> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman > Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı?  (Okunma Sayısı 1564 defa)
04 Mayıs 2011, 15:05:08
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 04 Mayıs 2011, 15:05:08 »5- Hârût Ve Mârût İnsanlara Ne Öğretiyorlardı?
Bu ikisinin melek olduğu görüşü esas alınırsa, -ki çoğun­luğun görüşüne göre onlar iki melekti- o zaman karşımıza bir sorun daha çıkıyor:

Allah küfür diye nitelediği sihiri meleklere indirmeyeceği­ne, onların da yaratılışları gereği böyle bir hataya düşüp insanlara sihir öğretmeyeceklerine göre; onlar insanlara ne öğretiyorlardı?

Âyetin bu cümlesini tekrar hatırlayalım:


"...Onlar, o ikisinden, karı ile kocanın arasını açacak şeyi öğreniyorlardı...."

Yukarıda geçtiği gibi, şeytanlar insanlara sihiri ve iki me­lekten aldıklarını öğretiyorlardı, insanlardan şeytan gibi olanlar da bu öğrendikleri bilgiyi büyü yapmakta kullanıyorlardı.

Kimilerine göre âyette geçen 'onlar' zamiri, Hz. Süley­man'ın mülkü aleyhine şeytanlara uyan ve onlardan sihir öğre­nen kimselere aittir.

'O ikisinden' zamiri Hârût ve Mârût meleklerine ait oldu­ğu düşünülürse, o zaman bu meleklerden insanların karı koca­nın arasını açacak şeyler öğrendikleri ortaya çıkar ki, bu da me­lekler hakkında düşünülmeyecek şeydir.

'O ikisinden' zamiri, şeytanların öğrettiği sihir ile iki me­leğe indirilen bilgi'ye ait olduğu kabul edilirse cümlenin anlamı şöyle olur:

Şeytanların, Hz. Süleyman hakkında uydurduğu şeylere uyan bu yahudiler, kafir şeytanların öğrettiği sihir ile, Babil'de Hârût ve Mârût meleklerine indirilen (bilgilerden) koca ile karı­sının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı.

Böylece, bu iki meleğin insanlara, aileyi yıkacak denli si­hir öğretmedikleri, ancak o zamanın büyücüleri, Allah (c.c.) ka­tından bu iki meleğe indirilen bilgileri elde edip kötüye kullana­rak, şeytanların öğrettikleri ile karıştırdıkları, biraz da kendileri üreterek  insanlar  arasına  yaydıkları ortaya çıkar. [349] O iki meleğin, 'bu bilgileri kötü bir amaç uğruna kullanırsanız, büyü yaparsanız, bunlarla insanları kandırmaya kalkışırsanız küfre düşersiniz' uyarısına da kulak asmadılar. Üstelik, sihiri Hz. Süleyman'a yaslayarak daha büyük bir hataya düştüler.

Âyet, hem bu hatayı düzeltiyor, hem de Hz. Süleyman'ı bu gibi iftiralardan tenzih ediyor.

Âyetin devamında Rabbimiz (c.c.), 'Ama onlar Allah'ın izni olmadıkça sihir ile kimseye zarar veremezler' buyurmaktadır. Çünkü gerçek müessir (etki edici) yalnızca Allah'tır.

Gerçek tesir, ne büyüde, ne büyücüde, ne tılsımda, ne kağıtta, ne şeytanlarda, ne de meleklerdedir. Fayda ve zararı yaratan O'dur. O kullarını denemek için onların fayda ve zarar verme isteklerine izin vermektedir.

Allah'ın kitabını arkalarına atanlar, ona kulak asmayanlar, onun hükümlerine uymayanlar, ya da onun uyarılarına aldır­mayanlar, o ilâhî ölçüleri bırakıp ta sihiri alanlar; işte onların Ahiret nimetlerinden hiç bir nasipleri yoktur. Gerçekten bun­ların nefislerini satıp ta karşılığında aldıkları büyü ve benzeri batıl yollar gerçektan çok kötüdür.

Bir bilseler, bir anlasalar, bir tefekkür etseler...

Böyleleri Allah'ın indirdiği Hakka iman etseler, hidayet yoluna uysalar, batıl inaçlan, böyle boş, temelsiz, zararlı ve sapık işleri bıraksalar, fenalıklardan sakmsalar kendileri için ne iyi olurdu. Ahirette de büyük karşılık alırlardı Rablerinden. [350]
[349] E Razî, T. Kebir, 3/216-218. Elmalılı, H.Y., H.D.K.Dili. 1/370. AO. Ateş, Cinler-Büyü, s:235-238

[350] Sihir hakkında daha geniş bilgi için bak.: A O. Ateş, Cinler-Büyü, s: 211 den sonrası. Elmahlı, Hak Dili Kur'an Dili, 1/366-369. S. Ateş, Y. K uranın Çağdaş Tefsiri, 207-210. Fahreddin Razi, T. Kebir, 3/205-213

Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 187-190.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı?
« Posted on: 27 Ocak 2023, 21:42:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? rüya tabiri,Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? mekke canlı, Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? kabe canlı yayın, Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? Üç boyutlu kuran oku Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? kuran ı kerim, Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? peygamber kıssaları,Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı? ilitam ders soruları, Hârût ve Mârût insanlara ne öğretiyorlardı?önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &