ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Danmirkalı karikatüriste komşu cami
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Danmirkalı karikatüriste komşu cami  (Okunma Sayısı 366 defa)
10 Nisan 2012, 12:49:45
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Nisan 2012, 12:49:45 »Danmirkalı karikatüriste komşu cami


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Batıda herhangi bir cami ve mescidin ne kadar rahat, ne kadar özgür olmasını istiyorsak Doğuda da herhangi bir kilise de aynı özgür ortamda hizmetlerini sürdürebilmelidir'' dedi.

Danimarka'nın ikinci büyük kenti Aarhus'taki, 4. caminin resmi açılışını Diyanet İşleri Başkanı Görmez yaptı.

Hz. Muhammed'in karikatürlerini çizerek tepki toplayan karikatüristin yaşadığı Aarhus'ta bulunan ve evine de yaklaşık 4 kilometre mesafedeki caminin açılışına Danimarka Liberal Parti Milletvekili Fatma Ökten ile Aarhus Belediyesi Meclis Üyesi Bünyamin Şimşek ve Danimarka Din Hizmetleri Müşaviri Ahmet Onay da katıldı.

-Minareye bacalı çözüm-

Diyanet İşleri Başkanı Görmez açılışta yaptığı konuşmada camilerin sadece ibadet mekanı olmadığını, aynı zamanda birlik yeri olduğunu ifade ederek, insanların birbirini sevmesini, bütün kainata sevgi gözüyle bakmayı öğrettiğini bildirdi.

Görmez, daha önce atıl durumda bulunan caminin bulunduğu binanın bacasının minare gibi olmasına değinerek, bunun aslında referandumla minareye hayır diyen İsviçre hükümetine ve halkına da bir mesaj olduğunu söyledi. Görmez, Avrupa'da, batıda, Müslümanların ibadetlerini özgürce yapmasının takdire şayan olduğunu ifade ederek, Müslüman ülkelerde görkemli katedraller olduğunu, bunun özgürlüklerin statüsü hakkında da bir resim verdiğini söyledi.

İslam'ın hoşgörüsüne de değinen Görmez, ''Bugün sebebi ne olursa olsun Ortadoğu'da, İslam dünyasında tarih boyunca varlıklarını barış içinde sürdüren Müslümanların sağladığı barış atmosferinde gelişip büyüyen, varlıklarını inkişaf ettiren kiliselerin ve diğer dini grup ve cemaatlerin bugün herhangi bir rahatsızlık hissetmeleri, gelecek endişesi içerisine girmeleri 14 asırlık İslam medeniyetine sürülebilecek en büyük lekedir'' dedi.

Doğu kiliselerinin Kudüs'te, Mısır'da, Filistin'de, Lübnan'da, Suriye'de ve Türkiye'de Hazreti İsa;nın hikmetini asırlarca yaşattığını ve Müslüman komşularıyla da daima bir dayanışma içerisinde olduklarını anlatan Görmez, ''Batıda herhangi bir cami ve mescidin ne kadar rahat, ne kadar özgür olmasını istiyorsak Doğuda da herhangi bir kilise de aynı özgür ortamda hizmetlerini sürdürebilmelidir'' diye konuştu.

Görmez, Avrupa'da nefretle dolmuş herhangi bir ırkçı, ayrılıkçının, bir caminin kapısına öfkesini ve nefretini ifade etmek için domuz kafası bıraktığında bir Müslüman nasıl rahatsız oluyorsa, İslam dünyasında asırlarca varlığını sürdüren herhangi bir kiliseye yönelik en küçük bir kısıtlamanın da rahatsız etmesi gerektiğini kaydetti.

İslamın, Müslüman toplumlar içerisinde yaşamaya karar vermiş bir gayrimüslim unsura veya mabede nasıl davranılacağını Müslümanların kendisine bırakmadığını, hukuk ve ahlak temelinde ilke ve prensiplere bağladığını vurgulayan Görmez, bu konuda Kuran'ın belirlediği prensiplerin de ortada olduğunu kaydetti.

Görmez, şöyle konuştu:

''Asırlarca İslam başkentlerinde Kudüs'te, İstanbul'da, Şam'da, Bağdat'ta, Endülüs'te Hristiyanların, Yahudilerin, Müslümanların birlikte yaşamaları cami, kilise ve havranın hala varlıklarını birlikte sürdürmüş olmaları bunun en açık delilidir. Sevgili Peygamberimiz kendisini ziyarete gelen Necranlı Hıristiyanlara bugün Müslümanlar için Kabe'den ve Kudüs'ten sonra en mukaddes mekan olan Mescidi Nebevi'yi ibadet etmeleri için birkaç saatliğine tahsis etmiş olması biz Müslümanlara verebileceği en büyük mesaj olmuştur.''

''İslam dünyasında ister bahar olsun, ister kış asırlarca İslam'ın himayesinde varlıklarını sürdüren dini azınlıklar ve kiliseler İslam medeniyetinin her Müslümana emanetidir. Bu emanetleri korumak ve muhafaza etmek her Müslüman'ın görevidir'' diyen Görmez, bütün insanların İslam'ın irfan geleneğine göre aynı özden, aynı mayadan, aynı topraktan yaratıldıklarını söyledi.

-''Hepimiz aynı gemide yolculuk ediyoruz''-

Görmez, insanların birbirine karşı cömert ve mütevazi, birbirlerinin haklarına saygılı olması, inançlarına ve değerlerine hakaret etmemesi gerektiğine işaret ederek, ''Küçük görmeyi, aşağılamayı, hakaret etmeyi, karikatürize etmeyi özgürlükle karıştırmamalıyız'' diye konuştu.

Görmez, şunları söyledi:

''Hepimiz aynı gemide yolculuk ediyoruz. Aynı arza basarak yürüyoruz. Aynı semayı paylaşıyoruz. Aynı ayın ışığından, aynı güneşin ısısından yararlanıyoruz. Yeryüzü hepimize yetecek kadar geniştir. Yeter ki biz kinimizle, öfkemizle, kibrimizle daraltmayalım. Yaratıcının peygamberler aracılığıyla bize gönderdiği hak, barış, adalet ve ahlak ilkelerine riayet ettiğimizde yeryüzünü cennete çevirebiliriz. Aksi takdirde yeryüzü hepimizi yakan bir cehenneme dönüşür. Başka insanların yüce değerlerine hakaret etmek insanı yüceltmez, bilakis küçük düşürür. Hakarete hakaretle karşılık vermek her iki tarafı da küçük düşürür.''

Cami Dernek Başkanı Remzi Demirci, yaptığı açılış konuşmasında, binayı kullanılamayacak bir durumda aldıklarını ve restorasyonunu yaptıklarını belirterek, 6 milyon 700 bin Danimarka Kronuna aldıkları binaya 1 milyon Krondan fazla da harcama yaptıklarını söyledi.

Demirci, birlik olmalarının önemine değinerek, iyi ve kötü günde de birlikte olma dileğinde bulundu.

Aarhus Belediyesi Encümen Üyesi Şimşek de Müslüman Türklerin örnek gösterilen bir toplum olduğunu söyledi. Şimşek, Türklere karşı gösterilen sevgi ve saygıyı haketmek için sorumluluk sahibi bireyler olarak hareketlerine devam etmeleri gerektiğini işaret etti.

Şimşek, Görmez'den Danimarka'daki din görevlilerinin, ülkenin din adamlarıyla buluşması, onları dini günlerinde tebrik etmeleri isteğinde bulundu.

Danimarka Liberal Parti Milletvekili Ökten de konuşmasında hiçbir elin gönülden gizli bir şey yapamayacağını ifade ederek, ''Gönlünüze sağlık'' diye konuştu.

Hoşgörünün, olgun ve iyi niyet sahibi kimselerin ayrım yapmadan uyguladıkları, kendinden farklı düşüncelere anlamasa da yer vermek ve saygı duymak anlamına geldiğini belirten Öktem, hoşgörünün yokluğunun zararlı sonuçlar doğurduğunu ifade ederek, birer Müslüman olarak herkesin hoşgörülü olmasını diledi.

Danimarka Din Hizmetleri Müşaviri Onay ise Avrupa'da, Danimarka'da açılan her yeni camiyi bir yaşam merkezi olarak gördüğünü bildirdi.

 Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, caminin açılış kurdelasını kesti ve cemaatle öğle namazı kıldı.


Zaman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Danmirkalı karikatüriste komşu cami
« Posted on: 04 Nisan 2020, 06:06:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Danmirkalı karikatüriste komşu cami rüya tabiri,Danmirkalı karikatüriste komşu cami mekke canlı, Danmirkalı karikatüriste komşu cami kabe canlı yayın, Danmirkalı karikatüriste komşu cami Üç boyutlu kuran oku Danmirkalı karikatüriste komşu cami kuran ı kerim, Danmirkalı karikatüriste komşu cami peygamber kıssaları,Danmirkalı karikatüriste komşu cami ilitam ders soruları, Danmirkalı karikatüriste komşu camiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &