ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır  (Okunma Sayısı 977 defa)
16 Aralık 2013, 12:49:23
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 16 Aralık 2013, 12:49:23 »İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştırAbant Platformu sonuç bildirgesi açıklandı

Mevlüt Günay'ın haberi:

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu’nun ‘Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak’ başlıklı 30. toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda bir sonuç bildirgesi açıklandı. Alevilerin ve Sünnilerin barışı ve geleceği birlikte inşa etmelerinin önündeki en büyük engelin travmatik bir tarihsel geçmiş olduğunun vurgulandığı bildirgede, siyasi ve ideolojik tartışmaların inanç zeminine taşınmasının yanlışlığına işaret edildi.

Büyük Abant Otel’de gerçekleşen toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, şu ifadelere yer verildi:

"- Alevilerin ve Sünnilerin barışı ve geleceği birlikte inşa etmelerinin önündeki en temel engel geçmişte yaşanan çatışmalı tarihin yarattığı psiko-sosyal kollektif travmadır. Travmatik tarih güncel sorunları çözmede engel oluşturmaktadır. Tarih araştırmaları, ortak travmatik geçmişin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.

- Ülkemizde de mevcut olan ve yakın coğrafyada yaşanmakta olan dini sorunlarda endişe verici boyutlarda dışlayıcı bir dil hâkimdir. Mezhepler üzerinden, mezhepçi bir dile savrulmamak gereklidir. Bu çatışmaların ülkemizdeki sorunları daha da ağırlaştıran bir potansiyel taşıdığını gözden kaçırılmamalıdır.

- Siyasi ve ideolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır. Kimse kimsenin inancını onun adına tanımlamamalıdır. Hiçbir inanç grubu diğerini kendisine benzetmeye çalışmamalıdır. Devlet inançları düzenleyemez, ne olması gerektiğini belirleyemez. Din ve inanç gruplarına hak öznesi olarak 1966 ikiz sözleşmeler ve Venedik komisyonu prensipleri gereğince tüzel kişilikleri verilmelidir.

- Devlet, birey ve toplulukların inanç-ibadet farklılıklarını-hürriyetlerini anayasal eşitlik temelinde hem hukuki hem fiili güvence altına almalı ve siyasal aktörler buna saygı göstermelidir. Hak ve eşitlik, bireyin özgürlüğü içinden değerlendirilmelidir.

- Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Ancak, bu farklılıklara dayalı kutuplaşmalar, her seviyede demokratikleşme çabalarına zarar vermektedir. Ötekini anlamaya ve de anlatmaya çalışmak, böylece, sadece kendi inanç kimliğimizi savunmanın ve dışa vurmanın ötesine geçmek, kutuplaşmayı azaltır.

- Geçtiğimiz yıllarda çalıştayların yapılmış olması Alevi camiasında ciddi bir umut doğurmuş, ancak toplantılarda dile getirilen ve ortaklaşa alınan taleplerin hayata geçirilememesi ise ciddi bir hayal kırıklığına yol açmıştır.

- Siyasal karar alıcılar, Cemevlerinin ibadethane statüsünü dini bir mesele olmanın ötesinde toplumsal bir öznellik talebi olarak ele almalı ve bu talepleri acilen yasal düzenleme ile karşılamalıdır.

- Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi anayasal zorunluluk olmaktan çıkarılmalıdır. Örgün eğitimde, bu derse ilişkin yeniden yapılandırmaya yönelik olarak nesnel ve çoğulcu bir anlayışla, Alevilikle birlikte diğer inançlara yeterince yer verilmelidir. Aleviliğin ve diğer inançların eğitime konu edildiği din dersleri seçmeli olmalıdır.

- Din hizmetlerinde ayrımcılık yapıldığı algısını önleme yolunda Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili şu öneriler toplantıda dile getirilmiştir:
1- Diyanet tamamen bağımsız vakıf statüsünde olmalı, diğer inanç grupları da devlet katkısı ile aynı şekilde vakıflar kurulabilmelidir.
2- Diyanet tamamen özerk statüde olmalı, isteğe bağlı inanç vergisi ile finanse edilmelidir. Farklı inanç grupları için de benzer özerk kurumlar kurulabilmelidir.
3- Diyanetin mevcut durumu devam etmeli, diğer inanç gruplarına da hizmet verilmelidir.
4- Bu konu tamamen sivil topluma bırakılmalıdır.

- Alevilerin ve Sünnilerin ortak sorunları ancak adalet ve hakkaniyet kavramları merkeze alınarak çözülebilir. Alevilerin ve diğer inanç gruplarının el konulmuş olan inanç ve ibadet merkezleri ve kurumları iade edilmelidir.

- Alevilerin kamuda yaşamakta oldukları ayrımcılık sorunları çözüme kavuşturularak kendilerini güven içinde hissetmeleri sağlanmalıdır."

Cihan

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır
« Posted on: 05 Temmuz 2020, 19:47:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır rüya tabiri,İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır mekke canlı, İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır kabe canlı yayın, İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır Üç boyutlu kuran oku İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır kuran ı kerim, İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır peygamber kıssaları,İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştır ilitam ders soruları, İdeolojik tartışmaların inanç zeminine taşınması yanlıştırönlisans arapça,
Logged
16 Aralık 2013, 20:20:47
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2013, 20:20:47 »

Esselamu aleykum;Evet ehemmiyetli bir sonu çıkmış.İnşaallah bu sonuçlar üzere amel edilir ve ümmeti Muhammed bir arada huzur içinde yaşar ...
allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Aralık 2013, 03:28:19
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.060


« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2013, 03:28:19 »

Hepimiz Müslümanız.Türkiye cumhuriyetin  de yaşıyoruz.Ve inşallah bu sorunlar kalkar ,herkes kardeşçe barış için de yaşar.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Aralık 2013, 22:17:58
ilim ehli
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 130« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2013, 22:17:58 »

alevi sünni tartışmalarına girilmemeli bu yönde oluşturulan tartışmaların önüne geçilmeli üzerimizde oluşturulan yıkım planlarına karşı ayakta olunmalı lakin eğer inancımız ve ddeğerlerimize bir saldırı durumu söz konusuysa o zamanda armut toplanılmamalı hoşgörü ayrıdır saldırı art niyet ayrıdır ben de onların haklarınına riayet edilmesini  ama yanlış anlaşılmasın bundam astım onlara tutup cami cemevi aynı çatı altında olsundada değildir çünkü bu büyük bir vebaldir onlara da gereken hoşgörü gösterilmeli ama olarda bize gerekeni göstermeliler hayırla llkalın ALLAHA emanetsiniz beni dualarınızda unutmayın
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

ne garip herşey büyüyor ve insan küçülüyor
22 Aralık 2013, 15:15:45
Rukiye Çekici

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 694


Site
« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2013, 15:15:45 »

İnşALLAH bu sorunlar ALLAH'ın izniyle kalkar, AMİN ! :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

RUKİYE ÇEKİCİ 7c 438
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &