> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > İhya-u Ulumiddin 1-2 > Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası  (Okunma Sayısı 691 defa)
01 Şubat 2010, 12:21:35
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 01 Şubat 2010, 12:21:35 »Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası

Ömer b. Hattâb´ın (r.a) Hz. Peygamber´in ölümünden sonra ağlayarak şöyle dediği nakledilmiştir:
Annem ve babam sana fedâ olsun ey Allah´ın Rasûlü! Sen, ilk başta bir kütüğün üzerine çıkıp hutbe okuyordun. Ashâb-ı kirâm çoğaldığı zaman bu vazifeyi daha güzel yaparak bütün cemaate duyurmak için minber yaptırdın. O zaman senden ayrılmaya tahammül edemeyen kütük inledi. Elini üzerine koyuncaya kadar inlemesi devam etti. Ancak elini üzerine koyunca sükûnete kavuştu. Senin ayrılığına bir ağaç parçası bile tahammül edemezken, bu ayrılığa müslümanlar nasıl dayanabilsin? Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun. Sen Allah´ın nezdinde o kadar faziletlisin ki, Allah Teâlâ sana yapılan itâati kendisine yapılmış kabul ederek şöyle buyurmuştur:
Kim peygambere itâat ederse muhakkak Allah´a itâat etmiş olur.
(Nisâ/80)

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun! Senin faziletin Allah´ın nezdinde öyle yüksek derecelere ulaşmıştır ki, seni bütün peygamberlerden sonra göndermesine rağmen hepsinin başında zikredip yer vermektedir.

(Ey Rasûlüm!) Hatırla ki, bir vakit peygamberlerden söz almıştık. Senden de, Nûh´tan da, İbrahim´den de, Musa´dan da, Meryem oğlu İsâ´dan da... Onlardan sağlam bir söz aldık.
(Ahzâb/7)

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun! Allah nezdinde senin faziletin öyle bir dereceye ulaşmıştır ki, cehennem ehli sana itâat etmiş olmayı temenni ederler. Oysa bu temenniyi yaptıkları zaman ateş içinde azap görmektedirler.

Nitekim Allah Teâlâ (c.c) onların bu durumunu şu şekilde belirtmektedir:O gün yüzleri ateş içinde kaynayıp çevirilirken: ´Vah bize! Keşke Allah´a itâat etseydik! Peygamber´e itâat etseydik!´ diyeceklerdir.
(Ahzâb/66)

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam ve babam sana fedâ olsun! Eğer Allah Teâlâ, içinden pınarlar akan bir taşı İmran oğlu Musa´ya (a.s) vermiş ise, o, senin parmaklarının arasından fışkıran sudan daha mu´cizevî değildir ki Allah Teâlâ ondan ötürü sana salât getirdi.

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun! Eğer Allah Teâlâ Hz. Süleyman´a sabahtan öğleye kadar katettiği mesafesi bir aylık, öğleden akşama kadar katettiği mesafesi de bir aylık yol olan rüzgârı vermiş ise de, o, sana verilen ve üzerinde geceleyin tâ yedinci semaya kadar çıkıp sonra aynı gecenin sabahında dönerek sabah namazını Mekke´nin el Ebtah vadisinde kıldığın Burak´tan daha mu´cizevî değildir. Allah rahmet deryâlarını senin üzerine boşaltsın.

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun. Eğer Allah Teâlâ, Meryem oğlu İsâ´ya ölüleri diriltme mu´cizesi ihsân etmiş ise de, onun bu mûcizesi zehirlenmiş ve pişirilmiş koyunun seninle konuşup ´Ben zehirliyim, beni yeme´ diyen mucizenden daha üstün değildir.

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun! Nûh (a.s) kavmine beddua ederek: ´Ey Rabbim! Kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma!´ (Nûh/26) demiştir. Eğer sen de o beddua gibi bizim için bir beddua etseydin muhakkak hepimiz helâk olurduk. Oysa secde halindeyken senin sırtına pislik dolu işkembeyi attılar. Senin yüzünü kanattılar ve dişlerini kırdılar. Bütün bunlara rağmen sen, hayırla dua etmekten başka birşey yapmadın ve hattâ şöyle dedin: ´Ey Allah´ım! Kavmimi bağışla. Çünkü onlar bilmiyorlar´.

Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun! Senin kısa ömründe sana tâbi olanlar, Nûh´un (a.s) uzun ömründe tâbi olanlarından daha fazladır. Sana iman edenler çok kalabalıktır. Oysa Nûh´a pek az kimseler iman etti. Ey Allah´ın Rasûlü! Anam babam sana fedâ olsun! Eğer sen, ancak sana dönük olan kimselerle otursaydın, bizimle oturmaman gerekirdi. Eğer sen, ancak sana denk olan kimselerden kız alıp verseydin, bizden ne kız alman ne de vermen gerekirdi. Eğer sen, ancak sana denk olan kimseleri kendine vekil etseydin bizi hiçbir zaman vekil etmezdin. Fakat Allah´a yemin ederim, sen bizimle oturdun, bizden kız alıp verdin, bize vekil oldun, bizi vekil tâyin ettin. Sen yünlü elbise giydin, merkebe bindin. Terkine başkasını aldın. Yemeğini toprak üzerine koyup yedin. Yemek yerken, tevâzu olarak yağlanan parmaklarını yaladın. Allah´ın salât ve selâmı senin üzerine olsun!

Âlimlerden biri şöyle demektedir: "Ben Hz. Peygamber´in hadîslerini yazarken Hz. Peygamber´e sadece salâvat-ı şerîfe getirir ve fakat selâm getirmezdim. Bunun üzerine Rasûlullah´ı rüyamda gördüm; bana şöyle dedi: ´Neden kitabında salâvat-ı şerîfeyi tam mânâsıyla yazmıyorsun?´ İşte bundan sonra kitabın neresinde salâvat yazdıysam, beraberinde Rasûlullah´a selâmı da getirerek yazmışımdır",

Ebu´l-Hasan şöyle anlatır: ´Hz. Peygamber´i (s.a) rüyamda gördüm ve kendisine ´Ey Allah´ın Rasûlü! er-Risale adlı kitabında senin için ´Allah, Muhammed´e onu ananlar andıkça ve onun zikrinden gafiller gafil oldukça salât etsin´ diyen kişi (İmam Şafiî), acaba tarafınızdan ne gibi bir mükâfat ile taltif edildi?´ diye sordum. Hz. Peygamber şöyle cevap verdi: ´O hesap vermek için mahşerde durdurulmayacak..´99

99)Rüyalar dinde delil olmaz. Sadece terhib ve tergib için nakledilir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası
« Posted on: 20 Ekim 2020, 05:21:19 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası rüya tabiri,Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası mekke canlı, Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası kabe canlı yayın, Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası Üç boyutlu kuran oku Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası kuran ı kerim, Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası peygamber kıssaları,Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası ilitam ders soruları, Hz. Ömer´in Hz. Peygamber´e Duası önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &