> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman >  Sebe kraliçesi müslüman oluyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sebe kraliçesi müslüman oluyor  (Okunma Sayısı 1497 defa)
05 Mayıs 2011, 17:28:46
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 05 Mayıs 2011, 17:28:46 »c- Sebe' Kraliçesi Müslüman Oluyor


Sebe' kraliçesinin müslüman olmak için artık beklemedi­ğini hatta daha oraya gelmeden önce müslüman olduğunu Kur'an haber veriyor:

"...Ondan önce de bizi ilim verilmişti ve biz müslüman  (teslim) olmuştuk." [309]

Sebe' kraliçesi ve çevresi, hüdbüdün mektup getirmesiyle ve elçilerin haberleriyle, Allah'ın yüce kudretine ve Hz. Süley­man'ın davetinin doğru olduğuna ait bügi edinmişlerdi. Bu bil­gilerden sonra da o yüce peygamberin davetine uyarak müslü­man oldular ve onun huzuruna geldiler. [310]

Kıssa bu noktada duruyor, kraliçenin ve halkının daha önceden niçin müslüman olmadıklarını açıklıyor. O, Hz. Süley­man'ın mektubu geldiği zaman iman etmemişti. Çünkü Güneşe tapan bir topluluğun içerisinde bulunuyordu. Şeytan da onlara yaptıklarını süslü, üzerinde bulundukları yolun doğru olduğu­nu telkin ediyordu.

"Allah'tan başka tapmakta oldukları şeyler onu (müslü­man olmaktan) alıkoymuştu. Gerçekte o, küfre sapan bir kavim­dendi.” [311]

Bu âyet aynı zamanda Sebe' kraliçesinin söz dinlemez ve inatçı bir kişilik taşımadığını da ortaya koymaktadır. O, putperest bir toplumda büyümüş onlara başkan olmuştu. Gördüğü ile amel ediyordu. Allah'ın dinine ait hiç bir şey duymamıştı, bir şey bil­miyordu. Bu durum onun hak dine ulaşmasına engel olmuştu.

Hz. Süleyman'la karşılaşınca bu engel ortadan kalktı ve hemen müslüman oldu.

Sebe' kraliçesini Hz. Süleyman'ın huzurunda bir başka sürpriz daha bekliyordu. Onu büsbütün şaşırtan bu sürprizi âyetler önceden haber vermiyorlar. Konunun akışında, kraliçe­nin müslüman olmasına engel olan sebepler sayıldıktan sonra bu sürpriz sahnesi ile karşılaşıyoruz.

"Ona, 'köşke gir' denildi. (Kraliçe) onu görünce derin bir su sandı ve (eteklerini toplayarak) ayaklarını açtı. (Süleyman) dedi ki: 'Gerçekten bu, saydam camdan yapılmış bir köşk-ze-mindir.' (Kraliçe o zaman) dedi ki: 'Rabbim, ben gerçekten ken­dime zulmettim; (artık) ben Süleyman ile birlikte alemlerin Rabbi Allah'a teslim oldum.”  [312]

Bu, Sebe' kraliçesini gafletten uyandıran son olay oldu. İl­ki, Hz. Süleyman'ın Allah'ın adıyla başlayan mektubu idi. İkin­cisi gönderdiği değerli hediyelerin kabul edilmesi, üçüncüsü el­çisinin Hz. Süleyman'la ilgili verdiği bilgilerdi.

Bununla beraber o, Hz. Süleymanla bizzat görüşmek ve onun davetini yakından tanımak üzere yola çıktı. Hz. Süley­man'ın huzuruna gelince tahtını orada buldu. Hz. Süleyman'ı bunca zenginliğe, mülke ve hakimiyete rağmen mütevazi, alçak gönüllü, Allah'a secde eden biri olarak gördü. Onun durumu­nun ve yaşadığı hayatın, dünyaya kul-köle olan kimselerinkine benzemediğine tanık oldu. [313]

Kafasındaki bütün şüpheler dağıldı ve onun davetine uya­rak müslüman oldu. Köşkte karşılaştığı sürpriz ise onu uyandı­ran, kendine getiren ve önceki hatalarını hatırlatan son uyarı ni­teliğinde idi.

Belli ki Hz. Süleyman'ın şanına yakışan, süslü, görkemli ve sanat eseri bir köşkü vardır. Köşkün zemini, sahanlığı içinde su varmış gibi görünüyordu. 'Köşke gir' denilince bu suya giri­leceğini sandı ve ister istemez ayaklarını açtı.

O zaman Hz. Süleyman ona işin doğrusunu söyledi: Ora­sı bir su havuzu değil, billurdan, saydam bir sahanlıktır köşktür, ayaklarını açmana gerek yoktur'. Böylece Sebe' kraliçesini uyan­dıran son tablo da tamanlanmış oldu.

Bu nokta kraliçenin hayrete düştüğünü, şaşırdığını kolay­lıkla anlıyoruz.

insanların yapmaktan aciz kaldığı bu hârika karşısında, bu gücün önünde dehşete kapılıyor. Hz. Süleyman'ın uyarısı üzerine tabanın su olmadığını görünce, asıl güç kaynağını anlı­yor, Hz. Süleyman'a bütün bunların Allah (c.c.) tarafından veril­diğini idrak ediyor.

Daha önceden Allah'tan başkasına secde etmesini zulüm olarak kabul ediyor ve adeta affetmesi için Allah'a yalvarıyor. Hz. Süleymanla birlikte müslüman olduğunu bir kez daha ilan edi­yor.[314] Hz. Süleyman için değil, âlemlerin Rabbi Allah için müs­lüman olduğunu belirtiyor. Böylece kalbi aydınlanarak hidayeti buluyor.

Anlaşılıyor ki İslâm, Allah'tan başka hiç bir kimseye tes­lim olmamaktadır. Bu kişi isterse bunca mucizenin sahibi Hz. Süleyman olsun. İslama teslim olanların, bu teslim olma işinde eşit olduklarını da 'Süleymanla birlikte Allah'a teslim oldum' di­yerek ortaya koyuyor.

Kur'an, bu hususu özellikle ön plana çıkarıyor ve Allah'a imanın içyüzünü açıklamış oluyor. Bu noktada Sebe' kraliçesi gi­bi bir mağlup ile, ona galip gelen peygamber Hz. Süleyman din­de kardeş oluyorlar. [315]

İşte İslâm gerçeği budur.

Mekkenin ileri gelenleri Hz. Muhammed'in davetine kar­şı çıkıyorlardı. Kibirleri ve dik kafalıkları onları Hz. Muham­med'in peşine uymayı engelliyordu. Hevalarına uyuyor, Al­lah'tan gelen davetten yüz çeviriyorlardı.

Ama işte tarih sahnesinde hükümdar olan, elinde iktidar ve güç bulunan zengin bir kadın, onlar ve çağlar boyu gelecek­ler için ne güzel bir örnek olmaktadır. Allah (c.c.) İslama davet eden ile edileni aynı safta birleştiriyor. Allah'ın dininde kardeş olma yönünden aralarındaki büyük farkları kaldırıyor. Allah'a teslim olma noktasında o mükemmel ahengi insanlara sunuyor.

Sebe' kraliçesi Kur'an'ın ebu cehil tipine karşı örnek ola­rak gösterdiği bir tiptir Sultan olmasına rağmen kibirlenmiyor, kimseye meydan okumuyor. Peygamberin davetine karşı öfkeye kapılıp silaha davranmıyor. Akıl ile hareket ediyor, çevresiyle danışıyor, mantıklı bir siyaset izliyor. Daveti yerinde görmek üzere ülkesinden kalkıp peygamberin yanına geliyor. Ve sonun­da da gördüklerinden tatmin olup, 'ben gerçekten nefsime zulmetmişim, ben Süleymanla birlikte âlemlerin Rabbi Allah'a tes­lim oldum' diyor. [316][309] Neml: 27/42.

[310] Kaynaklarda Belkıs'ın Hz. Süleyman'ın huzuruna gelirken yanında ge­tirdiği adamları, subayları ve beyleri ile ilgili çok kabarık rakamlar ver­mektedirler ki bunlar bugünkü hesapla milyarları aşmaktadır. (Bak. Doç. A. Aydemir, I.KG. Peygamberler, s:218)

Bu konuda üeri sürülen rakamları sıralayan Ibni Esir diyor ki, 'Ben bu yalanlan söyleyen ravinin hesap bildiğini sanmıyorum. Eğer bilseydi cehaletinin boyutunu anlardı, ya da biraz alçaktan atardı." (İbni Esir, el-K. fi"t Tarih, 1/232-233)

[311] Neml: 27/43.

[312] Neml: 27/44.

[313] Mevdudî, Tefhim: 4/119.

[314] M. A. Cadû'l Mevlâ, Kassasu'l Kur'an, Dimeşk. Trh. s:171.

[315] Prof. S. Kutub, Fi-Z. Kur'an: 5/2643.

[316] Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 169-173.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sebe kraliçesi müslüman oluyor
« Posted on: 26 Kasım 2020, 13:30:20 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sebe kraliçesi müslüman oluyor rüya tabiri, Sebe kraliçesi müslüman oluyor mekke canlı, Sebe kraliçesi müslüman oluyor kabe canlı yayın, Sebe kraliçesi müslüman oluyor Üç boyutlu kuran oku Sebe kraliçesi müslüman oluyor kuran ı kerim, Sebe kraliçesi müslüman oluyor peygamber kıssaları, Sebe kraliçesi müslüman oluyor ilitam ders soruları, Sebe kraliçesi müslüman oluyorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &