> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Çinli Müslümanların Malezya fethi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çinli Müslümanların Malezya fethi  (Okunma Sayısı 1093 defa)
16 Aralık 2009, 14:40:41
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 16 Aralık 2009, 14:40:41 »

Malezya’da yaşayan Çinli Müslümanların sosyal etkinlikleri gayrimüslimleri hak dine çekiyor. Hükümetin “ulusal birlik” çağrıları da kendilerine bu yolda yardımcı oluyor

Çin asıllı Malezyalılar gerek Çin bayramlarında gerek de İslami bayramlarda düzenledikleri etkinlikleri, İslam dinini yaymakta bir araç olarak kullanmayı ustalıkla başarıyor. Evlilik bağıyla Malay etnik grubuyla karışan Çinlilerin aileler arası toplantıları da İslam’ı yayabilmelerinde büyük rol oynuyor. Çinli Müslümanlar, İslam’ın içki ve kumarı yasakladığını söylüyor, modern üsluplarıyla zararlarını anlatıyor. Bu da her yıl ülkede 4000 Çin asıllı gayrimüslimi Müslüman olmaya, İslam dinini daha derinlemesine öğrenmeye itiyor.

Çin asıllı Malezyalı akademisyen, Malezya’daki Çinli Müslümanların gayrimüslim Çinliler’e İslam’ın güzel yönlerini ve prensiplerini göstermek için düzenlediği sosyal faaliyetlerin İslam’a girmelerinde ve İslam hakkında daha fazla bilgi sahibi olma rağbetlerindeki en önemli sebeplerden biri olduğunu söyledi.

Malezya Ulusal Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Dr. Osman Şivan Kuveyt haber ajansına yaptığı açıklamada, Malezya’da Çin asıllı yaklaşık 30 bin Müslüman bulunduğunu ve bu rakamın tam doğru rakamı yansıtmadığını Çinli Malezyalıların birçoğunun Malay ırkıyla karıştığını ve özellikle evlilik, doğum aracılığıyla Malay olduklarını söyledi.

Dr. Şivan, Çin bayramlarıyla İslami bayramlarda düzenlenen sosyal etkinlikler aracılığıyla, son dönemlerde Müslüman Malaylarla yapılan evliliklerden kaynaklanan aile toplantılarının, gayrimüslimlerin İslam dinine girmesinde büyük etken olduğunu ilave etti.

Dr. Şivan Malezya’daki Çinli Müslümanların “Malezya-Çin İslami Kurumu” adı altında bir kurumlarının olduğunu ve bu kurumun sosyal faaliyetler düzenlemek, cami inşa etmek, dini kitapları Çince’ye tercüme etmek, davet ve irşat faaliyetlerinde bulunmak gibi görevleri üstlendiğini açıkladı.

Her yıl 4000 kişi Müslüman oluyor

Tarih profesörü, ülkenin 1957 yılında bağımsızlığına kavuşmasından önce Çinli Müslümanların Müslüman olmayanları davetinin sınırlı olduğunu, sömürgenin sona ermesinden önce Malezya’da sadece 4 Çinli Müslüman bulunduğunu, şimdi ise -istatistiklere göre- her yıl 4 bin kişinin İslam’a girdiğini ifade etti.

Malezya hükümetinin “ulusal birlik” çağrısı da Malezya’daki Çinli Müslümanların gayrimüslim Çinlilerin kalplerine girmelerini kolaylaştırdı. Çinli Müslümanların, İslam dininin kumar oynamayı ve içki içmeyi yasakladığını öğretmesi ve modern bir şekilde zararlarını ortaya koyması gayrimüslimlerin bu dine aşırı ilgi duymasını ve dini bilgilerini daha da derinleştirmeyi istemelerini sağladı. Son senelerde İslam’a giren Çinlilerin yaşları 19-25 arasında değişiyor.

Malezya’da Çin tasarımı cami inşa edilmesini gereksiz gören Dr. Şivan, Malaka Eyaleti’ndeki Müslümanların kendilerine has, Çin tasarımı bir cami istediklerini, bu talebin Malezya dini çevrelerinde büyük tepkiyle karşılandığını, Din İşleri Bakanlığı’nın da Çin tasarımı böyle bir caminin yapılmasını reddettiğini söyledi. Malezya hükümetinin bu konumunu destekleyen söyleyen profesör: “Çin tasarımıyla inşa edilmiş ve Çince isim verilmiş bir caminin İslami akide öğretilerine ters düşen ırkçılığın bir türünü oluşturuyor. Aynı zamanda Malezya’daki Müslümanların diğer Müslümanlardan azledilmesi anlamı taşıyor” dedi.

Malezya’da üç farklı ırk bulunuyor. Bunlardan ilki toplumun yüzde altmış beşini oluşturan Malay etnik grubu, ikincisi yüzde yirmi beşini oluşturan Çinliler ve sonuncusu da yüzde onluk kesimi oluşturan Hintlerdir. Malezya hükümeti ülkedeki ırkçılığı azaltmak için bu gruplar arasını birleştirmeye çalışıyor.
Timeturk

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Çinli Müslümanların Malezya fethi
« Posted on: 29 Eylül 2020, 10:18:52 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çinli Müslümanların Malezya fethi rüya tabiri,Çinli Müslümanların Malezya fethi mekke canlı, Çinli Müslümanların Malezya fethi kabe canlı yayın, Çinli Müslümanların Malezya fethi Üç boyutlu kuran oku Çinli Müslümanların Malezya fethi kuran ı kerim, Çinli Müslümanların Malezya fethi peygamber kıssaları,Çinli Müslümanların Malezya fethi ilitam ders soruları, Çinli Müslümanların Malezya fethiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &