ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > İhya-u Ulumiddin 3-4 >  Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri  (Okunma Sayısı 570 defa)
24 Ocak 2010, 15:25:36
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 24 Ocak 2010, 15:25:36 »Sahabe, Tabiîn ve Onlardan Sonra Gelen Ehl-i Tasavvuf dan Bazı Kimselerin Sözleri


Muaz b. Cebel (r.a) öleceği zaman şöyle dedi:
´Ey Allahım! Senden korkuyordum, bugün ise ümit ediyorum. Ey Allahım! Bilirsin ki dünya için ve dünyadaki nehirleri akıtmak, ağaçları dikmek için uzun yaşamayı istemiyordum. Dünyada, sıcak gün-lerde (oruç tutmak suretiyle) susamak için ve ibadet yapmak suretiyle zahmet çekmek, zikir halkalarında âlimlerle diz dize oturmak için istiyordum´.
Sekeratı şiddetlenince hiç kimsenin geçirmediği krizi geçirirdi. Her krizden ayrılırken gözünü açtıktan sonra ´Yârab! Beni boğdurduğunla boğdur (hükmüne razıyım). Senin izzetine yemin ederim! Kalbimin seni sevdiğini bilirsin´ derdi

Hz. Selman öleceği zaman ağladı. ´Seni ağlatan nedir?´ diye so-rulunca ´Dünya için ağlamıyorum. Fakat Hz. Peygamber (s.a) bize dünyadan azığımızın, yolcunun azığı gibi olmasını tavsiye etti. (Bunun için ağlıyorum)´ dedi.
Selman öldüğünde bütün terekesi hesaplandı. Geride bıraktığı malın kıymeti on küsûr dirhemdi.

Bilâl-i Habeşî (r.a) öleceği zaman hanımı ´Vay üzüntüsüne!´ dedi. O cevap olarak dedi ki: ´Hayır! Aksine vay onun sevincine! Yarın dostlarla, Muhammed ve arkadaşlarıyla buluşacağım..

Abdullah b. Mübarek öleceği anda gözünü açıp gülerek şöyle dedi:
Çalışanlar bunun için çalışsınlar! (Saffat/61)

İbrahim Nehâî vefat edeceği zaman ağladı. ´Seni ağlatan nedir?denilince, ´Allah´tan bana ya cennet veya cehennem müjdesini getirecek bir elçi bekliyorum´ dedi,

İbn Münkedir öleceği zaman ağladı. ´Seni ağlatan nedir?´ diye sorulunca cevap olarak ´Alah´a yemin ederim. İşlediğim bir günahtan dolayı ağlamıyorum. Fakat küçük sandığım bir şeyin, Allah katında büyük olarak bana getirilmesinden korkuyorum dedi.
Arar b; Abdikays öleceği zaman ağladı. Kendisine ´Seni ağlatan nedir?" diye sorulunca, cevap olarak ´Ölümden korktuğum veya dünyayı sevdiğim için ağlamıyorum. Fakat elimden kaçan sıcak günlerin susuzluğu, kış gecelerinde yapılan ibadetler için ağlıyorum´ dedi.

Fudayl b. Iyaz öleceği zaman bayıldı. Ayıldıktan sonra gözlerini açınca ´Eyvah seferinin uzaklığına, azığının azlığına!´ dedi.

İbn Mübarek öleceği zaman kölesi Nasr´a dedi ki: ´Basımı top-rak üzerine koy!´
Bunun üzerine Nasr ağladı. İbn Mübarek Nasr´a şöyle sordu:
- Seni ağlatan nedir?
- Senin içinde bulunduğun nimeti hatırladım. İşte sen fakir ve garip olarak ölüyorsun, beni ağlatan budur.
- Sus! Ben Allah Teâlâ´dan, beni zenginlerin yaşantısı ile yaşatmasını, fakirlerin ölümü ile öldürmesini diledim!
Bunları söyledikten sonra Nasr´a ´Bana kelime-i şehadet! telkin et! Eğer ben cevap vermezsem kelime-i şehadeti tekrarla!´ dedi.

Atâ b. Yesar şöyle demiştir:
İblis ölüm anında, bir kişiye göründü ve ona ´Kurtuldun!´ dedi. Buna karşılık kişi ´Senden hâlâ emin değilim!´ dedi.

Seleften biri öleceği anda ağladı. ´Seni ağlatan nedir? diye sorulunca, ´Allah´ın kitabındaki şu ayet beni ağlattı´ dedi.
Allah sadece muttakîlerden kabul eder! (Maide/27)

Hasan (r.a) ölümle pençeleşen birinin yanına varıp şöyle dedi: ´Başlangıcı böyle olan işin sonucundan korunmak gerekir. Sonucu boyle olan şeyin öncesinde zâhidlik yapmak gerekir´.

Cureyrî şöyle anlatıyor: Öleceği sırada Cüneyd´in yanında bulunuyordum. Cuma ve Nevruz günüydü. Cüneyd Kur´ân okuyordu. Kur´an´ı hatmetti. Ona ´Şu halde de mi ey Ebû Kasım?´ dedim. Cevap olarak dedi ki: ´Benden buna daha lâyık ve müstahak olan kim var? İşte benim sahifem duruyor´.

Ruveymi96 şöyle demiştir:
Ebû Said Harraz´ın ölümü esnasında hazır bulundum. Ruveymi şu şiiri okuyordu:
Ariflerin kalplerinin iştiyakı zikredir.
Müracaat vaktinde hatırlanmaları sır içindir.
Ölüm kadehleri onlar üzerinde (meclislerinde) gezdirildi.
Şükür sahibinin yüz çevirmesi gibi dünyadan yüz çevirdiler.
İçinde parlak yıldızlar gibi Allah sevgisinin ehli bulunduğu bir ordugâhta himmetleri çokça dolaşmaktadır.
Öyleyse sevgisinden ötürü cisimler yeryüzünde öldürülmüştür.
Ruhlar perdelerde yüceliğe doğru süratle yürür. Ancak dostlarının yakınma indiler.
Ne şiddet, ne de bir zahmetin dokunmasından yalpa vurdu-lar!

Cüneyd´e ´Ebû Said el-Harraz öleceği zaman çokça vecde kapıldı´ dediler. Cüneyd dedi ki: ´Rabbinin mülakatı için ruhununun iştiyaktan uçması garipsenecek birşey değildir´.
Öleceği anda Zünnûn-i Mısrî´ye ´Canın ne istiyor?´ denildi. ´Ölmeden bir an önce onu tanımayı!´ dedi.

Sekeratta olduğu halde birine ´Allah de!´ denildi. O da cevap olarak ´Ne zamana kadar siz bana Allah de! diyeceksiniz? Oysa ben Allah´ın sevgisi ile tutuşmuş bulunuyorum´ dedi.

Seleften biri şöyle anlatıyor: ´Mumşad ed-Dineverî´nin yanında bulunuyordum. Bir fakir gelip dedi ki: Selâm size! Burada temiz bir yer var mıdır ki; orada insanın ölmesi mümkün olsun?´ Ona bir yer gösterildi. Gösterilen yerde bir pınar bulunuyordu. O fakir abdestini tazeledi. Allah´ın dilediği kadar namaz kıldı. O yere gitti. Ayaklarını uzattı ve öldü.

Ebû Abbas ed-Dineverî97 meclisinde konuşurdu. Bir gün vecd´den ötürü bir kadın bağırdı. Bu manzara karşısında Ebû Abbas kadına öl dedi. Bunun üzerine kadın kalkıp kapıya vardığında Ebû Abbas´a baktı ve ´Öldüm!´ deyip ölü olarak yere serildi.

Ebû Ali Ruzbarî´nin kızkardeşi Fâtıma´dan hikâye şöyle ediliyor: Ebû Ali Ruzbarî´nin eceli yaklaştığında başı göğsümde bulunduğu bir anda gözlerini açtı ve şöyle dedi: İşte göğün kapıları açıldılar. İşte cennetler süslendiler! İşte bir dellâl! ´Ey Ebû Ali! Seni en yüce rütbeye vardırdık. Her ne kadar sen onu istemesen bile!´ diyor.
Ebû Ali bunları söyledikten sonra şu şiiri okudu:
Hakkın için gayrine seni görmeden muhabbet gözüyle bak-madım!
Göz ucu bakışların gevşekliği ve bostanından güllü yanağınla bana azap ettiğini görüyorum.
Cüneyd Bağdâdî´ye Lâ ilhahe illâllah! de!´ denildi. Cüneyd ´Ben O´nü unutmadım ki anayım´ dedi.
Cafer b. Nusayr98, Şiblî´nin hizmetçisi Bikran ed-Dineverî´ye sordu:
- Şiblî´den ne gördün?
- Şiblî bana dedi ki: ´Benim boynumda zulmen alınmış bir dirhem para vardır. O paranın sahibi için binlerce dirhemi sadaka verdim. Buna rağmen kalbimin üzerinde ondan daha büyük bir ağırlık yoktur´. Sonra Şiblî öleceği zaman dedi ki: ´Namaz için abdest aldır´. Ben de ona abdest aldırdım. Sakalını hilallemeyi unuttum. O anda da onun dili tutulmuş bulunuyordu. Bunun üzerine elimden tuttu ve parmaklarımı sakalının içine sokup hilalledi ve sonra vefat etti. Bunun üzerine Cafer ağlayıp dedi ki: ´Hayatının
son anında bile şeriat adabından birini dahi bırakmayan bir kişi hakkında ne dersiniz?´
Öleceği anda ölümün kendisine zor geldiği görüldüğünde Bişr b. Haris´e ´Sanki yaşamayı seviyor gibisin?´ denildi. Bişr Allah´ın huzuruna çıkmak zordur´ dedi.

Basralı Sâlih b. Mismar´a öleceği sırada ´Oğlun ve aile efradın hakkında vasiyet etmeyecek misin´ diye soruldu? Dedi ki: ´Onları Allah´tan başkasına vasiyet edersem Allah´tan utanırım´.

Ebû Süleyman Dârânî öleceği zaman arkadaşları geldiler ve dediler ki: ´Sana müjde olsun! Sen gafur ve rahîm olan bir rabbin huzuruna varıyorsun!´ Ebû Süleyman onlara ´Neden? Sen küçük günahtan dolayı hesaba çeken, büyük günahtan dolayı azap veren bir rabbin huzuruna varıyorsun demiyorsunuz´ dedi.

Ebû Bekir el-Vâsıtî ölüme hazırlanırken kendisine ´Bize nasi-hat et!´ denildi. Bunun üzerine ´Allah Teâlâ´nın sizdeki murad-ı ilâhîsini gözetiniz!´ dedi.

Seleften biri ölüme hazırlanırken hanımı ağladı. Bunun üzerine hanımına ´Seni ağlatan nedir?´ dedi. Hanımı ´Senin için ağlıyorum!´ deyince, o zat ´eğer illa ağlayacaksan kendin için ağla! Ben bugün için kırk sene ağladım!´ dedi.

Cüneyd şöyle diyor:
Öleceği sırada Sırrî-es-Sakatî´nin ziyaretine gittim ve ´Kendini nasıl hissediyorsun?´ diye sordum. Bunun üzerine şu şiiri okudu:
Bende bulunan hastalığı nasıl doktoruma şikayet edeyim? Oysa bende bulunan hastalığı doktorum bana vermiştir.
Sonra yelpazeyi alıp onu serinletmek istedim. Bunun üzerine ´İçi yanan bir kimse, yelpazenin serinliğini nasıl hissedebilir?´ dedikten sonra şu şiiri okudu:
Kalp yanmış, gözyaşı çekilmiştir. Üzüntü derlenmiş, sabır dağılmış, hevâ, şevk ve ızdırabın işledikleri suçtan ötürü kararsızın üzerinde karar tutmak nasıl olur?
Yârab! Eğer içinde ferahlayacağım birşey varsa, bende hayat oldukça onu vermek suretiyle bana minnet et!

Hikâye ediliyor ki;
Şiblî´nin arkadaşlarından bir grup, Şiblî ölümle pençeleşirken yanına geldiler ve ona ´Lâ ilâhe illâllah! de!´ dediler. Bunun üzerine Şiblî, şu şiiri okudu: ´İçinde senin bu-lunduğun bir ev çıralara muhtaç değildir. Halkın deliller getirdikleri günde senin ümit edilen yüzün delilimizdir. Senden ferah istediğim günde Allah bana herhangi bir ferah fırsatını vermesin!´

Hikâye ediliyor ki Ebû Abbas b. Atâ, ölümü anında, Cüneyd´in huzuruna girip selâm verdi. Cüneyd onun selâmına karşılık vermedi. Sonra aradan bir saat geçince karşılık verip, dedi ki: ´Selâmını geç aldığım için beni mazur gör! Ben virdimi okuyordum´. Sonra Cüneyd, yüzünü kıbleye çevirdi, tekbir getirdi ve öldü.

Kinânî, öleceği anda, kendisine ´Senin amelin ne idi?´ diye soruldu. Cevap olarak dedi ki: ´Eğer ecelim yaklaşmasaydı, size amelimi söylemezdim. Kalbimin kapısında kırk sene durdum. Ne zaman ki kalbimden Allah´tan ba...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri
« Posted on: 01 Nisan 2020, 23:03:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri rüya tabiri, Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri mekke canlı, Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri kabe canlı yayın, Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri Üç boyutlu kuran oku Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri kuran ı kerim, Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri peygamber kıssaları, Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleri ilitam ders soruları, Ehl-i Tasavvuf dan bazı kimselerin sözleriönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &