> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Haydi Kur’an ve namazla dirilişe!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Haydi Kur’an ve namazla dirilişe!  (Okunma Sayısı 1117 defa)
16 Mart 2010, 04:31:45
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 16 Mart 2010, 04:31:45 »

Namaz Gönüllüleri Platformu, "Kur'an ve namazla diriliş" seferberliği için yeniden yollara düşüyor

İnsanları namaza teşvik etmek ve toplumda namaz bilinci oluşturmak için kurulan Namaz Gönüllüleri Platformu üyeleri, geçen dört yılda yapılan hizmetleri anlatarak yeni projelerini, “Kur’an ve namazla diriliş seferberliği” olarak ilân ettiler.

Fatih’te Ali Emirî Kültür Merkezinde yapılan toplantıya, ülkemizin tanınmış ilim ve fikir adamları, yazarlar, radyo TV programcıları, din görevlileri ve gazeteciler katıldı. NGP üyelerinden Ahmed Bulut ve Cemil Tokpınar’ın sunduğu program, ilahiyatçı-yazar İhsan Atasoy'un okuduğu Kur’an’la başladı. Toplantıda konuşan Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, “2006 yılından beri namaza çağrı hizmetimiz devam ediyor. Milyonlarca kitabın, kitapçığın, binlerce panelin, konferansın, seminerin, radyo-televizyon programının oluşturduğu namaz coşkusu bütün hızıyla sürüyor, hamdolsun! Şimdi ise, Kur’an ve namazla diriliş seferberliği başlatıyoruz” dedi.İhsan Atasoy Kur’an okurken.

Bin yıl Kur’an’a hizmet eden milletimizin Kur’an’dan uzaklaştırıldığını belirten Abdullah Yıldız, şöyle devam etti:

“Bu olumsuz tabloyu düzeltmek ve Kur’an’ı, bir ‘hayat kitabı’ haline getirmek için eğitim, iletişim ve sanat alanında çok geniş ve kapsamlı bir dizi faaliyet yapmayı, bu konuya dikkat çekmeyi ve kitleleri bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.

“İnanıyoruz ki, ümmetin yeniden dirilişi; Kur’ân’ı gereğince okuyup anlaması ve onun şaşmaz ilkelerine ve ‘yaşayan Kur’ân’ olan Resûl-ü Ekrem’in sünnetine sıkı sıkıya sarılıp, namazın ikamesi başta olmak üzere vahyi, bir hayat tarzı haline getirmesiyle gerçekleşecektir.”

Birçok radyo ve televizyonun naklen yayınladığı programda Namaz Gönüllüleri Platformunun hizmetlerini ve hedeflerini anlatan bir sinevizyon gösterildi. Sinevizyonun sonunda yeni hedeflere şöyle çağrı yapıldı:

“Şu ‘Bunalım Çağı’nda, insanlık, tam da Kur’ân’ın diri ve diriltici nefesine muhtaçtır! Çağımız, Kur’ân’ı gereği gibi okuyup anlayacak, anlatacak ve en güzel şekilde yaşayarak insanlığa örnek olacak ‘Kur’ân Nesli’ne hasret! Çağ Kur’ân’a, çağ namaza, çağ İslâm’ın güzelliklerine hasret!Programı Cemil Tokpınar ve Ahmed Bulut sundu.

“Gelin, Kıyamet günü, Resûlüllahın (s.a.v.) şu dehşetli şikâyetine muhatap olmayalım: ‘Rabbim, gerçekten benim ümmetim bu Kur’ân’ı mehcûr bir kitap olarak bıraktılar (hükümlerinden uzaklaşıp onu terkettiler)’ (Furkan sûresi, 30.âyet)’

“O halde: Haydi Kur’ân’la dirilişe! Haydi namazla dirilişe! Haydi Kur’ân ve namazla gerçek kurtuluşa!”

Programda, Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. Dr. Faruk Beşer, Doç. Dr. Mustafa Karataş, sanatçı Yaşar Alptekin de birer konuşma yaptılar.NGP Sözcüsü Abdullah Yıldız konuşma yaparken.

NGP Sözcüsü Abdullah Yıldız'ın konuşması:

Bismillahirrahmanirrahim.

Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd u senâ, O’nun Kutlu Rasûlü’ne salât u selâm ederim.

Muhterem hocalarım, kıymetli misafirler ve değerli izleyiciler!

19 Ağustos 2006’da ‘Vira Bismillah’ deyip başlamıştık Namazla Diriliş Seferberliğine!

Üç yıl içinde, “namazla diriliş rüzgârı” tüm Anadolu’yu, Rumeli’yi, Kıbrıs’ı, hatta Avrupa’yı sardı ve gönüllere sekînet veren tatlı bir melteme dönüştü, elhamdülillah.

Dahası, komşu İslam ülkeleri ve Orta Asya Cumhuriyetleri, bu çalışmayı modelleyip ülkelerine taşıma arzularını beyan eder hale geldiler.

‘İyi güzel de, sonuç nedir?’ diye sorulabilir.İstanbul Müftü Yardımcısı Mehmed Âşık

Yola çıktığımızda; beş vakit namaz kılamayan %75’i namazla buluşturmayı öncelikli hedef olarak belirlemiştik. Beş vakit namaz kıldığını söyleyenlerin de devamlılık, huşû, farkındalık konularında problemleri var; ama acil eylem planımız, insanımızı namazla buluşturmaktı. Ertesi yıllarda yapılan anketlere bakılırsa; % 25 olan beş vakit namaz kılma oranında artış var:

-A&G araştırma sonuçlarına göre % 31’e,

- KAB Platformunun yaptırdığı ANAR anketi ve Estima anketine göre % 46’ya çıkmış.

Bu sonuçlar fazla iyimser bulunabilir. Ancak, bu sonuçların ortalamasını alsak bile, 10 puanlık bir artıştan söz edebiliriz ki, bu önemli bir mesafedir. Allah’a şükürler olsun.

Sizlerin kalbi dua ve destekleri ile dur durak bilmeyen Namaz Gönüllüleri’nin hasbi çalışmaları, Rabbimizin bu güzel sonucu lütfetmesinde pay sahibi ise, ne mutlu bizlere!Prof. Dr. Suat Yıldırım

Milyonlarca kitabın, kitapçığın, binlerce panelin, konferansın, seminerin, radyo-televizyon programının oluşturduğu namaz coşkusu bütün hızıyla sürüyor, hamdolsun!

Burada, yeri gelmişken; ülke genelinde program organize edip Namaz Gönüllülerine destek olan 200’ü aşkın vakıf, dernek, sendika ve kuruluşumuza yürekten teşekkür ediyoruz.

Ensar Vakfı, AKV, Akabe Vakfı, Akdav, Enderun, İlim Yayma Cemiyeti, Diyanet-Sen, Eğitim Bir-Sen, AGD, birçok müftülüğümüz, belediyemiz ve yerel kuruluşumuz gibi daha nicelerinden Rabbim ebeden razı olsun…

Ama, daha yapacak çoook işimiz var!

Bu topraklarda ve tüm yeryüzünde secde etmeyen tek insan kalmayıncaya kadar bu seferberlik devam edecektir, inşallah…

***


Programa yüzlerce ilim adamı, yazar, gazeteci, sanatçı katıldı.

Kur’ân ve Namazla Diriliş Seferberliğimize gelince:

Şöyle bir anekdot aktaralım, müsaadelerinizle:

On dokuzuncu asrın son yıllarında İngiliz Parlamentosunda kürsüye çıkan Sömürgeler Bakanı Gladstone elindeki Kur’ân-ı Kerim’i göstererek şunu söyler: “Bu kitap Müslümanların elinde kaldıkça biz onlara gerçek anlamda egemen olamayız. Ne yapıp yapmalıyız; ya Kur’ân’ı ortadan kaldırmalıyız veya onları Kur’ân’dan soğutmalıyız.”

Yaklaşık 150 yıldan beri, Müslüman dünya aleyhine kurulan tüm planların temelinde işte bu sinsi hedef yatmaktadır: Onları Kur’ân’dan soğutup uzaklaştırmak ve tamamen koparmak!Prof. Dr. Faruk Beşer.

Buna bir de ümmetin çeşitli sebeplerden kaynaklanan hataları eklenince, Üstad Said Nursi’nin tespiti ile; Kur’ân-ı Kerîm, milyonlarca kitaba bölünen rağbet ve ilgi sebebiyle, yalnız tilâvetiyle teberrük olunan bir mübarek derecesinde kaldı.

Ve üstad Mehmet Akif’in yıllar önce yakındığı durum ortaya çıktı; hâlen de devam ediyor:

Ya açar Nazm-ı Celil'in, bakarız yaprağına

Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.

İnmemiştir hele Kur’ân, bunu hakkıyle bilin!

Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için.

Başımıza ne geldi ise, Furkan suresi 30.ayette belirtildiği üzere, Kur’ân’dan koptuğumuz için geldi.

Üstad Sezai Karakoç’un ifadesi ile:

“Müslümanlar Kur'ân’dan uzaklaştı uzaklaşalı gün yüzü görmediler” !

Şimdi, gelin Yüce Rabbimizin ‘Müminler için hâlâ vakit gelmedi mi?’ ihtarına kulak verelim:

"İnananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki, kalpleri Allah'ın Zikrine ve inen hakka (Kur’ân'a) huşû duysun ve bundan önce kendilerine Kitap verilmiş, sonra da üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalpleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar." (Hadid/16)

Evet, vakit çoktan gelmiştir, hatta geçmektedir. Vakit yeniden Kur’ân’a dönme vaktidir.

Bu bağlamda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, vahyin 1400.yılı olan 2010’u “Kur’ân Yılı” ilan etmesini hayli anlamlı ve heyecan verici buluyor ve tebrik ediyoruz, destekliyoruz.

Ancak, bu milletin Kur’ân’dan koparılış sürecinde; gadre uğrayan, büyük çileler çeken ama Kur’ân davasına hizmetten asla geri durmayan büyüklerimizi de unutmuyor rahmet ve minnetle anıyoruz:

Kur’ân davasına hizmeti sebebiyle defalarca atıldığı hapishaneleri Medrese-i Yusufiye’ye çeviren Bediüzzaman Said-i Nursi rahmetullahi aleyhi,

Kur’an öğretmek yasaklandığı için öğrencilerine Haydarpaşa’dan bilet aldırıp Adapazarı’na kadar tren kompartımanını Kur’ân kursuna çeviren Süleyman Hilmi Tunahan rahmetullahi aleyhi,

İlk imam-hatip kursunun açılması için yeterli öğrenci sayısını bulamayınca, birkaç hamalın günlük parasını maaşından ödeyerek onları öğrenci kaydettirerek İmam-hatiplerin temelini atan Celal Hoca rahmetullahi aleyhi,Doç. Dr. Mustafa Karataş

Ayrıca her biri birer kahraman olan Esad Erbilî, Ali Haydar Efendi, Konyalı Hacı Veyiszâde, Gönenli Mehmet Efendi, Mehmet Zahit Kotku, Mahmut Sami Ramazanoğlu, Muhammed Raşid Erol, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Said Çekmegil ve daha nice büyüklerimizi rahmetle ve dua ile yâd ediyoruz.

Onların hizmetlerini, çilelerini, aziz hatıralarını unutmadık, unutmayacağız!..

Ne acıdır ki, bin yıl Kur’an’a hizmet eden bu milletin evlatları Kur’an’dan uzaklaştırılmıştır. Bırakın Kur’an’ın önde gelen surelerini öğrenmeyi, Fatiha’nın anlamını bilen kişi oranımız yüzde 10 bile değildir.

Bu olumsuz tabloyu düzeltmek ve Kur’an’ı, ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Haydi Kur’an ve namazla dirilişe!
« Posted on: 03 Aralık 2020, 23:08:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! rüya tabiri,Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! mekke canlı, Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! kabe canlı yayın, Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! Üç boyutlu kuran oku Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! kuran ı kerim, Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! peygamber kıssaları,Haydi Kur’an ve namazla dirilişe! ilitam ders soruları, Haydi Kur’an ve namazla dirilişe!önlisans arapça,
Logged
17 Mart 2010, 00:40:01
Mehmedi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 156


« Yanıtla #1 : 17 Mart 2010, 00:40:01 »

Taberanî'nin naklettiği bir hadis-i şerifte: “Allah katında Kur'an'dan daha üstün şefaatçi yoktur Ne peygamber, ne melek, ve ne de başkaları” buyrulmaktadır Diğer bir hadîs-i Şerifte de zikir ve duaların çıkardığı sesler şöyle tasvir edilir:
“Arş-ı Azam'ın etrafında daima arı sesi gibi sesler duyulur Sizin tesbih, tehlil, tekbir ve tahmidleriniz, vızıltılar halinde Allah'ın Arşı'nın etrafında tıpkı oğul veren arı şeklinde vızıltılar çıkartır Ve bunların tek dilekleri de sahiplerinin affedilmesidir Rabbiniz'in yanında böyle şefaatçilerinizin bulunmasını istemez misiniz?” (Ahmed b Hanbel)
Başka bir hadis-i şerifte de sırf Allah rızası için Kur'an okuyanların kıyamet günü siyah miskten bir tepe üzerinde oturacaklarını, onlar için korku ve hesap münakaşası olmayacağı belirtilmektedir


O takvâ sahipleri ki, görmedikleri halde Allah'a ve Onun bildirdiklerine îmân ederler, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda bağışta bulunurlar.

Bakara Sûresi: 2/3


Paylaşım için Allah razı olsun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Mart 2010, 00:46:11
akmina

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 477


« Yanıtla #2 : 17 Mart 2010, 00:46:11 »

Bu dualara canı gönülden amin inşallah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Mart 2010, 20:36:06
Esraş

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 49


« Yanıtla #3 : 17 Mart 2010, 20:36:06 »

çok güzel bir paylaşımdı allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &