> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Güzel Ahlak > Hayalı Olmak
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 7   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayalı Olmak  (Okunma Sayısı 9126 defa)
09 Aralık 2007, 22:41:48
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 09 Aralık 2007, 22:41:48 »Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Allah ve melekleri, Peygamberine salat ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin; tam bir teslimiyetle selam verin." (Ahzab; 56)

   Ebu Hureyre (R.A) rivayetle Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Haya imandandır iman da cennettedir. Çirkin ve kötü sözler bâtıldandır. Bâtıl da cehennemdedir."  (Tirmizi)

   Hakikaten insan Allah-u Zülcelal'den haya etmelidir. Haya, hem zahiri hem manevidir. İnsan, kendi başına da kalsa veya halk içinde olsa, içinden geçenleri kimse bilmez veya tek başına kaldığı zaman: "Beni kimse görmez!" diye hayasızlık yapmamalıdır.  Çünkü Allah-u Zülcelal bizleri görüyor.

   Behz bin Hakim'in babasına dayanarak naklettiğine göre, dedesi bir gün Hz. Peygamber (S.A.V)'e: "Ya Resulallah! Avret yerlerimizi kimlerden saklayacağız, kimlerden saklamayacağız?" diye sordu. Hz. Peygamber (S.A.V): "Avret yerlerini, eşinle cariyenden başka herkesten sakla!" buyurdu.  Adam da: "Ya Resulallah! Ya hiç kimsenin olmadığı bir yerde olursak?" dedi. Hz. Peygamber (S.A.V) ona şöyle cevap verdi: "Allah, kendisinden utanılmaya herkesten çok layıktır." (Ebu Davud, Tirmizi, İbn Mace)

   İşte haya böyledir. İnsan yalnız kalsa bile, hayasından bir şey  kaybetmemelidir. Hz. Osman (R.A) öyle haya sahibi birisiydi ki, başını gök yüzüne kaldırmazdı, başı hep önünde yürürdü.

   Hz. Aişe (R. Anha)'nın rivayetine göre: "Hz. Peygamber (S.A.V) evinde diz kapakları açık bir vaziyette yatıyordu. Hz. Ebu Bekir (R.A) geldi, izin isteyip içeri girdi. Daha sonra Hz. Ömer (R.A) geldi, izin isteyip o da içeri girdi. Fakat Hz. Peygamber (S.A.V) durumunu değiştirmedi. Sonra Hz. Osman (R.A) içeri girmek istedi. Hz. Peygamber (S.A.V) hemen ayaklarını örttü, sonra girmesi için izin verdi. Bir müddet oturduktan sonra dağıldılar. Hepsi dağıldıktan sonra: "Ya Resulallah! Niye böyle yaptın?" diye sordum. Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle cevap verdi: "Ey Aişe, meleklerin bile haya ettikleri bir kimseden, ben niye haya etmeyeyim." Bir başka rivayet ise şöyle buyurmuştur: "Osman son derece haya sahibi bir insandır. Eğer o vaziyette kendisini içeri alsaydım, söyleyeceğini hayasından dolayı söyleyemeden geri dönerdi." (Müslim)

   Abdullah bin Mes'ud (R.A) rivayetle Hz. Peygamber (S.A.V): "Allah'tan gerektiği gibi haya edin." buyurdu. Biz de: "Ey Allah'ın Nebisi! Elhamdülillah, haya ediyoruz." dedik. Bunun üzerine Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurdu: "Anladığınız gibi değil, fakat Allah'tan gerçek haya, gözünü, kulağını, dilini ve zihnini meşru olmayan şeylerden koruman, haram yemekten ve zinadan sakınman, ölümü ve herşeyin fani olduğunu hatırlamandır. Ahiret saadetini isteyen, dünya ziynetine önem vermez. İşte böyle yapan kimse, Allah'tan hakkıyla utanmış olur." (Tirmizi)

   Gerçekten de böyledir, dünya hayatı geçicidir. Çok çabuk bitiyor. Zevkleri ve sefaları sona eriyor. İnsanın, Allah-u Zülcelal'e karşı yaptığı fedakarlığın karşılığı çok büyüktür. İnsan yaptığı fedakarlıktan hiç pişman olmayacaktır. Mahşer günü salih amelleri ile sevinecektir.

   İnsan dünyada hiç bir şeye sahip değildir. Canımızı ruhumuzu, her şeyi Allah-u Zülcelal verdi ve insanları ibadet etsinler diye yarattı. İnsan, Allah-u Zülcelal'e ibadet ve taatte bulunmazsa, hayasızlık etmiş olur ve mükafatı da -neuzubillah- cehennem ateşi olur.

   Nitekim İbn-i Ömer (R.A) Hz. Peygamber (S.A.V)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Haya ve iman birbirinden ayrılmaz iki dostturlar. Biri gidince diğeri de gider." (Hakim)

   Bu yüzden haya ile iman beraberdir. Birbirlerinden ayrıldıkları zaman -Allah muhafaza- ikisi birden insandan ayrılır.

   Haya; biri Allah-u Zülcelal'e, biri de kuluna karşı olmak üzere iki çeşittir. İnsanlara karşı olan haya; gözlerini görmesi helal olmayan yerlere bakmaktan sakındırmak, Allah-u Zülcelal'e karşı olan haya da, O'nun nimetlerini bilip, emirlerine karşı gelmekten utanmaktır.

   Hikmet ehlinden birisine sormuşlar: "Fasık kimdir?" O da şöyle demiştir: "Fasık; başkalarının apış aralıklarından gözlerini sakındırmayan kimsedir."

   Fudayl bin İyaz ise şöyle demiştir: "İnsanlardan utandığın için perdeni ve kapını kapatıyorsun da, kalbindeki Kur'an'dan ve kendisi için hiç bir şeyin gizli kalmadığı Allah'tan niye utanmıyorsun!.."

   Gerçekten öyledir. Biz her zaman Allah-u Zülcelal'i düşünüp, O'ndan haya etmeliyiz.

   Yine İbn-i Ömer (R.A)'dan rivayetle Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Zülcelal bir kimseyi helak etmek isteyince ondan utanmayı kaldırır. Utanması kalkınca, onun hep kötülük yaptığını görürsün. Kötüye kimse güvenmez. O zaman, hep hainlik yapar ve hainliğe uğrar. Bu defa da acıma duygusundan yoksun olur ve  lanetlenerek kovulur. Böylece o kişi İslamdan uzaklaşır." (İbn Mace)

   Hayalı (utanan) kimsenin bu davranışı onun imanının ne kadar kuvvetli olduğuna delalet eder. Haya, kişinin takvasının alametidir, dininin kemalli olduğunu bize gösterir. Hayanın akıbeti kişinin cehennemden kurtulması, cennete dahil olması, selamete ermesidir.

   Hayanın sevabı kıyamet gününde kendi sahibine gizlenmiş bir hazine gibidir. Haya sahibi olan kimseyi, hayası ziynetlendirir, heybet ve azamet sahibi yapar.
Bişr-i Hafi şöyle demiştir: "Herşeyin bir güzelliği vardır. Hayanın güzelliği de günahları terketmektir. Herşeyin bir semeresi vardır. Hayanın semeresi de hayrı getirmektir."

   Malik bin Dinar ise şöyle demiştir: "Allah-u Zülcelal bir kalpten hayayı çıkardığı zaman o kişi için bundan büyük bir azap yoktur."

   Evliyalardan birisi oğluna nasihat ederken şöyle demiştir: "Yavrum, nefsin seni büyük bir günah işlemeye çağırınca, gözlerini göğe çevir de orada bulunanlardan utan. Eğer böyle yapmazsan gözlerini yere doğru çevir de orada bulunanlardan utan. Eğer ne gökte olandan korkmaz ve nede yerde bulunandan utanmazsan, o zaman kendini hayvanlardan biri olarak say."

   Ne kadar da doğrudur. Haya sahibi insandan kimseye zarar gelmez. Herkes ondan memnun olur. Gerçekten haya insanı salih amel yapmaya yöneltir ve insanı takva sahibi yapar.

   İşte, haya kendi sahibini günahlardan muhafaza eder, çünkü hakiki haya Allah'tan haya etmektir. Allah'tan haya eden devamlı Allah'ı hatırlayacak, günahları yapmamaya gayret edecektir.

   Muhammed bin Suka, ziyaretine gelenlere: "Size bir kaç söz söyleyeyim de onlardan yararlanınız. Çünkü bu sözler vaktiyle bana yararlı olmuştu." dedi ve: "Sizden önce ki müslümanlar boş konuşmaktan hoşlanmazlardı. Onlar Kur'an okumanın, iyiliği emredip, kötülüğü yasaklamanın ve zaruri geçimle ilgili bir sorunu dile getirmenin dışında kalan her konuşmayı boş söz sayarlardı." dedi ve şöyle ilave etti: "Yoksa siz, Allah'ın şu ayetlerine inanmıyor musunuz?

   "Oysa üzerinizde koruyucu (yaptıklarınızı zaptedici) melekler vardır. Şerefli katipler, her yaptığınızı bilirler." (İnfitar; 10-12)

   "Onun sağında ve solunda oturan iki alıcı melek, yaptıklarını kaydetmektedirler. İnsan hiç bir şey söylemez ki; yanı başında onu gözetleyen, dediklerini zapteden (bir melek) hazır durmasın." (Kaf: 17-18)

   Acaba ne dünyaya ve ne de ahirete yaramayan sözlerle doldurduğumuz amel defterlerimiz, yarın mahşer günü elimize geçince ne yapacağız! İşte şimdiden hazırlığımızı yapalım. Dilimizi hayra alıştıralım, Allah-u Zülcelal'in zikrine alıştıralım. Allah-u Zülcelal'in emirlerini anlatmaya, nehiylerini söylemeye alıştıralım. Mahşer günü defterimizde ne görmek istiyorsak ona göre davranalım...

   Anlatıldığına göre Lokman-ı Hekim'e: "Seni bu dereceye yükselten sebep nedir?" diye sormuşlar. Lokman-ı Hekim cevaben şöyle demiştir: "Boş yere konuşmamak, doğru konuşmak ve emaneti yerine teslim etmek!"

   İnsan dili ile bir çok hata ve günah işleyebilir. Bunlar küfür olan sözleri söylemek, küfür ihtimali olan sözleri söylemek, yalan yanlış konuşmak; batıl, boş konuşmak, fuhuş lafları etmek, lanet etmek, sözlerinde nifak bulunmak, çok yemin etmek, alay etmek, koğuculuk etmek, gıybet etmek gibi bir çok günaha bulaşabilir.

   Yine ehl-i hikmetten bir zata göre, insanın vücudu kalp, dil ve diğer organlar olmak üzere üçe ayrılmıştır. Allah-u Zülcelal bu bölümlerin her birine ayrı bir keramet, birer imtiyaz vermiştir.

   Kalbe kendi ululuğunu tanımak ve birliğine inanmak imtiyazını, dile: "Lâ ilahe illallah" şehadet kelimesini söylemeyi ve Kur'an okuma imtiyazını, diğer organlara da namaz kılmak, oruç tutmak gibi diğer tüm ibadetlerle meşgul olma imtiyazını vermiştir.

   Onun içindir ki bizler, elimizden geldiği kadar nefsimizi zorlayıp, dilimizi Allah-u Zülcelal'in zikri ve ibadeti ile meşgul etmeliyiz. Bunun mükafatını, ahirette göreceğiz inşaallah...

   Anlatıldığına göre, Lokman Hekim aslında, Habeşistanlı bir köle idi. Düşünce ve hikmet alanındaki üstünlüğünü ilk gösteren olay şu olmuştu:

   Bir gün efendisi ona: "Şu koyunu kes ve etinin en temiz iki parçasını pişirip getir." dedi. Lokman Hekim koyunun kalbini ve dilini pişirip getirdi. Başka bir gün efendisi bu defa: "Şu koyunu kes de, etinin en pis iki parçasını pişirip getir." dedi. Bu defa da, yine koyunun kalbini ve dilini pişirip getirdi.

   Efendisi, neden böyle yaptığını sorunca, Lokman Hekim söyle cevap verdi: "Vücudun en temiz parçası kalp ve dil olduğu gibi, en pis iki parçası yine kalp ile dildir."

   Buradan şunu anlıyoruz ki, Allah-u Zülcelal'in yarattığı dilimiz; hem en iyi ve temiz, hem de en kötü ve pis bir organımız oluyor. Bu da insanın kendi elindedir. İyi yerlerde kullanmak istersek iyi oluyor. Kötü yerlerde kullanmak istersek, hem bu dünyada hem de ahirette başımıza dert açıyor. Onun için bizimde kalbimizi ve dilimizi daima Allah-u Zülcelal'in zikri ile meşgul edip, temiz ve güzel hale getirmeye çalışmamız gerekmektedir.

   Allah-u Zülcelal kendi fazlı ve keremi ile bizlere muamele etsin ve hepimize razı olacağı şekilde salih amel nasip etsin...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2007, 23:59:09 Gönderen: GizEmLi_yAzaR »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hayalı Olmak
« Posted on: 01 Aralık 2020, 05:22:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayalı Olmak rüya tabiri,Hayalı Olmak mekke canlı, Hayalı Olmak kabe canlı yayın, Hayalı Olmak Üç boyutlu kuran oku Hayalı Olmak kuran ı kerim, Hayalı Olmak peygamber kıssaları,Hayalı Olmak ilitam ders soruları, Hayalı Olmak önlisans arapça,
Logged
06 Şubat 2010, 15:51:14
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2010, 15:51:14 »

Amin Amin Amin inş

Edep,bir tac imiş Nur-u Hüda'dan Giy ol taci, emin ol her beladan

Allah c.c. razı olsun bu değerli paylaşım için +rep
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Mart 2010, 19:20:01
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2010, 19:20:01 »

Amin...
Allah razı olsun hocam
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Nisan 2010, 17:06:02
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2010, 17:06:02 »

Esselamu aleykum amin amin ecmain insaAllah..Rabbim (c.c.) razi olsun.Mahşer günü defterimizde ne görmek istiyorsak ona göre davranalım...Selametle.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Mayıs 2014, 17:46:43
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2014, 17:46:43 »

Ve aleykummselam;
İNŞALLAH,İNŞALLAH SÜMEYYE HOCAM....Rabbim bu geleceği güzel şeylerle yeşertsin dünyaya... Hayasız insan etmesin bizleri...Mahşer günü hayalı ,başımızın Allah'ın önünde eğilicek biçimde etsin Mevlam celle celalühü.... Dua ve selametle kardeşlerim... Hayalı olmaktan kaçınmayın...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1] 2 3 4 ... 7   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &