> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Hadis-i Şerif > Hadisin Önemi > Hadisler Neden Önemlidir?
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 8   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hadisler Neden Önemlidir?  (Okunma Sayısı 34523 defa)
09 Aralık 2007, 19:11:22
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 09 Aralık 2007, 19:11:22 »İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Benden bir şey işitip onu (artırıp eksiltmeden) işittiği şekilde başkasına ulaştıran kimsenin (Kıyamet günü) Allah yüzünü ağartsın ve güldürsün. Zira, kendisine ulaştırılan öyleleri vardır ki, bizzat işitenden daha iyi kavrar." (Tirmizî, İlim 7)

     Hadis lügat bakımından söz, haber, bilgi, yeni ve modern manalarına gelmektedir ki bu manalarda Kur’ân-ı Kerim’de de kullanılmıştır: “(Ey Muhammed! (Sallallahu aleyhi ve selem) Her halde sen, onlar bu söze (hadise) inanmıyorlar diye, peşlerinde üzüntüden kendini helak edeceksin.” (Kehf/6) Ayet-i kerimedeki hadisten maksat ise Kur’ân-ı Kerim’dir. Hadis ilmindeki yeri açısından ise hadis, Peygamber Efendimiz’den (Sallallahu aleyhi ve selem) söz, fiil, takrîr adına rivayet edilen her şeydir. Sünnet terimi de, farklı anlamlarda kullanıldığı gibi, hadisle aynı anlamda da kullanılmıştır.

     Hadis, Kur’ân-ı Kerim’den sonra ikinci kaynak konumundadır dinimizde. Asr-ı saadetten itibaren kendisine büyük ehemmiyet verilmiş ve muhafazası adına büyük gayret gösterilmiştir. İslam’ın ilk yıllarında Ashâb-ı Kiram efendilerimiz arasında okuma yazma bilenlerin azlığı, Kur’ân-ı Kerim’in yeni nazil oluyor olması gibi nedenlerle Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam) ilk zamanlarda hadis-i şeriflerin yazılmasını yasaklamıştır. Hadis-i şeriflerin Kur’ân-ı Kerim’le karıştırılma tehlikesi ortadan kalkınca bizzat Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) hadis-i şerifleri muhafaza konusunda ashabını teşvik etmiştir. Daha Sahabe-i Kiram Hazretleri devrinde Hadis ilminde bir ihtisaslaşma söz konusudur. Muksirûn diye ifade edilen ve binden fazla hadis rivayetiyle meşhur olmuş sahabî efendilerimiz hayatlarını bu ilme adamışlar, onu öğrenme ve öğretme hususunda hırz-u cân etmişlerdir. Ebu Hureyre, Abdullah bin Ömer, Enes bin Malik, Hazreti Aişe, Abdullah bin Abbas ve Cabir bin Abdillah hazretlerini bunlar arasında sayabiliriz.

     Sahabe-i Kiramdan sonra Tâbiîn-i izâm hazretleri aynı şekilde hadis-i şerifler üzerinde durmuş ve onların öğrenimine ayrı bir önem vermişlerdir. Çeşitli yerlerde ilim meclisleri oluşturmuş ve talebelerine hadis rivayet etmişlerdir. Sahabe-i Kiram devrinde başlayan hadis yazma faaliyetleri Ömer bin Abdülaziz döneminde resmi olarak ele alınmış ve hicrî üçüncü asırda altın çağını yaşamıştır. Buharî, Müslim, Ebu Davud, Tirmizî gibi bir çok hadis üstadı yetişmiş ve günümüzdeki hadis külliyatlarını meydana getirmişlerdir. Bu dönemde hadis ilmi çok gelişmiş, şartların da ortaya çıkardığı bir çok alt dalları ihtiva eder hale gelmiştir. Senet tenkîdinden râvî tercümelerine, metin kritiğinden garîb lafızların açıklanmasına, şerhçilikten ihtisara kadar bir çok alanda ciddi eserler meydana getirilmiştir. Böylelikle hem Efendimiz’in (Aleyhissalâtü vesselam) mirası sonraki nesillere doğru bir şekilde ulaştırılmış hem de İslam’ın ikinci kaynağı muhafaza edilmiştir.

     Hadisin önemi bizzat Kur’ân-ı Kerim tarafından beyan edilmiştir. Peygamber Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam)’a itaatin Cenâb-ı Hakk’a itaat olarak kabul edilmesi, O’nun getirdiği her şeyi cân-u gönülden kabul etmenin gerekliliği hadisin önemini ortaya koymada yeterlidir zannediyorum. Hadis-i şerif, dinde ikinci bir kaynak olması yönüyle de önem kazanmaktadır. Bu yönüyle Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselam) bir manada şâri’ olarak kabul edilmektedir. Çünkü hadisin, Kur’ân-ı Kerim’deki mücmel yerleri tafsîl, kapalı yerleri beyan etme gibi fonksiyonlarının yanında bir takım yeni hükümler koyma gibi hususiyetleri de bulunmaktadır.

     Hadis ve sünnet bir müslümanın dini hayatında önemli bir yere sahiptir. Peygamber Efendimiz (SAV,) “Size iki şey bırakıyorum, bunlara uyduğunuz müddetçe dalâlete düşmezsiniz; Allah’ın kitabı ve benim sünnetim.” buyurur. Ümmet-i Muhammed’in selameti, rehber-i ekmeli olan Hazret-i Muhammed (Aleyhissalâtü vesselam)’ a uymalarına bağlıdır. Bizler dinimiz adına her şeyi O Zat’a borçluyuz. Cenab-ı Hakk’a imandan O’nu, sıfât-ı sübhâniyesi ve esmây-ı hüsnâsıyla bilmeye, Peygamberân-ı izâmı hakiki yönleriyle öğrenmekten cennet-cehenneme, ibadet-ü tâatten günlük işlerimizdeki durumlara kadar her şeyi O zat’ın getirdiği dinle öğrendik. Mehmet Akif’in ifadeleriyle:

     "Medyûn ona cem'iyyeti, medyûn ona ferdi.
     Medyûndur o ma'sûma bütün bir beşeriyyet...
     Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret."

    Cenab-ı Erhamürrâhimînden inayetini bizimle beraber eylemesini niyaz ederiz.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hadisler Neden Önemlidir?
« Posted on: 25 Eylül 2020, 00:20:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hadisler Neden Önemlidir? rüya tabiri,Hadisler Neden Önemlidir? mekke canlı, Hadisler Neden Önemlidir? kabe canlı yayın, Hadisler Neden Önemlidir? Üç boyutlu kuran oku Hadisler Neden Önemlidir? kuran ı kerim, Hadisler Neden Önemlidir? peygamber kıssaları,Hadisler Neden Önemlidir? ilitam ders soruları, Hadisler Neden Önemlidir?önlisans arapça,
Logged
01 Şubat 2011, 14:38:28
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2011, 14:38:28 »    "Medyûn ona cem'iyyeti, medyûn ona ferdi.
     Medyûndur o ma'sûma bütün bir beşeriyyet...
     Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret."

    Cenab-ı Erhamürrâhimînden inayetini bizimle beraber eylemesini niyaz ederiz.


    AMİN..AMİN..AMİN.. Rabbim razı olsun inşaallah hocam,değerli paylaşımınız için..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Şubat 2011, 20:13:15
Sueda

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 243


Site
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2011, 20:13:15 »

Hz. Aişe'ye peygamberimizin ahlakı sorulduğunda "Onun ahlakı Kurandır." buyurması Hz. Peygamberin sünnetinin ne kadar değerli olduğuna en büyük kanıttır. Kuran-ı Kerim'i hakkıyla anlamak ve onu hayatımıza geçirmek için bizzat kendisi yaşayan Kuran olan Hz. Peygamberimizin hayatına, sünnetine bakmak gerekmektedir.

Sünnet bir anlamda Kuranın insan hayatına nasıl yansıması gerektiğinin bir göstergesi ve bizim önümüzde en büyük örnektir... Rabbim Kuran ve sünnetten ayırmasın bizleri inşallah.... Bu mühim paylaşım için Allah razı olsun hocam... Selam ve dua ile...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Lütfen Namazlarımızı Kılalım Namazlarınızı Sanal & Real Yaşam için Terketmeyiniz !!!
31 Aralık 2013, 17:07:42
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2013, 17:07:42 »

Hadis sözcüğünün, Hz.Peygamber'in sözleri için kullanılması, İslam Tarihi’nin çok erken devirlerine uzanmaktadır. Hatta Hz. Muhammet’in kendi sözlerini Hadis olarak nitelediğine dair rivayetler de vardır. Bu söze istinaden  Hadis’in Hz. Muhammet’e nisbet edilen söz, fiil ve onaylardan ibaret olarak tanımlanması gerektiğini savunanlar varken, Peygamber'in (a.s.) ahlâkî özlellikleri ve doğuştan sahip olduğu meziyetlerin de tanıma ilave edilmesi gerektiğini belirtenler de vardır...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

31 Aralık 2013, 17:23:58
Meryem Gamze
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 439


« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2013, 17:23:58 »

Bence hadislerin islam dünyasında çok büyük bir yeri vardır çoğu büyük alimler çözemedikleri konuları kuran ve hadisler ışığında çözmüştür. şuan birçok mezheplere ayrılan islam dünyasının 72 fırkasından sadece kuran ve sünnete uyanlar sapkınlar arasında olmayanlardır bunun beraberinde hadislerinde bize bir klavuz olabileceği söylenmiştir fakat sadece sahih hadislerin. Rabbim hepimizi doğru yolda gidenlerden eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1] 2 3 4 ... 8   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &