ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > 10 yıl geçti, acılar unutulmadı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10 yıl geçti, acılar unutulmadı  (Okunma Sayısı 855 defa)
16 Ağustos 2009, 20:44:53
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 16 Ağustos 2009, 20:44:53 »

17 Ağustos depreminin, kulaklarımızda kalan çığlığıydı "Kimse var mı?" anonsu

Enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışan ekipler, seslerini duyurmaya çalışıyor, eğer enkazda kalan birileri varsa onlara ulaşmak için çaba harcıyordu. Şimdiyse, hala acılar taze. Öksüz ve yetim kalan çocukların acıları hala sımsıcak!

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 10 yıl geçti.

Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı.

Marmara Depremi'nden en çok etkilenen Kocaeli'nde 9 bin 477 kişi yaşamını yitirdi, 9 bin 881 kişi yaralandı. Depremde, 35 bin 180 konut, 5 bin 770 iş yeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. 40 bin 757 konut, 6 bin 57 iş yeri orta, 45 bin 86 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak kayıtlara geçti. Depremin ardından yaralar sarılıp, kentler yeniden kurulurken, hasarlı binalarla ilgili sorunlar tam anlamıyla çözülemedi.

İl genelinde, aradan 10 yıl geçmesine rağmen yıkım programında ancak içinde yaşayanlar olduğu için yıkılamayan 37 bina bulunuyor.

Ağır hasarlı 37 binadan 18'i İzmit, 5'i Derince, 3'ü Gebze, 3'ü Gölcük, 1'i Körfez, 3'ü Kartepe ve 4'ü de Başiskele ilçesinde yer alıyor.

Ayrıca, 4 ağır hasarlı binanın 'tescilli ve tarihi eser' niteliğinde olduğu için Kurul Kararı alınana dek yıkım kapsamından çıkarıldığı, 3 binanın ise Marmara depremi sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında 'ağır hasarlı' olarak rapor edildiği ancak hak sahiplerinin bu tespitlere itiraz etmesi sonucu konunun yargıya taşındığı, bu binaların hukuki süreç tamamlanana kadar yıkım kapsamından çıkarıldığı öğrenildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ağır hasarlı oldukları ve yıkım kapsamında bulundukları için 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanununun 7. maddesine istinaden yıkılması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen ağır hasarlı binalardan 57'si yıkılarak enkazları kaldırıldı.

Bu arada Kocaeli'nde orta hasarlı olup halen onarım ve güçlendirme işlemi tamamlanmamış yaklaşık 400 bina bulunuyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nce 26 Şubat 2009'da, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri sonrası tespit edilen orta hasarlı konut ve iş yerlerinin, onarım ve güçlendirme projelerinin yürürlükte bulunan genelge ve yönetmeliklere göre onarım, güçlendirme ile ilgili her türlü projelerini hazırlatabilmeleri, inşaat, iskan ruhsatını alabilmeleri ve onarımlarını yapabilmeleri için sürenin 31 Aralık'a uzatıldığı kaydedildi.

İL ÖZEL İDARE LOJMANLARI DA YIKILIYOR

Depreminin ardından hasarlı olduğu tespit edilen Kocaeli Özel İdare Müdürlüğü'nün Körfez Mahallesi Atatürk Bulvarı'ndaki 7 katlı memur lojmanlarının ise yıkım işlemleri devam ediyor. Orta hasarlı olan, önce güçlendirilmesine daha sonra da yıkılmasına karar verilen lojmanların yıkımı için açılan ihaleyi kazanan firma, çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Japonya'dan özel yıkım makinesi getirten firma, çevre güvenliğinin ardından yaklaşık 4500 metrekarelik alan üzerindeki lojmanları yıktırıyor.

KALICI İŞ YERLERİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ ATIL

Marmara depremi sonrası iş yerleri yıkılanlar için Kocaeli'nde yaptırılan 2 bin 362 iş yerinden hak sahipleri tarafından teslim alınmayan iş yerlerinin büyük çoğunluğu harabeye döndü.

Marmara depremi sonrası iş yeri yıkılanlar için ilçe ve beldelerde 15 bölgede 40 blok halinde toplam 2 bin 362 iş yeri yaptırıldı. Bunlardan 1936'sı hak sahipleri tarafından teslim alındı, ancak yalnızca 50 dolayında iş yeri kullanılıyor. Çeşitli nedenlerle alınmayan toplam 426 iş yeri ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

Hak sahiplerinin şehir merkezine uzak olması ve işin niteliğine uygun olmaması nedeniyle tercih etmediği iş yerlerinde, aradan geçen 10 yılda yangın tüpleri, elektrik sayaçları, kapılar, kalorifer petekleri çalındı, camları kırılan, duvarlarına yazılar yazılan iş yerleri adeta harabeye döndü.

Körfez Güney Mahallesi sakinlerinden Resul Yıldırım, söz konusu iş yerlerinin adeta 'tinercilerin mekanı olduğunu' ileri sürerek, yetkililerin bölgede yeterli tedbir alınmasını istedi. Yıldırım, 'Buraları devlet bir kuruma verebilirdi. Öğrenci kenti olan Kocaeli'nde bu binalar yurt yapılabilirdi. Ama maalesef trilyonlarca para boşa gitti. Hak sahibi olan esnaf da malına sahip çıkıp dükkan açmadı' diye konuştu.

Yeniyalı Konut sakinlerinden Furkan Kurt ise iş merkezinin asansöründe bir kız çocuğuna ait ceset bile bulunduğunu anımsatarak, harabe durumdaki iş yerlerinin güvenlik açısından tehdit oluşturduğunu ileri sürdü.

YALOVA

Marmara Depremi'nden en fazla etkilenen kentlerden biri olan Yalova'da geçen süre içinde yaralar sarılmaya çalışıldı.

Halen yıkılmayı bekleyen ağır hasarlı 4 binanın bulunduğu Yalova'da depremin ardından yapılan kalıcı konut bölgelerindeki doluluk oranının ise yüzde 70'ler seviyesinde olduğu bildirildi.

İl Kriz Merkezi verilerinden derlenen bilgiye göre, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Yalova'da resmi rakamlara göre 2 bin 504 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 505 kişi yaralandı.

Yalova'nın toplam konut stokunun yüzde 45'inin etkilendiği depremin ardından, kentteki 33 bin 708 konut ve iş yeri, çeşitli derecelerde hasar gördü.

En büyük tahribatın merkez Hacımehmet Ovası ve Bahçelievler Mahalleleri'nde yaşandığı depremde, özellikle Çiftlikköy ve Çınarcık ilçelerindeki tatil siteleri de büyük oranda etkilendi.

Deprem sonrası bin 252 kamu görevlisi başka illerdeki görevlere nakledilirken, depremin özellikle yazlık bölgelerde can ve mal kaybına yol açması, kentin önemli gelir kalemlerinden turizme, dolayısıyla ekonomik hayata darbe vurdu.

Depremde, mevcut elektrik, kanalizasyon ve içme suyu alt yapısının üçte ikisinin zarar gördüğü Yalova'da ağır hasar gören bin 676 bina yıkılarak, enkazı kaldırıldı.

DEPREMİN ARDINDAN BARINMA İHTİYACI İÇİN YAPILANLAR

Deprem sonrası barınma sorunu ortaya çıkan Yalova'da ilk etapta 10 bölgede çadır kentler, daha sonra da 17 bölgede prefabrike konutlar kuruldu.

18 bin kişinin barındığı prefabrike binalar, uzun süre Yalova halkına hizmet verirken, 3 bölgede kalıcı konutlar yapıldı.

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Sebahattin Bilyay, deprem döneminde yapılan prefabrikelerin tamamının kaldırıldığını, sadece Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından yaptırılan 192 prefabrike konutun, çeşitli amaçlar için kullanıldığını belirtti.

Soğucak, Çalıca ve Subaşı bölgelerinde yapılan toplam 5 bin 476 konutun doluluk oranının yüzde 70'ler seviyesinde olduğunu kaydeden Bilyay, 'Soğucak'ta yüzde 95, Subaşı'nda yüzde 55, Çalıca'da ise yüzde 65 doluluk oranı yakaladık. Şu anda kalıcı konutlarımızda ciddi sorunlar yok. Kışın fırtına nedeniyle çatısı uçan ve zarar gören konutlar için de 18 Ağustos'ta ihale yaparak, konutları onaracağız' diye konuştu.

HALEN YIKILMAYAN AĞIR HASARLI BİNALAR VAR

Sebahattin Bilyay, il merkezi ve Termal ilçesinde birer, Çiftlikköy ilçesinde ise 2 olmak üzere toplam 4 adet ağır hasarlı binanın ise depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen ödenek bulunamadığı için yıkılamadığını belirtti.

Binalardan ikisinin dört katlı, birinin 3 katlı diğerinin ise tek katlı olduğunu kaydeden Bilyay, binaların bugüne kadar yıkılamamasında, bina sahiplerinin ağır hasar olmadığına dair açtıkları davaların da etkisi bulunduğuna dikkati çekti.

ENKAZ TOPRAKLARI ÜZERİNDE YAŞAM

Yalova'da deprem sonrası kaldırılan yaklaşık 300 bin metreküplük enkazın üzerine park yapıldı.

Peyzaj düzenlemeleri yapılarak rekreasyon alanları oluşturulan, çocuk parkları, oturma grupları, kafeteryalarıyla Yalovalıların nefes alma ve dinlenme mekanı haline gelen 65 dönümlük parkta, bir de Deprem Anıtı inşa edildi.

Depremde Yalova'da hayatını kaybeden kişilerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklar, iki oda halindeki fotoğraf sergisi ve 12 metrelik paslanmaz çelikten oluşan dikey bloktan oluşan anıt, depremin 10. yıl dönümünde de vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor.

40 metre çapındaki dairesel bir alana kurulan anıt, geleceği ve yaşamı temsil ederken, 12 metrelik çelik blok da geceyi, gündüzü, yılın 12 ayını simgeliyor.

Anıtta yer alan ve deprem döneminde çekilen fotoğraflardan oluşan sergi, belirli günlerde ve özel ziyaretlerde açılıyor.

Yalovalılar, depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara da özlemlerini, acılarını yansıtıyor. Kimileri aşklarını beton bloklar üzerinde çizgilerle ifade ederken, kimileri de yakınlarının isimlerini, belirgin olması için boyuyor.

17 Ağustos Parkı ise özellikle yaz günlerinde eğlenmek, dinlenmek, yürüyüş ve spor yapmak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden birini oluşturuyor.

'YARALAR SARILDI'

Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Murat Bozacı, deprem sonrası enkaz kaldırma çalışmalarının en hızlı yapıldığı ilin, Yalova olduğunu söyledi.

Bozacı, 10 yılın ardından yaraların sarıldığını ve olası felaketlere karşı gereken tedbirleri aldıklarını dile getirerek, 'Marmara Depremi, fiziksel olarak ilimizin tüm alt yapısını yitirmesine neden olmuştu. Depremden sonra Yalova'nın alt yapısı baştan yapıldı. Ciddi bir planlamayla yeniden yapılandık. Depremden sonra yeniden yapılanırken, insanların psikolojilerini düzeltmek için de çalışmalarımız oldu' d...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: 10 yıl geçti, acılar unutulmadı
« Posted on: 01 Haziran 2020, 15:14:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 10 yıl geçti, acılar unutulmadı rüya tabiri,10 yıl geçti, acılar unutulmadı mekke canlı, 10 yıl geçti, acılar unutulmadı kabe canlı yayın, 10 yıl geçti, acılar unutulmadı Üç boyutlu kuran oku 10 yıl geçti, acılar unutulmadı kuran ı kerim, 10 yıl geçti, acılar unutulmadı peygamber kıssaları,10 yıl geçti, acılar unutulmadı ilitam ders soruları, 10 yıl geçti, acılar unutulmadıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &