ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor  (Okunma Sayısı 127 defa)
25 Aralık 2011, 17:59:57
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 25 Aralık 2011, 17:59:57 »Şili Kur'an ve iman hizmetinlerini bekliyor

Güney Amerika'dan Şili Nur talebelerinin hizmet mektubu

Esselamu aleykum verahmetullahi  ve beraketuhu,

Aziz Ağabeylerimiz,

Sizlere Latin Amerika’nın en batısından Şili’den selam ve hürmetlerimizi iletiyoruz.

Şili  Büyük Okyanus ile And Dağları arasında kalan, okyanusa 4300 km sahili olan, kuzeyinde çöl güneyinde buzullarla kaplı orta kısmıyla ise yeşili bol olan bir ülke.
Şili  kelimesi “Dünyanın son bulduğu diyar“ anlamına gelmekte. Türkiye’ye 16 bin km uzaklıkta bu ülkenin dili, Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi: İspanyolca.

YAKINDA SİZİN DİNİNİZE GİREBİLİRİM

Şili’yi daha çok Türkiye’den depremleriyle duyuyoruz ve tanıyoruz. Buradaki insanların yaşantısını gördüğünüzde depremlerin hiç de hikmetsiz olmadığı anlıyorsunuz. Çünkü insanlardaki ahlaki çöküntü, farkında olmayan bu  insanların üzerinde gerçek depremden çok daha tahrip edici, yıkıcı bir vaziyet almış.

Başkenti Santiago. Yaklaşık 6 milyon nüfusu var. İnsanlar sözde Katolik ama kendi tabirleriyle “pratik yok”. İnsanlarla konuştuğunuzda bir çoğu ALLAH’a inandıklarını ama herhangi bir dini kabul etmediklerini söylüyorlar. Adeta hakiki bir din arayışı içindeler. Etrafımızda bazı kişilerin “Müslümanlığı ve dininizi anlatır mısınız” veya  Risale Nur verdiğimiz kişilerde “bu din çok hoşuma gitti” cümlelerini duyuyorsunuz. Mesela  onlardan bir  tanesi  İspanyolca Ramazan İktisat Şükür Risalesini okuduktan sonra, “ne kadar güzel  izah ediyor şükrü, kanaat etmeyi,  o kadar beğendim ki yakında sizin dininize girebilirim” diyor. Rabbim iman nasip etsin İnşaallah.

Şili’de ticaretle uğraşan ve  Santiago şehrinde çoğunluğu bir arada yaşayan çok Türk var. Onlarla hep Risale-i Nur’dan okuduk. Türklerin aynı zamanda Santiago'da mescitleri var. İmam Hatip mezunu Kayserili bir esnaf abimiz namazları kıldırıyor. Kendisiyle bir ortamda kısa bir ders okuduk 9. Sözden ve Na’büdü nüktesinden bahsettik. Ertesi gün diğer esnaf arkadaşlarına bahsediyor, “Daha önce hayatım boyunca hiç duymağım konular bunlar. Risale-i Nur’un 5 satırında bile ne manalar varmış, tekrar aynı yeri arkadaşlara da okuyuverir misin“ diyerek Risale-i Nurları kendisi alıp bize uzatıyor.

RİSALE-İ NUR OKUMAZSAN TARİKATIN HAKİKATİ İNKİŞAF ETMEZ

Şili’ye geldiğimizde bir tevafuk eseri, ilk olarak menzil  tarikatının buradaki vekiliyle görüştük. Kendisine Risale-i Nurlardan bahsedince bize bir gün önceki izlediği videoyu anlatmaya başladı: Osman ismindeki bu zatın şeyhi, Mehmet Yarbay Efendi  tarikat aldığından kısa bir zaman sonra kendi şeyhi olan Gavs-i kasravi, Mehmed Efendiye hitaben, ''Mehmet! tarikat ilimsiz olmaz. Senin ilmin yok. Bunun için sen Risale-i Nur oku. Risale-i nur okumazsan tarikatın hakikati inkişaf etmez. Çünkü tarikatın hakikatını anlaman için Risale-i nur okuman lazım. Sen Risale-i nur oku  ta ki imanın kale gibi parlak olsun" diyor. Sonra Mehmet efendi rüyasında bir  genci  görüyor. Genç rüyasında, Kuran-ı Mucizü’l  Beyanı göstererek, "Kur'an'ın balını da yiyin! Balını da yiyin! Balını da yiyin!" diye 3 sefer tekrar ediyor. Sonra Risale-i Nur oku emriyle Diyarbakır’a Üstadın talebesi,  yüz başılıktan ayrılmış Mehmet Kayalar abiyi ziyarete gidiyor. Mehmet kayalar abi de ders  bittikten sonra "içinizde rüya gören var mı" diye cemaata soruyor. Bu esnada Mehmet efendi rüyasında  ‘Kuranın balını da yiyin’ diyen genci sol tarafında derste goruyor. ’Aklım başımdan gitti genci orada görünce", diyor. Rüyasını anlatınca, Mehmet Kayalar abi tasdik ederek  ‘’tabi  Risale-i Nur Kur’anın balıdır, balsız olur mu, bal yemek lazım" diyor.

Bu hatıradan, Mehmet Yarbay Efendi  Risale-i Nurları hayatı boyunca okumuş ve talebelerine tavsiye ediyor. Başka zaman değil, görüşmemizden bir gün önce bu videoyu izleyip arkasından biz de gelip Risale-i Nur’dan bahsedince Osman efendi de çok şaşırıyor. Bu tevafuğun üzerine bizden, "kitaplarınızdan varsa, alabilir miyim" diyerek hem Türkçe hem de İspanyolca eserlerden alıyor. Ve ekliyor, "Burada bizim üzerime ne vazife düşüyorsa Risale-i Nur adına yapmaya hazırız İnşALLAH" diyerek bize şevk verdi.

Müslüman ve Türkleri ziyaret için Şili’nin kuzeyinde bulunan başkent Santiago’ya uçakla  iki buçuk saat süren başka bir şehri İquique’ye (ikiki) gittik. Arica ve Antofagasta  şehirlerinin arası, dünyanın en kurak yeri. En kurak ve çöllerle kaplı bu bölgenin ortasında da İquique şehri var. Bu şehirdeki insanlar da adeta çölde susamış insanlar gibi İman ve Kur’an hakikatleri olan Risale-i Nura susamışlar. Türkleri ziyaret edip onlarla Risale-i Nurdan ders yaptıkça hayatlarına hayat olan iman dersleriyle manen susuz kalmış bu insanlara can geliyordu. İquique şehrinde de en az Santiago’daki kadar  Türk var. Büyük bir  camileri var. Pakistanlı müslümanlar var. Cuma namazına gittiğimizde 3 katlı olan camisinin 3 katı da doluydu. Bir de Müslümanlara ait bir okul var burada. Ama  şuan yaz tatili olduğu için okullar kapalı. Okul müdürü de yeni Müslüman olmuş ismi de; Said. Çok hoş birisi.

RİSALE-İ NUR DERSANESİ İSTİYORUZ

Ne Şili’de, ne Santiago’da ne de İquique‘de dersanemiz yok. Bu şehirlerde  ders yaptıktan sonra Türk arkadaşlardan işin ciddiyetinin farkında olanlar burada dershanenin şart olduğunu ve en kısa zamanda açılması gerektiğini bize müteaddit defa bahsettiler. Bizimle maddi ve manevi ilgilenen bir abi, "Şimdiye kadar nerdeydiniz be kardeşim" deyip buralara geldiğimiz için hem dua ediyor hem de geç kaldığımızdan dolayı sitemini belirtiyordu. Hatta bir esnaf abi, ’'İşte durumu vaziyeti görüyorsunuz. Bizlere,  buradaki Türklere ve diğer Müslümanlar için bir dershane olsa bütün bu bölgedeki  Müslümanların  muhafazası  için çok önemli  olur.  Bize de ne düşüyorsa  ALLAH için yapmaya hazırız''  dedi. Başka bir genç kardeşimiz, “Bizleri doğru yola iyiye güzele çağıran olmayınca dinden çok uzaklaştık” diyerek kendilerindeki boşluğu ifade edip "bir an önce bizlerin elinden tutun" diye ihtiyaçlarını ifade ediyorlar. Sizler de dua edin Cenab-ı  Hakk buralara en kısa zamanda imanlar kurtaracak Risale-i Nur dershaneleri nasip etsin inşALLAH. Çünkü hakikaten ihtiyaç çok fazla. Burada çok hoş ve güzel insanlar var ama islamiyetten uzak kaldıkça çok farklı yaşantılara kaymışlar. Rabbim bura insanlarını da Kur’anın hakikatleri olan Risale-i Nur’la şereflendirsin.

Üstadımızın söylediği, "Risale-i Nur bu asrı ve gelecek asırlari tenvir eden bir mucize-i Kuraniyedir" hakikatini Rabbim en kısa zamanda Şili’ye ve bütün Latin Amerika ülkelerine de nasip etsin.

Güney Amerika'dan Şili Nur talebeleri

RİSALE HABER


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2011, 18:00:41 Gönderen: HizmetkaR »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor
« Posted on: 13 Ağustos 2020, 08:39:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor rüya tabiri,Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor mekke canlı, Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor kabe canlı yayın, Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor Üç boyutlu kuran oku Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor kuran ı kerim, Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor peygamber kıssaları,Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyor ilitam ders soruları, Şili Kuran ve iman hizmetinlerini bekliyorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &