> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Kadınları bayram namazına bekliyoruz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kadınları bayram namazına bekliyoruz  (Okunma Sayısı 221 defa)
29 Temmuz 2012, 13:31:17
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 29 Temmuz 2012, 13:31:17 »Kadınları bayram namazına bekliyoruz

İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran Peygamber Efendimiz döneminde kadınların bayram namazına iştirak ederek, bayram coşkusuna ortak olduklarını söylüyor. Müftü, 'Camilerimizi hazırlıyoruz. Bayramda kadınları camiye bekliyoruz' diyor.

Kadınları bayram namazına bekliyoruz

İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran ile makamında yaptığımız sohbette gündemde yoğun olarak konuşulan ve merak edilen konuları ele aldık. Lüks iftarlardan oruç saatlerine, Ramazan'ın anlamından Çamlıca Camii'ne kadar pek çok konuda görüşlerini açıklayan Rahmi Yaran bayram namazına kadınları da beklediklerini söylüyor.

Diyanet'in 'Biz Ramazan'ı değil, Ramazan bizi değiştirsin' sloganı var. Biz Ramazan'ı nasıl değiştiriyoruz?

Herkes kendine göre Ramazan'dan istifade etmeye kalkışıyor. Ticaret yasak değil ama Ramazan'ı ticari meta hâline getirmek doğru değil. Ramazan'ı çeşitli sektörler kendileri açısından kullanmaya kalkışırlarsa doğru olmaz. Zaman içinde de yanlışlara doğru gidilir. Övünme, kendini gösterme propagandası tarzındaki hareketler yanlış olur. Ramazan bir ibadet ayıdır. Biz Ramazan'da daha iyi bir Müslüman daha iyi bir insan olma yolunda çaba gösteririz. Halbuki Ramazan'ı değiştirmek isteyenler Ramazan'ı kendilerine uydurup, ceplerini, kasalarını daha çok nasıl dolduracaklarına bakıyor. Bu manada bir eğlence sektörü, otel turizm sektörü var, siyaset dünyası var. Bunların Ramazan'ı kullanmaları bir noktada Ramazan'ı dönüştürmeye çalışmak.

HER RAMAZAN YENİ BİR KAMPANYA

Peki Ramazan bizi nasıl değiştirecek?

Bunun için Ramazan'a ve onun arka planındaki İslam kültürüne, medeniyetine, inancına teslim olmamız gerekir. Yapılacak iş gayet basittir. Dinimiz ortadadır, esasları bellidir. Bu esaslar istikametinde kendimizi yenilemek, eksiğimiz varsa eksiğimizi telafi etmek, yanlışımız varsa yanlışımızdan dönmekle dönüşmek ve dönüştürmek. Kur'an elimizde Peygamber Efendimiz'in sünneti önümüzdedir. Onların rehberliğinde hayatımıza yön vermeliyiz.

Ramazan ayında herkeste ibadetlere daha yoğun bir ilgi oluyor. Bunu Ramazan geçtikten sonra neden kalıcı hale getiremiyoruz?

Biz getirilsin diye uğraşıyoruz. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerif'inde 'Ramazan gelince şeytanlar bağlanır' der. Bazı şeyler iklim olarak, ortam olarak, bize o dönemde bazı avantajlar sağlıyor. Ramazan'dan sonra bunu kalıcı hale getirelim diye konuşuyoruz, istediğimiz de bu. Hayatın birçok safhasında insanları şuurlu davranışa çekersiniz ama zaman içinde gevşeme-ler başlar tekrar yeni bir kampanyaya ihtiyaç olur. Yeni bir Ramazan gelir. Ama akıllı insan, iyi Müslüman, onu kalıcı hale getirmesini bilir.

CAMİ NAMAZ KILANIN İHTİYACI

İstanbul Müftüsü olarak göre yapıyorsunuz. İstanbul'un sizdeki yeri ne?

İstanbul Türkiye'nin, aynı zamanda dünyanın çok önemli bir şehri. İslam açısından da çok önemli. Müslümanlar Peygamber Efendimiz'i Medine-i Münevvere'de misafir eden Ebu Eyyüb El Ensari'nin de dahil olduğu ordularla İstanbul'u almaya çalışmışlar. Neticede burayı fethetmişler. Bu kadar minareler, camiler insana huzur veriyor. İstanbul'da cami çok gibi söyleniyor ama aslında İstanbul'un çok daha camiye ihtiyacı var. Bilhassa yeni yerleşime açılan yerlerde çok cami eksiğimiz var. Ama cami ihtiyacını namaz kılan hisseder.

Mimar Sinan Camii ve Çamlıca'da yapılacak camiye ihtiyaç var diyorsunuz yani değil mi?

Mimar Sinan Camii açıldı. Aslında oraya kaç tane daha cami lazım. Çok cami ihtiyacı var daha. Çünkü aslolan namazların 5 vakit cemaatle kılınmasıdır. Bunun için çok uzak yerlere gidilmez ama Cuma için daha büyük camilere ihtiyaç var. Bu manada önemli bir eksiği Mimar Sinan Camii giderecek. Çamlıca Camii de önemli. Çünkü cuma camisine uzaktan da gelir insanlar. Cuma cemaatle olmak, cem olmak, bütünleşmek anlamında zaten.

Engellilere yönelik ne gibi çalışmalarınız var?

Her gittiğim camide engelliler girebilir mi diye bakıyorum. Maalesef engellilerin girebileceği camiler az. Ama bunlar bir emirle olacak işler değil. Zaman alıyor. Tekrar tekrar söylemek, ikna etmek gerekiyor. Talimat da veriliyor. Ben elimden geldiği kadar bunların artmasına çalışıyorum.

KADINLAR BAYRAMI PAYLAŞMAYA GELSİN

Kadınlara camilerde daha fazla yer ayırma konusunda çalışmalarınız var. Ramazan itibariyle bu çalışmalar ne durumda?

Kadınlar açısından camiler bir ihtiyaç. Kadınların namaz kıldığı yerler ana mekanı görmüyor. Ana mekanı görmek önemli. Onun için tedbir almalarını istiyorum. Onlara da soruyorum 'Siz dört duvar arasında mı namaz kılmak istersiniz, yoksa caminin kubbesini, içini gö-rerek mi kılmak istersiniz? Ya da namazdan önce, sonra şöyle bir baktığınızda huzur buluyor musunuz?' Bu imkanı kadınlardan esirgemeyelim. Peygamber Efendimiz zamanında kadınlar camiye geliyordu. Özellikle bayram namazına gelmelerini istiyordu. Bayram namazını da camide değil, musalla denilen cami dışında bir mekanda kıldırıyordu. Oraya namaz kılma durumunda olmayan kadınların bile gelmesini istiyordu. O heyecana hepsi iştirak ediyordu. Bu sene her ilçemizde, isteyen kadınların bayram namazı kılabilmeleri için hazır olmalarını ilçe müftülerimizden istiyoruz. Onlar da bu hususta heyecanlılar. Sitemizde hangi camiler olduğunu bildireceğiz.

Neden bütün camiler değil?

Bu sayıyı çok fazla tutmak istemiyoruz. Bütün camilere kadınlar gelsin dediğimiz zaman birinde 3 kişi, birinde 5 kişi. O gelen de huzurlu olmak istiyor, ayırdığınız yer dolmadığı zaman erkekler de yer bulamadığı zaman tenkitler oluyor. Onun için 'Her ilçede 3-5 camide ilan edelim. İsteyen gelsin. Bir yerden başlayalım' dedik.

'Sakız oruç bozar mı?' sorularından rahatsız değilim

Ramazan'ın medyadaki yansımasını nasıl buluyorsunuz?

Bu bir araştırmayı gerektirir. İnceleme yapmam lazım. Böyle bir imkanım yok ama medyanın Ramazan'a ilgi duymasını, iftar programları yapmasını, sahurda dini konuşmalar, açılımlar yapmasını memnuniyetle karşılıyorum. Ne kadar bilgilendirici iyi istikamette ne kadar yönlendirici olursa o kadar iyi olur.

Her sene sakız orucu bozar mı gibi oruçla ilgili gündeme gelen sorulardan rahatsız mı Diyanet?

Ben rahatsız değilim ama soruyu dürüstçe soruyorlarsa. Dalga geçmek niyetiyle soruyorlarsa onlara cevap vermem.

Ramazan'da selamı yeniden yaymak projeniz nasıl başladı?

Ramazan ayı için ağırlıklı konu olarak selam konusunu seçtik. Selam bir kelime. Arkasında sevgi var, saygı var, toplumsal barış var, insanlara iyi davranmak var, pozitif enerji vermek var. Arka planında da Peygamber Efendimiz'in hadisi var. Peygamber Efendimiz selamın yaygınlaştırılmasını, Müslümanların birbirine selam vermesini istiyor. Selam insanların birbirini sevdiğinin bir belirtisi olarak tespit ediliyor Peygamber Efendimiz tarafından. 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Size bir şey söyleyeyim ki onu yaparsanız birbirinizi sevmiş olursunuz: Selamı yayın' diyor. Selam sayesinde birbirimizi seviyor ve sevdiğimizi göstermiş oluyoruz. Bu iman etmiş olduğumuzu gösteriyor. İman da bizi cennete götürüyor. Netice olarak selam cennete götürüyor. Ama bu selam kuru bir laftan ibaret değil. Selam sahtekarlığı söz konusuysa Allah kimin dürüst kimin sahtekar olduğunu biliyor. Dürüstlük esastır.

Siz dürüstlüğe çok önem veriyorsunuz...

Ben gerçekten ona çok önem veriyorum. Fatiha Suresi'nde de istikamet olarak o vardır. İhlas da dürüstlüktür, nasihat kelimesinin de bir manası dürüstlüktür. Dürüstlük olmadan Müslümanlık olmaz. Bir defa sahtekarlık olmayacak. Peygamber Efendimiz de buyuruyor ki 'Bir Müslüman yalan sözü ve sahtekarlığı terk etmezse bilin ki Allah'ın o insanın aç susuz kalmasına ihtiyacı yoktur.' Orucu 'şu şu davranışlardan uzak durmak' diye tarif ediyoruz ama o uzak durmanın arkasında bizi iyiliğe götürmesi lazım. Bu şekilde oruç tutan sadece orucunu tutmuş olur.

Zenginin iftarı pahalı olabilir

Ramazan'daki lüks iftarlar çok gündeme geliyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

İsraf Ramazan'da da Ramazan dışında da doğru değildir. Sadece Ramazan'a, iftara ait bir olay değildir. İsraf haramdır, yanlıştır ama herkesin kendine göre bir bütçesi vardır. Kimisi kendi yemeğini evinde pişirir yer, misafirine de kendi evinde hazırladığı yemeği sunar. Kimisi de vardır ki dışarıda yemek yer, misafirini dışarıda ağırlar. İnsanların imkanları da aynı değil. Farklı farklı lokantalar vardır sınıflarına göre. İsraf deyince daha çok dikkatimi çeken şu: Ortaya yemek gelir. O yemeğin yarısı yenmeyip dökülüyorsa bu kötüdür. Ama gelen yemek yeniyorsa ve o hizmetin de bir bedeli varsa, bazı insanlar da misafirlerine daha iyi ortamda daha iyi hizmet sunmak istiyorlarsa bu israf olmayabilir. İnsanlar imkanlarını zorluyorlarsa, kendilerini sıkıntıya sokuyorlarsa, masaya konulan yemek gösterişten ibaretse ve bunlar yenmeyip dökülüyorsa o zaman sıkıntılı. Ama herhalde Türkiye'nin zenginlikte ilk yüze giren insanlarıyla imkanları asgari ücretle geçinen insanların da eşit sofralarda oturmasını bekleyemeyiz.

Peygamber Efendimiz'in yaşantısı açısından baktığımızda?

Peygamber Efendimiz'in sofrası sadeydi ama gelen misafirlerine de elinde var olan imkanları sunmaktan geri durmazdı. O günkü şartlar o kadardı. Helalinden olma şartıyla insanların ikramda bulunması güzel şeydir.

Ramazan eğlenceleri, şenlikleri diye adlandırılan bazı etkinlikler var. Bunları Ramazan'ın ruhuyla bağdaştırıyor musunuz?

Ramazan eğlencesi diye bir olay tarihte olabilir ama ben bu alanda çalışan bir akademisyen ve İstanbul Müftüsü olarak Asr-ı Saadet dönemine, Peygamber Efendimiz zamanında neler var ona bakarım. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki 'Kim Ramazan'da sevabını Allah'tan ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kadınları bayram namazına bekliyoruz
« Posted on: 24 Kasım 2020, 01:39:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kadınları bayram namazına bekliyoruz rüya tabiri,Kadınları bayram namazına bekliyoruz mekke canlı, Kadınları bayram namazına bekliyoruz kabe canlı yayın, Kadınları bayram namazına bekliyoruz Üç boyutlu kuran oku Kadınları bayram namazına bekliyoruz kuran ı kerim, Kadınları bayram namazına bekliyoruz peygamber kıssaları,Kadınları bayram namazına bekliyoruz ilitam ders soruları, Kadınları bayram namazına bekliyoruzönlisans arapça,
Logged
29 Temmuz 2012, 16:07:43
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2012, 16:07:43 »

s.a.. ; güzel mesajlar verilmis inşaallah anlayip uygulayanlardan oluruz..Bayram namazi ise bayanlardan katilabilenler katilsin inşaallah bu sevaptan da mahrum kalinmasin..Rabbim c.c razi olsun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &