> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Her yerde teravih çoşkusu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Her yerde teravih çoşkusu  (Okunma Sayısı 201 defa)
02 Ağustos 2011, 14:18:53
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 02 Ağustos 2011, 14:18:53 »HER YERDE TERAVİH COŞKUSU
   
İslam âleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan, önceki akşam kılanan ilk teravih namazıyla başladı.
 
Ramazan sevinci
İslÂm âleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan, önceki akşam kılanan ilk teravih namazıyla başladı. İstanbul’da olduğu gibi bütün yurtta Ramazanın ilk teravih namazı için vatandaşlar camilere akın etti. İlk teravih namazı için ezan Ankara’da 21.48’de, İstanbul’da 22.09’da, İzmir’de ise 22.04’de okundu. Ankara’da yatsı ezanıyla birlikte her yaştan çok sayıda kişi Kocatepe Camii’nde saf tutarak, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı. İzmir de vatandaşların bazıları da ilk teravih namazını tarihî Hisar Camii’nde eda etti. Teravih namazı dolayısıyla Bursa’daki camiler, en kalabalık gecelerinden birini yaşadı. Özellikle Ulucami ve Emir Sultan Camii gibi tarihî camiler, vatandaşların akınına uğradı. Bazı camilerde yer kalmayınca vatandaşlar, avlularında namaz kıldı. Denizli’de de teravih namazında Delikliçınar ve Ulu Camii'ni dolduran vatandaşlar camilere sığmayınca, camilerin avlu ve bahçe kesiminde namazlarını kıldı. Urfa’da da Balıklıgöl’deki camilerin yanı sıra, Eyyüp Peygamber Camii ve Ulu Cami’de yoğunluk yaşandı.
 
GURBETÇİLER NAMAZLARINI SELİMİYE’DE KILDI
Edİrne’dekİ Selimiye Camii’nde Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. İstanbul Hatemoğlu Camii İmamı Abdül Metin Balkanlıoğlu, Selimiye Camii’nde teravih namazı öncesi vaaz verdi. Balkanlıoğlu’nun vaazı, Edirne merkez ve köylerindeki camilerde de dinlendi. Yatsı ezanıyla birlikte her yaştan vatandaş saf tutarak, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı. Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren kimi gurbetçiler de dönüş yolundaki sınır kapılarından çıkış yapmadan önce teravih namazını Edirne’deki camilerde kıldı.
 
Yerin yüzlerce metre altında ilk sahur
Zonguldak’ta maden işçileri Ramazan ayının ilk sahurunu yerin yüzlerce metre altında yaptı. İnağzı mahallesinde faaliyet gösteren Bağlık Madencilik Şirketi’nde çalışan gece vardiyası işçileri, Ramazan ayının ilk sahurunu yapmanın heyecanını yaşadı. Maden ocağında da Ramazan atmosferini yaşayan işçiler, bir taraftan ‘karaelmas’ olarak tabir edilen taş kömürünü kazarken diğer taraftan yanlarında getirdikleri erzakları tahtaların üzerine koyarak yer sofrası hazırladı. Daha sonra vardiya çavuşunun mesaî arkadaşlarına sahur vaktinin geldiğini haber vermesiyle mola veren işçiler, kömür karası elleriyle domates, salatalık, peynir, zeytin, soğan ve ekmekten oluşan sofrada sahurlarını yaptı. Madenciler, sahur azıklarını yedikten sonra duâ etti.
 
600 YILLIK TARİHÎ NAMAZGÂH, YENİDEN AÇILDI
Osmangazİ’nİn padişahlığı döneminde, ordunun sefere giderken toplanıp namaz kıldığı Bursa’daki 600 yıllık tarihî namazgâh, yeniden ibadete açıldı. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesi Namazgâh Mahallesi’ndeki, mihrap ve  minberi mermerden olan, üstü açık tarihî mekânı dolduran kalabalık, Ramazan ayının ilk teravih namazını burada kıldı. Teravih namazını tarihî mekânda kılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yüzyıllar önce ibadet edilen tarihî yerin uzun süre kullanılmadığını belirterek, şöyle konuştu: ‘’Bildiğiniz gibi atalarımız yüzyıllar önce bu mekânda namazlarını eda ediyorlardı. Bu yerin her tarafı açık. Burası Namazgâh semti. Bulunduğu yere adını vermiş. Burayı temizledik, namaz kılınır hale getirdik. Vatandaşlarımızla birlikte namazımızı bu tarihî yerde kılacağız. İlerleyen günlerde burayı daha iyi hale getireceğiz.’’
DAVULCULAR SAHURA UYANDIRDI
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte davulcular da işbaşı yaptı. Ramazanın geleneksel unsurlarından olan davulcular da önceki geceyle birlikte sokaklara çıktı. Ellerindeki davullarla sokak sokak dolaşan davulcular, vatandaşları sahur için uyandırmaya çalıştı. Vatandaşların davulcularla ilgili tepkileri de farklı oldu. Bazı vatandaşlar davulcuların günümüzde gereksiz olduğunu savundu. Bazı vatandaşlar ise geleneklerin yaşatılması için davulcuların olması gerektiğini söyledi. Belediyelerin sınavla seçtiği ve eğitimden geçirdiği belirtilen davulculardan bazılarının mani bilmemeleri ise dikkat çekti. Bazı davulcular ise manileri ve geleneksel kıyafetleriyle ilgi odağı oldu.
İLK İFTAR YAPILDI
İlk iftar Ankara’da 20.12’de, İstanbul’da 20.30’da, İzmir’de 20.32’de açıldı. Kadir Gecesi 26 Ağustos’a denk gelen Ramazan ayında, 29 Ağustos Pazartesi son oruç tutulacak. 30 Ağustos Salı günü ise Ramazan Bayramı başlayacak.
 
Dünya, Ramazanı coşkuyla karşıladı
 
ÇİNLİ Müslümanlar, İslâm âleminin kutsal ayı ve 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan’ın ilk teravih namazını kıldı. Bitmek üzere olan restorasyonuyla yeni bir görünüm kazanan başşehir Pekin’deki Nanxiapo Camii, yerli ve yabancı Müslümanlarla doldu taştı. Yatsı namazının ardından ikişer rekât olarak 20 rekât kılınan teravih namazının aralarında Çin’e has salâvatlar getirildi. Gencinden, namazını ayakta kılamayacak yaşlısına kadar camide herkes teravih heyecanını doyasıya yaşadı. Kadınlar da caminin kadınlar bölümündeki yerinde teravih namazına katıldı. Toplu dua ile sonlandırılan namazın ardından cami avlusunda sıcak havada harareti gidermesi açısından cami cemaatine karpuz ikram edildi.
 
MOSKOVA’DAİFTAR SOFRALARI
Ramazan’ın ilk teravih namazında Rusya’nın başşehrinde yaşayan Müslümanlar da camilere akın etti. Moskova Merkez Camii’ne gelen Rusya Müslümanları, namazın çok öncesinden cami avlusunu doldurdu. Burada kurulan çadırlarda dinî eserler ve tespih, takke gibi eşyalar satışa çıkarıldı. Mekânı gezen vatandaşlar çadırların kurulmasını Ramazan havasının oluşması adına katkı sağladığını dile getirdi. Birlikte ilk teravih namazını kılan Müslümanlar, Ramazan’ı dolu dolu geçirebilmek ve bu kutsal günleri hakkıyla değerlendirmek için duâ etti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Zafer Parkı’nda bulunan caminin çevresine geleneksel Ramazan çadırı kurulacak. Moskova’da faaliyet gösteren bütün camilerde sohbet programları düzenlenecek ve akşam namazı sonrası iftar sofraları kurulacak.
 
Cameron’dan Ramazan mesajı
İNGİLTERE Başbakanı David Cameron, Ramazan ayı için barış ve mutluluk dileyerek, Afrika Boynuzu’ndaki kuraklığa ve kıtlığa dikkati çekti. Cameron yayımladığı Ramazan mesajında, “İngiltere’deki ve bütün dünyadaki Müslümanlara, Ramazanda en sıcak ve samimi dileklerini gönderdiğini” belirterek, şunları kaydetti: “Ramazan ayı, dünyadaki bütün Müslümanların kendileriyle ilgili düşüncelerini bir kenara koyup, başkalarını düşündükleri zamandır. Afrika Boynuzu’ndaki korkunç kıtlık görüntüleri ve çekilen acılar hepimizi üzüyor. Bu görüntüler bize kıyılarımız ötesindeki görevlerimizi ve sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Bu dönemde yardımın önemi açıktır ve İngiltere’deki birçok farklı topluluğun bir araya gelerek, muhtaç binlerce insana yardım etmeye devam etmesinden dolayı gurur duyuyorum. Kutsal Ramazan ayı başlarken, hepinize barış ve mutluluk diliyorum.”
 
Bosna, Sırbistan ve Hırvatistan
nBosna-Hersek’te de Ramazan ayının ilk teravih namazı coşkulu bir şekilde eda edildi. Başşehir Saraybosna başta olmak üzere Mostar, Travnik, Zenica ve Tuzla gibi önemli şehirlerdeki çok sayıda camide Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı. Camilerde yer bulamayan cemaatin önemli bir kısmı, namazlarını dışarıda eda etmek zorunda kaldı. Saraybosna’daki ülkenin en büyük camisi olan Osmanlı eseri Gazi Hüsrevbey Camii’nde ilk teravih namazını, Reis-ul Ulema Dr. Mustafa Ceric kıldırdı. Teravih namazına kadınlar da yoğun ilgi gösterdi. Ülkenin bütün camilerindeki minarelerde kandil ışıkları yakıldı ve Osmanlı’yı temsil eden ‘’yeşil ay yıldızlı’’ bayraklarla donatıldı. Sırbistan’da da Ramazan ayının ilk teravih namazı başşehir Belgrad’daki Osmanlı eseri Bayraklı Cami ile Sancak bölgesindeki Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Novipazar ve diğer şehirlerdeki camilerde kılındı. Hırvatistan’da bulunan ve ülkenin tek camisi olan başşehirdeki Zagreb Camii’nde de ülkede yaşayan Müslümanlar, ilk teravih namazlarını eda etmenin sevincini yaşadı.

yeniasya

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Her yerde teravih çoşkusu
« Posted on: 27 Kasım 2020, 08:28:59 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Her yerde teravih çoşkusu rüya tabiri,Her yerde teravih çoşkusu mekke canlı, Her yerde teravih çoşkusu kabe canlı yayın, Her yerde teravih çoşkusu Üç boyutlu kuran oku Her yerde teravih çoşkusu kuran ı kerim, Her yerde teravih çoşkusu peygamber kıssaları,Her yerde teravih çoşkusu ilitam ders soruları, Her yerde teravih çoşkusuönlisans arapça,
Logged
03 Ağustos 2011, 16:37:47
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2011, 16:37:47 »

MAŞALLAH her seferinde daha fazla olur inşallah. ALLAH razı olsun çok güzel bir haber
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &