> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman > Hz. Süleyman hakkında söylenenler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Süleyman hakkında söylenenler  (Okunma Sayısı 1719 defa)
04 Mayıs 2011, 15:20:04
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 04 Mayıs 2011, 15:20:04 »3- Hz. Süleyman Hakkında Söylenenler:


Tefsirciler, burada kendilerine kitap verilenlerden bir kıs­mı denilen kimselerin yahudiler olduğunu söylemektedirler. Da­ha önce geçen âyetler onların yanlış tutumlarını, zayıf karakter­lerini, Allah'ın âyetlerine karşı tavırlarını, Allah'ın meleklerine karşı düşmanlıklarını anlatmaktadırlar.

Onlar, ellerindeki Tevrat'ı onaylayıcı olarak gelmiş olan Allah'ın âyetlerini arkalarına atmaklaa kalmamışlar, Hz. Süley­man'ın mülkü ve hükümranlığı hakkındaki uydurmaların peşi­ne takılmışlardı.

Şeytanların insanlar arasına yaymaya çalıştıkları dediko­duların özü şuydu:

Süleyman bir büyücü idi. O, doğal güçlen, hayvanları, in­sanları ve rüzgârı kullandığı sihir gücüyle emrinin altına almış­tı.

Bunu niçin yapıyorlardı? Bununla; Hz. Süleyman'ın kral­lığının büyüklüğü ile övünmek, onun bir peygamber değil kral olduğunu isbatlamak, ya da Hz. Süleyman'a cinlerin büyü için boyun eğdirildiğini düşündükleri için.[337]

Yine onlar, Babil'de Hârût ve Mârut adlı iki melek hakkın­da çıkartılan söylentilere de inanıyorlardı. Hatta bir kısmı, bu iki meleğe indirilen bilgilen öğrenip onları sihir yapmakta, karı-kocanın arasını açacak, insanlara zarar verecek işlerde kullanıyor­lardı.

Kur'an, onların bu hatalarına işaret ettikten sonra, bunun Ahirette onlara bir fayda sağlamayacağını, eğer bilselerdi böyle yapacaklarına iman edip Allah'ın katındaki sevaba kavuşmaya çalışırlardı diyor.

Kur'an, öncelikli olarak Hz. Süleyman'ın sihirbaz olmadı­ğını vurglu cümlelerle söylüyor. Sihir, küfür (inkâr) işlerinden­dir. Bu anlamda Süleyman (a.s.) küfretmedi, yani asla büyüye başvurmadı. O, böylesine yanlışlardan, böylesine sapıklıklardan uzaktır.

Fakat, asıl o şeytanlar küfre saptılar, Hz. Süleyman'a iftira edenler inkarcı oldular. Çünkü onlar insanlara, onları saptırmak ve şaşırtmak için büyü öğretiyorlardı.

Acaba burada sözü edilen şeytanlar kimlerdir? Bunlar, bu gibi hikâyeleri ve efsaneleri uyduran insan şeytanları veya vesve­se veren cin şeytanları olabilir mi? Nitekim Kur'an'ın ifadesine göre, insan ve cin şeytanları birbirlerini aldalmak için yaldız söz­ler ilham ederler. [338] Burada her ikisine de işaret edilmektedir. [339] (Allahu a'lem)

İsrailoğulları esaret yıllarında, fakirlikleri, yurtsuzlukları ve tutsak oluşları sebebiyle kötü durumlara düştüler. Bir takım iyi niteliklerini kaybettiler. Bunun üzerine onlardan bir kısmı büyü, tılsım, efsun gibi şeylerle ilgilenmeye başladılar. Bunlarla geleceklerini kurtarabileceklerini düşünüyorlardı. Daha sonrala­rı bu işe o kadar önem verdiler ki büyücülük ilmini Hz. Süley­man'a dayandırmaya kalktılar.

Onun, muhteşem hükümdarlığını büyü ile elde ettiğini yaymaya başladılar.. Sonunda büyüye fazla değer verdiklerinden ve bu yüzden yanlışa düştüklerinden dolayı Allah'ın kitabından yüz çevirdiler, onu arkalarına attılar, yani ona değer vermediler. [340]

Bu konuda Reşid Rıza şöyle diyor:

"Bunlar, israiloğulları arasında fâcirlerin (günahkârların) Allah'ın peygamberi için uydurdukları evhamlardır. Hatta onlar, sihirle ilgili anlattıkları hikayelere inanmaları için bazı müslümanlara da vesvese vermektedirler. Bugün müslüman (geçinen) bu gibilerin onların bir kısmını okuduğunu görüyorsun. Bir ta­kım tılsımlı yazılar yazıyorlar, sonra bu Süleyman'ın mührü ve ahdidir diyorlar. Sonra da onu taşıyanı cin düşmanlarından koruyacağını zannediyorlar.

Yine yahudiler sanıyorlar ki, Hz. Süleyman'a büyü yapıl­dı ve bu büyü tahtının altına yerleştirildi. Onun mülkünün de bir sihirli yüzükte saklı olduğunu, bu yüzüğün başkasının eline geçtiğini kabul ederek, tarihi (bilgiyi) uydurma şeylerle karıştır­dılar. Onlardan gelen rivayete göre Hz. Süleyman, onların sihir kitaplarını topladı ve tahtının altına gömdürdü. Sonra bazıları onları oradan çıkarıp insanlara anlattılar. Diğer bir rivayet göre, Hz. Süleyman tahtının altına başka kitaplar gömmüştü. Onlar oradan çıkarılınca şeytanlar onların sihir kitabı olduğunu insan­lar arasına yaydılar. [341]

Şüphe yok ki Allah (c.c.) peygamber kıssalarını anlatıyor ki, bizler kimilerinin peygamberler aleyhine yaptıkları böylesine iftiralara itibar etmeyelim. [342]
[338] En’am: 6/112.

[339] R. Rıza, T. Menar: 1/398. Mevdudî, Tefhim: 1/100.

[340] Mevdudî, Tefhim: 1/100

[341] Bu konuyla ilgili rivayetleri aktarılıp değerlendiren A. Aydemir, hepsinin İsrailiyyat ve kabul edilemez olduğunu söylüyor. Bk. T. İsrailiyyat s:182-183, 198-199

[342] R. Rıza, T. Menar: 1/398-399. Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 182-184.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Süleyman hakkında söylenenler
« Posted on: 04 Şubat 2023, 21:13:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Süleyman hakkında söylenenler rüya tabiri,Hz. Süleyman hakkında söylenenler mekke canlı, Hz. Süleyman hakkında söylenenler kabe canlı yayın, Hz. Süleyman hakkında söylenenler Üç boyutlu kuran oku Hz. Süleyman hakkında söylenenler kuran ı kerim, Hz. Süleyman hakkında söylenenler peygamber kıssaları,Hz. Süleyman hakkında söylenenler ilitam ders soruları, Hz. Süleyman hakkında söylenenlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &