ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız?  (Okunma Sayısı 1907 defa)
15 Ağustos 2009, 20:30:18
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 15 Ağustos 2009, 20:30:18 »

Hiçbir sebep yokken akraba ziyaretini kesen ve bunu helâl sayan kimsenin Cennete giremeyeceğini, girse de en son girenler arasında bulunacağını bildiren Peygamberimiz (a.s.m.) sıla-i rahmin zaruretini ifade buyurmaktadır. Çünkü bu, farz bir ibadettir.

 

İnsanın çevresi bir çekirdek olarak başlar, yakın ve uzak akrabalar, komşular ve arkadaşlarla genişler, bir bütünlük oluşturur.

 

Toplumsal hayatın bir gereği olarak, kendi gücümüzü aşan pek çok meseleyle karşılaşırız.

 

Problemimizin giderilmesi için özellikle akrabalarımızın yardımına başvururuz.

 

Düğün hazırlığında, doğum ânında, bir iş kurma konusunda veya bir ölüm olayında ilk aklımıza gelen yakın akrabalarımızdır.

 

Zaten toplu halde yaşadığı için birbirine muhtaç olma bakımından, insanı, diğer canlılardan ayıran özelliklerden birisi de bu değil midir?

 

Günümüzde, özellikle kişisel çıkarlar ön planda tutuluyor ve herkes “kendi yağıyla” kavruluyor.

 

Böyle bir devirde İslâmiyetin sıla-i rahmi, yani akrabalar arasındaki münasebetlerin sağlıklı bir şekilde devamını farz kılmasının ne kadar hayatî bir önem taşıdığı bir defa daha ortaya çıkıyor.

 

Kur'ân-ı Kerimde akrabaya iyilik etmek, Allah'a, Resulüne ve anne-babaya itaatten sonra zikredilir. Bu ise, mü'minin üzerine büyük bir sorumluluk getirir.

 

Akraba ziyaretlerini değişik şekillerde devam ettirmek mümkündür.

 

Yakında ise fırsat buldukça ziyaretlerine git- mek, hal ve hatırlarını sormak, gerektiğinde yardımlarına koşmak, ihtiyaçları varsa elden geldiği kadar gidermeye çalışmak; uzakta ise telefonlaşmak, mektuplaşmak veya selâm göndermek gibi yollarla ilişkiyi devam ettirmek gerekir.

 

Bu bağ, kişinin hem dünyası, hem de dini için önemlidir. İnsanın rızkının bereketlenmesi ve ömrü nün nurlanması bakımından apayrı bir yeri olduğu gibi, âhirete ait mükâfatı ve sorumluluğu açısından da ihmal edilmemesi gereken bir görevdir.

Hiçbir sebep yokken akraba ziyaretini kesen ve bunu helâl sayan kimsenin Cennete giremeyeceğini, girse de en son girenler arasında bulunacağını bildiren Peygamberimiz (a.s.m.) sıla-i rahmin zaruretini ifade buyurmaktadır.

 

Pekçoğumuz akraba ziyaretlerinin ve irtibatın tek taraflı oluşundan şikâyet ederiz. Veya karşı taraftan karşılık görmediğimizden yakınırız.

 

Ayrıca bizler bir iki defa gidip geldiğimiz veya telefonlaşıp aradığımız halde muhatabımızın ihmalini bahane ederek arayı soğutmakta zarar görmeyiz.

 

Başımıza gelen veya gelmesi muhtemel olan bir hadise Asr-ı Saadette geçmiştir. Bir sahabi gelerek Peygamberimize şöyle dert yanar:

“Yâ Resulallah! Benim akrabalarım var. Ben onları ziyarete gidiyor, sıla-i rahmi yapıyorum, fakat onlar bunu kesiyorlar. Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük ediyor. Ben onlara yumuşak davranıyorum, onlar bana karşı cahilce hareket ediyor.”

 

Durumu dinleyen Peygamberimiz şöyle buyurdu:

 

“Eğer dediğin gibi isen, sanki onlara sıcak kül yediriyor gibisin. Sen bu şekilde devam ettikçe Allah tarafından onlara karşı, seninle dâima bir yardımcı bulunacaktır.”

 

“Sıcak kül yedirme” tabiri, “Sen onlara iyilik etmekle kendilerini mahcup ediyorsun. Yaptıkları aşağılıktan dolayı sıcak kül yemiş gibi acı duyuyorlar” demektir.

 

Bir hadiste de karşılık beklemeden akraba ziya- retini devam ettirmenin önemi şöyle açıklanır:

 

“Karşılık bekleyerek iyilikte bulunan kişi gerçekte sıla-i rahim etmiş değildir. Lâkin hakiki sılacı, kendisinden akrabalık bağı ve iyiliği kesildiği halde ziyaret ve ihsanda bulunan kimse- dir.”

Yakın akrabalar arasında bazı can sıkıcı durumların çıkması, olabilen bir durumdur. Bu soğukluk, başta miras olmak üzere, birbirlerine kız alıp vermede veya gerektiğinde yardımına koşmama gibi durumlarda meydana gelebi- lir. Hattâ ciddi mânâda bir kırgınlık da olabilir. Bu halde dahi, akrabalar arasındaki ilişkinin kesilmemesi gerekir.

 

Peygamberimiz, “En faziletli sadaka, kırgın olan akrabaya yapılan sadakadır” buyurarak, akrabayı unutmamayı tavsiye eder. Çünkü bu, farz bir ibadettir.

 

İnsanın dini hayatına bir zarar vermediği sürece yakın akrabaları küstürmenin hiçbir haklı sebebi olamaz.
Ancak insanın dinî hayatını olumsuz etkileyecek bir hal veya inancına aykırı bir hareket akrabadan da gelse hoşgörü ile karşılanmamalıdır.

 

Çünkü burada Allah'ın rızası öne çıkmaktadır. Bu durumda kırıcı olmamak şartıyla ilişkiler sınırlandırılabilir. Fakat bütün bütün irtibat kesilmemeli.

 

Gelmesi muhtemel zararları hesaba katarak, onu gidermeye çalışmadan arayı açmak, akla uygun bir davranış değildir.

 

Konusu geçen sahabi gibi bizim tarafımızdan hep iyilik olmalı, fakat ihtiyatı da elden bırakmamalıdır. (Mehmet PAKSU)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız?
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 23:51:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? rüya tabiri,Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? mekke canlı, Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? kabe canlı yayın, Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? Üç boyutlu kuran oku Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? kuran ı kerim, Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? peygamber kıssaları,Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız? ilitam ders soruları, Akraba İlişkilerinde İhmalkâr mıyız?önlisans arapça,
Logged
06 Ağustos 2015, 22:51:39
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.147


« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2015, 22:51:39 »

Bu konuyu hafife almamalıyız günümüzün geçim sıkıntılarına kendimizi kaptırmamalıyız elimizden geldiği kadar akrabalarımızı ziyaret etmeli hal hatır sormalıyız çünki insanlar birbirine muhtaçtır herzaman
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Haziran 2017, 19:43:06
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.650« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2017, 19:43:06 »

Ve aleykümselam akraba ziyareti farz bir ibadettir kesinlikle ihmal etmeyelim inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
14 Şubat 2018, 16:35:56
sedanurr

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 534« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2018, 16:35:56 »

Ve aleykümüsselam akraba ziyaretinin dinimizde önemli bir yeri vardır. Akrabalarımızı ihmal etmeyelim özelllikle büyüklerimizi ziyaret edelim fırsat buldukça inşaAllah..

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
14 Şubat 2018, 17:02:08
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.870Site
« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2018, 17:02:08 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri sıla ı rahimi eksik etmeyenlerden eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &