> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman > Müslümanların denenmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müslümanların denenmesi  (Okunma Sayısı 1196 defa)
05 Mayıs 2011, 17:57:42
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 05 Mayıs 2011, 17:57:42 »d- Müslümanların DenenmesiYalnız o değil, ona tabi olan, onun getirdiği dine iman eden sahabeler de çeşitli denemelerden geçirdiler. Onlar da Pey­gamberin uğradığı bir çok sıkıntıya ve zorluğa beraber uğradılar, işkence ve zulüm gördüler. Rahatlarını, belki mallarını, ülkeleri­ni ve hatta canlarını bile uğurda feda etmek zorunda kaldılar.

Kur'an bütün bunları deneme olduğunu bildiriyor:"Hani onlar, size hem üstünüzden, hem alt tarafınızdan gelmişlerdi; gözler de kaymış, yürekler hançereye (boğaza) gelip dayanmıştı ve siz Allah hakkında da (bir takım) zanlarda bulu­nuyordunuz.

İşte orada, iman etmekte olanlar, denemeden geçirilmiş ve şiddetli bir sarsıntıya uğratılmışlardı." [234]

Sadece bu kadar değil, Allah (c.c.), kendi yolunda mücade­le edenlerle, bu işte yan çizenleri bilmek istemektedir:

"Andolsun, biz, sizden mücahit olanlarla sabredenleri bilinceye (belli olup ortaya çıkıncaya) kadar, sizi deneyeceğiz..." [235]

Hz. Muhammed (s.a.v.) ve onun temiz sahabeleri çeşitli şe­killerde ve farklı şeylerle denendiği gibi, İslâm ümmeti de diğer insanlardan ayrı olarak bir takım sebeplerle denemeye tabi tutu­lacaktır.

"Andolsun, mallarınızla ve canlarınızla imtihan edileceksi­niz. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve şirk koşmak­ta olanlardan elbette çok eziyet verici (sözler) işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız, (bu) azimle sarınılacak işlerdendir." [236]

Mü'minlere verilen mallar ve çocuklar deneme unsurun­dan başka bir şey değildir. [237] Herkes elindeki nimetten, imkan­dan, emanetten ve görevden sınava tabi tutulacaktır.

Hayat devam ettiği, yeryüzünde şirk ve iman kaldığı, ya da bu ikisi arasındaki mücadele bitmediği sürece mü'minlerin denemesi de bitmeyecektir.

Mü'minler, çeşitli imtihanlarla karşılacaklar, zenginlikler­le, mal yarşıyla, lükslerle, süslerle, helâl ve haramla, lezzetlerle, tüketimlerle denenecekler. Müslümanlara yardımla, onlarla da­yanışmalarla, onların dertleriyle dertlenmekle, onların lehine kendi hakkından vaz geçmekle sınanacaklar.

Zalimlerin zulmüyle, tuğyan edenlerin azgınlıklanyla, gü­nahkârların günahları pazarlamasıyla, şiddet ve baskılarla, hak­larının gasbedilmesiyle, sindirilme, ezilme, yok edilme tehditle­riyle imtihan edilecekler.

Daha da kötüsü, bazı beldelerde İslâmı yaşamak adeta ateşten gömlek giymek kadar zor olacağı dönemler olabilecektir. Kimileri de Allah'ın dini İslâmı, onun sevgisini ortadan kaldıra­madıkları için onu değiştirmeye, kendi sapık sistemlerine pa­yanda yapmaya kalkışacaklar, sonra o yanlış ve saptırılmış bir inanç biçimini insanlara asıl din gibi dayatacaklar.

Mü'minler böylesine zor ve tehlikeli sınavlardan geçecek­ler. Onlar en zor şanlarda bile, baskıcı sistemlerin içerisinde da­hi Allah'ın dinine sahip çıkma yiğitliği ile denenecekler.

 Kur'an şöyle diyor:

"Andolsun, Biz sizi bir parça korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edece­ğiz. Sabredenleri müjdele. Onlara bir musibat isabet ettiğinde, derler ki: Biz Allah'a aitiz ve şüphesiz O'ndanız ve yine O'na dönücüleriz.” [238]

Günümüzde mü'minler, bir insan olarak Allah'a kulluk, nimetlere hakkıyla şükür gibi imtihana tabi tutulmanın ötesin­de, İslâmi kimliklerini ifade edebilme, ya da onu yeterince koru­ma noktasında amansız zorluk ve güçlüklerle sınanıyorlar. Şir­kin ve tuğyanın hakim olduğu bir dünyada mü'minler, İslâmı yaşama hususunda büyük sıkıntılarla karşı karşıya bulunmakta­dırlar.

Herkesin sonuna kadar özgür olduğu, herkesin istediği gi­bi yaşadığı, istediği gibi isyan edebildiği ve günah işlediği, her­kesin istediği ölçüde -hatta ölçüsüzlükte- çılgınlaştığı bir dün­yada; Allah'a kul olmak, İslâm olduğunu ortaya koymak kolay olmamaktadır. Mü'minler, İslâmî kimlikleriyle ve kıyafetleriyle horlanıyorlar, hakarete uğruyorlar, alaya alınıyorlar. Önlerine maddi ve manevi çeşitli engeller çıkarılıyor.

Bu durum mü'minler için çetin bir imtihandır. Bu güçlük­ler, bu zorluklar, bu sıkıntılar birer denemedir. Bu sınavı başa­ranlar en büyük ödülü alacaklardır. Onlara müjdeler olsun. [239]
[234] Azhab: 33/10-ll.

[235] Muhammed: 47/31.

[236] Al-i İmran: 3/186.

[237] Enfal: 8/28.

[238] Bakara: 2/155-156

[239] Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 124-127.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Müslümanların denenmesi
« Posted on: 27 Kasım 2020, 04:19:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müslümanların denenmesi rüya tabiri,Müslümanların denenmesi mekke canlı, Müslümanların denenmesi kabe canlı yayın, Müslümanların denenmesi Üç boyutlu kuran oku Müslümanların denenmesi kuran ı kerim, Müslümanların denenmesi peygamber kıssaları,Müslümanların denenmesi ilitam ders soruları, Müslümanların denenmesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &