ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı  (Okunma Sayısı 1191 defa)
05 Aralık 2013, 17:23:36
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 05 Aralık 2013, 17:23:36 »Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırıDanıştay, özgürlükçü bir karara imza attı. Kadın mühendislerin, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odalardan meslekî belge alabilmek için başı açık fotoğraf vermesini zorunlu kılan kararın yürütmesini durdurdu.

Cihat Ünal'ın haberi:

Gerekçede, uygulamanın Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğu vurgulandı. Isparta'da bir fabrikada çalışan Gıda Mühendisi Nazan Besim'in, ‘İşletme Kayıt Belgesi' için Gıda Mühendisleri Odası'na yaptığı başvuru, fotoğrafı başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Isparta’da özel bir fabrikada sorumlu yönetici olarak görev yapan Gıda Mühendisi Nazan Besim, ‘İşletme Kayıt Belgesi’ alabilmek için TMMOB’ye bağlı Gıda Mühendisleri Odası’na başvurdu. Ancak Besim, başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle belge alamadı. Mağdur taraf bunun üzerine konuyu Danıştay’a taşıdı. Besim’in avukatı Can Çapacı, burada görülen davada, ‘Gıda Mühendisleri Odası’nın ‘odalarımız tarafından düzenlenen her türlü fotoğraflı belgelerde Anayasa’nın 174. maddesi uyarınca türbanlı, başörtülü, sakallı gibi tanınmayı zorlaştırıcı fotoğrafların kabul edilmemesine ve kullanılmamasına’ maddesindeki ‘türbanlı ve başörtülü’ ifadelerinin hukuka aykırı olduğunu savundu. Çapacı, müvekkilinin başörtüsü takmasının devrim yasalarına, laikliğe ve Anayasa’ya aykırı olmadığını, başörtülü fotoğrafın tanınmayı engellemediği, nüfus cüzdanında başörtülü fotoğraf kullanabildiğini belirtti.

Savunması alınan TMMOB ise işlemin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olmadığını, konuyla ilgili olarak birçok yargı kararı bulunduğu gerekçesiyle davanın reddini talep etti. Danıştay 8. Dairesi, ‘türbanlı ve başörtülü’ ifadelerini dikkate alarak dosyayı inceledi ve bu iki ifadenin yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı. Dava neticesinde kararını açıklayan Danıştay, Anayasa’nın 24’üncü maddedeki, ‘Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetlerine sahiptir.’, 48. maddedeki, ‘Herkes dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir.’ ve 90. maddedeki ‘Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşmalar esas alınır.’ ifadelerine atıfta bulundu. Kararda, başörtülü fotoğraf şartının çalışma hakkını ihlal etmesi sebebiyle hukuka uygun olmadığı sonucuna varıldı.

Zaman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı
« Posted on: 06 Nisan 2020, 20:03:35 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı rüya tabiri,Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı mekke canlı, Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı kabe canlı yayın, Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı Üç boyutlu kuran oku Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı kuran ı kerim, Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı peygamber kıssaları,Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırı ilitam ders soruları, Başı açık fotoğraf istemek hukuka aykırıönlisans arapça,
Logged
05 Aralık 2013, 22:36:08
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2013, 22:36:08 »

ALLAH bir hakkı daha mümin kullarına nasip eyledi allah hayırlı mübarek kılsın inşaallah .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Aralık 2013, 23:14:55
Nurcan 8/F

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 753


« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2013, 23:14:55 »

Maalesef öğrenci kaydı alırken ev hanımı olan bi öğrencimizin kimlik fotokopisinde resmini acık görünce hayretler içinde kaldım oğlu subay olacakmışta başı açık istemişler o hanımın resmini nasıl utandı hanım. Zulüm bu sadece yasa masa hikaye elh. yolumuzdaki bir diken daha kaldırıldı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

06 Aralık 2013, 00:03:08
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimiçi Çevrimiçi

Mesaj Sayısı: 25.990


« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2013, 00:03:08 »

Ben de bir mühendis adayı olarak bu kuralın hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum.Rabbim hakkımızı laikiyle versin inşallah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Aralık 2013, 15:23:07
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2013, 15:23:07 »

Bize bu günleri gösteren Rabbime şükürler olsun. İnşallah bu aykırılıkları yapmaya , uygulamaya devam edenler de kalmaz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &