> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman > Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu  (Okunma Sayısı 49392 defa)
05 Mayıs 2011, 17:48:53
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 05 Mayıs 2011, 17:48:53 »2- Hz. Süleyman Ve Hüdhüd Kuşu:


Kur'an, Hz. Süleyman ve ordusunun karınca vadisine ge­lişlerini, karıncanın konuşması ve Hz. Süleyman'ın Rabbine şü­kür ve dua ile yönelmesini anlattıktan sonra, onun ordusunu teftişine ve hüdhüd kuşunun kayboluşu konusuna geçiyor.

Böylece Hz. Süleyman'ın Sebe' kraliçesiyle ilgili olan kıs­sasının birinci tablosu açılmış oluyor. Bundan sonra olay, Kur’an’ın kıssa üslubuyla etkileyici bir tarzda aktarılıyor.

"(Süleyman) kuşları denetledikten sonra dedi ki: 'Hüdhüdü neden göremiyorum? Yoksa kayıplardan mı oldu?Onu gerçekten şiddetli azapla cezalandıracağım, ya da onu boğazlayacağım veya o, bana apaçık olan isbatlayıcı bir de­lil getirmelidir." [268]

Hz. Süleyman, insanlardan, cinlerden ve kuşlardan mey­dana gelen ordusunu teftiş ediyor, en küçük ayrıntıya varıncaya kadar hepsini gözden geçiriyor, ordusunun ne durumda olduğu­nu bilmek istiyordu.

Bu denetmelerin birinde kuşları da araştırıyor fakat onla­rın arasında hüdhüd'ü göremiyor.

Hüdhüd bir kuş cinsidir. Türkçe'de buna çavuş kuşu, ibi­bik kuşu, ya da kokar kuşu da denilir. Hüdhüd, kelimesi çavuş kuşunda isim, diğerlerinde ise bir özelliktir, kendi özelliğini ta­şıyan kuşların ortak ismidir. [269]

Hz. Süleyman'ın hüdhüdü özellikle aradığına göre onun özel bir yeri ve görevi vardır. Sayısız kuşlardan herhangi biri de­ğildir. [270]
[268] Neml: 27/20-21.

[269] Elmalılı H. Yazır, H.D.K.Dili: 6/136.

[270] Kaynaklar hüdhüd'ün Hz. Süleyman için su aramakla görevli olduğunu, bu konunun uzmanı olduğunu, yerin üzerindeki ve yerin altındaki su­lan tesbit edip peygamberine bildirdiğini söylüyorlar. Bir keresinde Hz. Süleyman, San'a tarafına gitmiş, su ihtiyacı olunca hüdhüd'ü aramış, bulamayınca da âyette geçenleri söylemiş. Bazılarına göre ise kuşlar Hz. Süleyman'a Güneşe karşı gölgelik yaparlardı. Bir keresinde hüdhüd'ün yeri boş kalmış, oradan Güneşin sıcaklığı gelince onun olmadığını veya nöbetini ihlâl ettiğini farketmiş ve araştırmaya başlamış. (Û. Zamahşerî, el-Keşşaf, 3/347, Taberi, el-C. Beyan, 19/89, Tarih, 1/345, F Razî, T. Kebir, 24/189, İbni Kesir, Muh. Tefsir, 2/688.)

Bütün bunların doğru olduğunu isbat edebilmemiz mümkün değildir. Emrinde insanlar, cinler ve kuşlar olan Hz. Süleyman her birine bir görev vermiş olabilir. Ancak Kur'an bunların pek çoğunu söylemediği için biz de bilmiyoruz.

Zamanımızda kimileri de burada geçen hüdhüd'ün bir kuş değil, Hz. Süleyman'ın ordusunda bir subay olduğunu söylerler. Böyle bir iddia Kur'an'ın açık âyetlerine ters olduğu gibi, peygamberlere verilen muci zeler hakkında şüphe uyandırmak kokusu taşımaktadır. Hz. Süleyman'a kuş dili öğretildiğini Kur'an söylüyor, insanlardan, cinlerden ve kuşlardan meydana gelen ordusu toplandı diyor. Sonra onun ordusunda bulunan kuşları teftiş ettiğini, ancak hüdhüd'ü bu denetme anında göremediğini söylüyor. Yani insan, cin ve kuş cinslerini ayrı ayrı belirtiliyor. Burada söz konusu edilen bir subay veya insandan asker olsay­dı Kur'an'da bunu hissettirecek bir işaret olurdu. Kaldıki âyetler Hz. Sü­leyman'ın emrine kuşların verildiği, onun kuşların dilini bildiği muci­zesini ön plana çıkarıyor. Hüdhüd isimli bir kuş, bir başka ülkeye gidi­yor, onları gözetliyor, onların ne yaptıklarını ve ne konuştuklarını anlı­yor, bunları Hz. Süleyman'a rapor ediyor. İşte bu bir mucizedir. Yoksa ordudan bir kimsenin bir başka ulusun dilini anlaması hiç bir olağanüs­tülük taşımamaktadır.

Hz. Süleyman hüdhüd için, 'eğer açıklayıcı bir mazeret getirmezse onu boğazlayacağım' dedi. "Suç işleyen bir kimse-hak ediyorsa- öldürülür, asılır veya idama mahkum edilir. Hiç bir peygamber bir insan hakkın­da 'boğazlayacağım' demez, Kur'an da böyle bir sözü Allah'ın hoşnut­suzluğunu belirtmeden anlatmaz." (Mevdudî, Tefhim, 4/102-104)

Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 147-148.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu
« Posted on: 30 Kasım 2020, 01:27:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu rüya tabiri,Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu mekke canlı, Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu kabe canlı yayın, Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu Üç boyutlu kuran oku Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu kuran ı kerim, Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu peygamber kıssaları,Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşu ilitam ders soruları, Hz. Süleyman ve hüdhüd kuşuönlisans arapça,
Logged
21 Şubat 2015, 12:04:53
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2015, 12:04:53 »

esselamu aleykum;
Hz.Süleyman ın Hüdhüd kuşu konuşabilen ve iletişim kurabilen bir kuştur..Rabim İslam'ı öğrenmeyi ve mucize olayları öğrenmeyi nasip etsin inşalalh..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

19 Ağustos 2015, 03:26:14
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.228« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2015, 03:26:14 »

Ve Aleykümüsselam Verahmetüllahi Veberakatühü.


Hüdhüd 

Eşine bağlı olan, yaşlanan anne ve babasına yiyecek getiren, annesi öldüğünde ona uygun bir yer buluncaya kadar başında taşıyan, bu sebepten İslam geleneğine göre başındaki tepeliği anne babasına bu hürmetkâr tavrından dolayı verildiği düşünülen vefalı hüdhüd kuşu birçok yerde karşımıza çıkar. İbn-i Abbas’ın naklettiğine göre Resulullah’ın(a.s) öldürülmesini yasakladığı hayvanlar arasında olan, ebü’l ahbâr, ebü’r-rebî, ebü ibâd, ebu seccad gibi isimlerle de İslam literatürüne geçen hüdhüd kuşu ilk olarak Neml Suresin’de yer alır ve “Murg-i Süleyman” olarak çıkar karşımıza. Kuşların dilini bilen Süleyman Peygamber :

“ Ey insanlar! Bize mantıku’t- tayr ( kuşların dili ) öğretildi ve bize her şeyden nasip verildi. Doğrusu bu apaçık bir lütuftur. » ( Neml Suresi: 27/16 )

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2015, 03:30:46 Gönderen: ✿ Kevšer ✿ »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Ağustos 2015, 04:02:26
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2015, 04:02:26 »

ve aleykümüsselam ve rahmetullah.
bunu hiç duymamıştım. çok güzel bir konu.
Allah (c.c.) razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Ağustos 2015, 14:36:13
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.351Site
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2015, 14:36:13 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah, "(Süleyman) kuşları denetledikten sonra dedi ki: 'Hüdhüdü neden göremiyorum? Yoksa kayıplardan mı oldu?Onu gerçekten şiddetli azapla cezalandıracağım, ya da onu boğazlayacağım veya o, bana apaçık olan isbatlayıcı bir de­lil getirmelidir." Bir peygamberin böyle söylemesi bir hikmete dayanır. Rabbim (celle celalühü) bizleri anlayanlardan eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &