> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman > Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar  (Okunma Sayısı 1911 defa)
04 Mayıs 2011, 14:27:06
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 04 Mayıs 2011, 14:27:06 »17- Hz. Süleyman Kıssası Ve Çağdaş Sihirbazlar


Büyü çok eskiden beri bilinmektedir. Hz. Süleyman döne­minde ve daha sonradan bazı toplumlar arasında daha yaygın bir şekilde kullanılıyordu.

Ehli kitaptan bir kısmı şeytanlardan herhangi bir yolla el­de ettikleri sihri Hz. Süleyman'a nisbet ettiler, kimileri de bu bü­yücülerin sözlerine inanıp, Hz. Süleyman'a büyücü dediler, onun mucizelerini sihir zannettiler.

Kur'an, bütün bu yalanlan reddediyor ve Hz. Süleyman'ı bu gibi iftiralardan temizliyor.

Sihir aslında iki kısımdır:

Birincisi, sırf yalan-dolan ve kandırmacadan ibret olan söz ve hareketlerle ortaya konulanlar,

ikincisi ise, az çok var olan bir gerçeğin istismar edilerek yapılanıdır.

Her ikisinde de bir kandırmaca, bir yanıltmaca, olduğun­dan başka gösterme, yani bir anlamda göz boyama söz konusu­dur. Sihirbazın elinde bir güç yoktur, o insanlardaki yanılma za­afını iyi değerlendirir. Bazı şeyleri olduğundan farklı gösterir, el çabukluğu ile bir takım numaralar yapar, karşısındakini inandırır.

Sihirin bir başka etki yolu da telkindir. Yaldızlı sözlerle, aldatıcı davranış ve yalan-dolan haberlerle karşısındakini etkile­mek, fikirlerini çelmek, düşüncesini değiştirmek şeklinde ger­çekleşmektedir.

İslâm, sihir adına uydurulan bütün hurafeleri, tılsımları, düğümlere üflemeleri, bu yolla yapılanları caiz görmüyor ve münker (kötülük) sayıyor.

İnsanlar, sözlerle, aletlerle, muskalarla, yazılarla veya baş­ka numaralarla yapılan büyüleri bilirler. Bu büyücüleri, şirkler­de ve televizyonlarda insanları eğlendirmek için göz boyayan si­hirbazları tanırlar. Ama asıl dikkat çekilmesi gereken konu, in­sanları telkinle, propoganda ile kandıran, akıllarını çelen, onla­ra her şeyi inandırıcı gösteren çağdaş sihirbazların yaptıklarını anlamaktır.

Şirklerde veya televizyonlarda gösterilen sihirbazlık nu­maralan bazen eğlenceden öteye geçmez, kimseye de bir zararı olmaz. Kötü olan, insanlara zarar vermek ve kandırmak üzere başvurulan büyü yollarıdır.

Günümüzde telkin araçları ve sahası çok genişlemiştir. Si­hirbazların sayısı ve güçleri artmıştır. Geçmişte sihirbazlar bir veya bir kaç kişiyi etkiliyebiliyorlardı. Günümüzdeki sihirbazlar ise ellerindeki gazete, dergi, televizyon, telefon ve şimdilerde ın­ternet aracılığıyla insanlara rahatlıkla ulaşabiliyorlar. İnsanları belli şeylere şartlıyorlar, onları ikna edebiliyorlar, akı kara, kara­yı ak, doğruyu yanlış, yanlışı doğru, hakkı batıl, batılı hak gibi gösterebiliyorlar.

Çağdaş sihirbazlar büyük toplumları, hatta bütün dünya­yı etkiliyorlar. Onlara istedikleri fikri empoze edebiliyorlar Özellikle az gelişmiş toplumları öz benliklerinden koparmak için en etkin yöntemleri deniyorlar, onları çağdaşlık, gelişmişlik, uluslararası değerler gibi sloganlarla efsunluyorlar.

Bunlar kendi değerlerini, ideolojilerini, hayat anlayışları­nı çağdaş değer diye sunarlar. Kendi ölçülerinin dışına çıkanla­ra değer vermezler. Onları eski ve geri olmakla suçlarlar. Öyle ki bu sihirbazların telkinleriyle neredeyse bütün dünyada onların değerlerini ve hayat tarzını benimseyen, midesinden ve şehve­tinden başka bir şey düşünmeyen maddeci bir insan tipi oluştu.

Bu sihirbazlar çıkarları tehlikeye düştüğü veya bir şeyi in­sanlara kabul ettirmek istedikleri zaman kamuoyu oluştururlar, kitleleri harekete geçirirlar, hükümetleri bile alaşağı edebilirler, ya da istedikleri kararlan aldırtırlar.

Bunlar kitleler arasına düşmanlık sokabilir, en büyük ya­lanları gerçek diye sunabilirler. Bu çağdaş sihirbazlar, şeytanı melek ve meleği şeytan şeklinde gösterebilirler ve kitleleri buna inandırabilirler.

Bazı ülkelerdeki sihirbazlar, -özellikle politika sahnesinde olanlar- halka faydalı hiç bir çalışma yapmadıkları, kitabına uy­durarak malı götürdükleri, halkın parasıyla saltanat sürdükleri, hatta zararlı oldukları halde yıllarca en baş köşede oturmasını, millete kendilerini ağırdan satmasını bilirler. Bu gibiler gerçek büyü ustasıdirlar.

Çağdaş sihirbazlar, uydurdukları sloganlarla kitleleri uyu­turlar, onları istedikleri gibi evirip çevirirler, sonra da uyuşturul­malarını zevkle seyrederler.

Günümüzdeki ilimler, sanatlar, görsel araçlar, icatlar, siya­set, uluslararası ilişkiler, insan hakları, barış, demokrasi sözleri ve benzeri şeyler bu sihirbazların elinde toplumları uyuşturan bir efsuna dönüşebilmektedir. [389]

Kur'an, Hârût ve Mârût kıssasıyla bütün sihirbazlara, on­ların oyunlarına ve bu oyunlarla insanları saptırmalarına dikkat çekiyor ve onları uyarıyor. İnsanlar ancak Kur'an'ın uyarısıyla bu çağdaş sihirbazlar eliyle uygulanan efsunların etkilerinden ve onlar tarafından uyuşturulmaktan kurtululabilirler. [390]
[389] A. O. Ateş, Cinler-Büyü, s:240-243

[390] Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 215-218.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar
« Posted on: 28 Ocak 2023, 00:05:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar rüya tabiri,Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar mekke canlı, Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar kabe canlı yayın, Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar Üç boyutlu kuran oku Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar kuran ı kerim, Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar peygamber kıssaları,Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlar ilitam ders soruları, Hz. Süleyman kıssası ve çağdaş sihirbazlarönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &