> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman >  Eşi görülmemiş ordusu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eşi görülmemiş ordusu  (Okunma Sayısı 7659 defa)
06 Mayıs 2011, 12:26:24
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 06 Mayıs 2011, 12:26:24 »g- Eşi Görülmemiş OrdusuYöneticilerin, hükümdarların, devletlerin bir orduya sa­hip olması tarihten beri bilinen bir şeydir. Hatta pek çok pey­gamberin bile ordusu vardı. Nice Rabbani inanmış insan pey­gamberlerin yanında, Allah yolunda savaşa çıkmışlar, ya da ken­dilerini düşmandan korumaya çalışmışlardır. [148]

Herkes tarafından bilinen bu gerçeğin pek olağanüstü bir tarafı yoktur. Ancak Kur'an Hz. Süleyman'ın eşi ve benzeri gö­rülmemiş ordusundan bahsetmektedir. Onun askerleri de diğer hükümdarların sahip olduğu askerler gibi olsaydı, bu askerlerin kendisini değil de faaliyetlerini söylerdi. Hz. Davud'un içinde bulunduğu ordunun Calût'un askerleriyle savaşması gibi.

Onun ordusu çok daha özel bir ordu idi.

Böyle bir ordu şimdiye kadar görülmemişti ve bir daha gö­rülmeyecekti. Bu yalnızca Hz. Süeyman'a verilen bir mucize idi.

Hz. Süleyman demişti ki;

'Ey insanlar, bize kuş mantığı öğretildi. Ve bize her şeyden bolca verildi. Doğrusu bu apaçık bir lütuftur." [149]

O, bu lütfü Allah'ın kendisine hediye ettiği bir üstünlük ve şeref saymış ve bundan dolayı da Allah'a hamdetmişti. İşte bu lütuflardan biri de bu değişik ordu idi. Diğer bütün ordular gücünü askerlerinin birbirine benze­mesinden almasına rağmen, onun ordusu üç ayrı cins yaratıklar­dan güç alıyordu.

Bu ordu, peygamberin emrine verilmiş, onun Tevhid da­vetine yardımcı oluyordu. Hz. Süleyman bu ordu ile saltanat sürmenin, diğer insanların üzerinde hakimiyet kurmanın peşin­de değildi. Onun böyle bir hırsı, ya da öyle bir görevi yoktu.

O, Allah'ın seçkin nebilerinden biri idi ve görevi de insan­ları Tevhid'e davet etmek, müslüman olanları da Allah'ın hük­müyle en güzel bir şekilde yönetmekti.

Allah (c.c.), Hz. Süleyman'a böyle bir ordu vermekle yüce kudretini bir kez daha ortaya koyuyor, peygamberlik kurumunu böylelikle desteklemiş oluyordu. Peygamberlerin davalarının kuru saltanat ve üstünlük sağlama davası olmadığı insanlara tek­rar gösteriliyordu.

"Süleyman'ın cinlerden, insanlardan, kuşlardan orduları toplandı. Hepsi de bir arada (onun tarafından) düzenli olarak sevkediliyorlardı."[150]

İşte Hz. Süleyman'a ait ilginç bir ordu. Bu orduda insan­ların yanında kuşlar ve cinler de var. İnsanlar belli. Cinler hak­kında ise Allah'ın Kur'an'da ve peygamberimizin hadislerinde bildirdiğinden fazla bilgimiz yok.

Kur'an, cinlerin dumansız ateşten yaratıldığını söylüyor.[151] Cinler hakkında yaygın olan iki görüş bulunmaktadır. Bu görüşleri hatırlamakta fayda var:

Birinci görüşe göre, cin; duyuların hepsinden gizlenmiş olan ruhanî varlıklardır ki insanın (ins'in) karşılığıdır. Bu şekil­de melekler ve şeytanlar cin tanımının içine girerler. Buna göre her melek cin'dir, ama her cin melek değildir.

İkinci görüşe göre ise; Cin, ruhanîlerin bir kısmına deni­lir. Çünkü ruhanî varlıklar üç kısma ayrılır:

1- Hayırlı olanlar, ki bunlar meleklerdir,

2- Şerli olanlar, ki, bunlar şeytanlardır,

3- Hayırlıları da şerlileri de içine alan ortadakiler ki, özel tanımıyla bunlar cin grubudur.[152]

Bunlardan hangisi Hz. Süleyman'in emrine çalışan cinler­dendi, hangisi onun ordusunda asker olarak bulunuyordu? Doğ­rusu bunu kesinlikle bilmemiz mümkün değildir.

Kur'an, onun cinlerden, insanlardan ve kuşlardan meyda­na gelen bir ordusu olduğunu, bazı cinlerin ve şeytanların onun emrine verildiğini ve onun için çeşitli işler yaptıklarını söylüyor. Biz de ancak Kur’an’ın bildirdiği kadarını bilebiliriz.

İnsanlar her ne kadar cinleri göremezlerse de onlar insan­ları görmekteler. [153] Hatta bir kısmı iblisin askeri olup onun gibi insanlara vesvese verip kandırmaya çalışırlar. Demek ki onla­rın insanları kötülüğe sevkedecek, günaha tehrik edecek güçleri bulunmaktadır. [154] İnsanların en büyük düşmanı iblisin de cinlerden olduğunu hatırlayalım.[155]

Allah (c.c.) cinlerden ve kuşlardan bir kısmını Hz. Süley­man'ın emrine verdi. O da onlardan meydana gelen bir ordu | topladı. Âyette geçtiğine göre onun bu ordusu gayet düzenli, di­siplinli, Hz. Süleyman'ın emriyle hareket eden, hedefi belli, kontrol altında olan bir ordu idi. Yüce bir peygamberin komu­tuyla düzenli bir şekilde bir yerden bir yere sevkediliyordu.

Nitekim Hz. Süleyman’ın Sebe kraliçesi ile olan kıssasının anlatırken göreceğimiz gibi, o, ordusunu teftiş ederken hüdhüdü göremeyince, onun izinsiz bir yere ayrılmasının yanlış ol­duğunu, akla yatan bir gerekçe getirmezse onu cezalandıracağı­nı söylemiştir.

Şüphesiz bir peygambere ve onun ordusuna başıbozuk­luk, yanlış iş, vahiy dışı hareket yakışmaz.

İnsanlardan ve cinlerden bir takım kimselerin diğer insan­ların kalplerine vesvese verdiklerini, onları kandırıp günaha ve isyana sürüklediklerini Kur'an haber vermektedir. [156]

Hz. Süleyman zamanında da onlar bu faaliyetlerini yürü­tüyorlardı. Hepsi de toplu olarak Hz. Süleyman'ın emri altına verilmiş olsaydı bu işleri yapamazlardı. Âyetlerden anlaşıldığına göre Hz. Süleyman'ın emrine bütün cinler ve bütün kuşlar de­ğil, bir kısmı verilmişti.

Doğaldır ki Hz. Süleyman ordusuna aldığı her bir kuşa, cine veya insana bir görev veriyordu ve hepsi de kendisine veri­len görevi yerine getiriyordu.

Kaynaklarda Hz. Süleyman'ın ordugâhına , ordusunun şekli, kuşların, cinlerin ve benzeri konularda yer alan bilgileri doğrulayacak delillere sahip olmadığımız gibi bunların çoğu ge­reksiz abartılı rivayetlerdir. [157]
[148] Ali İmran: 3/146/3.

[149] Neml: 27/16

[150] Neml: 27/17.

[151] Hicri: 15/76, Rahman: 55/15.

[152] Elmalılı H. Yazar. H. D. K. Dili, 3/499

[153] Araf: 7/27.

[154] A’raf:7 /16-17,

[155] Kehf: 18/50.

[156] Nâs: 114/3

[157] Kurtubî, el-C. li-A. Kur'an, 13/112. Sa'lebî, K. Enbiya, s:298. İbni lyas, B.Z. fi Vakâi'id Dühûr, si 52. Taben, Tarih, 1/345. Ebu's-Suud, Tefsir, 4/192. Û. Zamahserî, el-Keşşâf, 3/343

Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 83-86.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Eşi görülmemiş ordusu
« Posted on: 30 Ekim 2020, 22:26:55 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Eşi görülmemiş ordusu rüya tabiri, Eşi görülmemiş ordusu mekke canlı, Eşi görülmemiş ordusu kabe canlı yayın, Eşi görülmemiş ordusu Üç boyutlu kuran oku Eşi görülmemiş ordusu kuran ı kerim, Eşi görülmemiş ordusu peygamber kıssaları, Eşi görülmemiş ordusu ilitam ders soruları, Eşi görülmemiş ordusuönlisans arapça,
Logged
19 Temmuz 2016, 18:15:41
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 19 Temmuz 2016, 18:15:41 »

Esselamu aleykum
Hz.Süleyman Allah in çok sevdiği kullar arasındaydı...O çok güzel nimetlere sahip olmasına rağmen tek amacı Allah a itaat ettirmek ve insanların Muslumanliga insanları davet etmekti ....Çok güçlü ordusu ve saltanatı vardı ...Rabbim bizleri de gerçek cihat peşinde olanlardan eylesin inşallah....Rabbim c.c. Razı olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &