ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Kültürü > Evrensel Hutbeler > Duanız Olmasa
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Duanız Olmasa  (Okunma Sayısı 1288 defa)
21 Haziran 2010, 15:48:22
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 21 Haziran 2010, 15:48:22 »

DUALARINIZ OLMASA RABBİM

SİZE NE DİYE KIYMET VERSİN?[1]

 

 

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ • الْحَمْدُ لله ِرَبِّ اْلعالَمِينً • وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلىَ رَسُولِناَ مُحَمَّدٍ وَ عَلىَ آلِهِ وَ أَصْحاَبِهِ أَجْمَعيِنَ •

 

             

Ey bütün kâinatı idare eden, ey bütün canlılara can veren, ey bütün âlemleri terbiyesi altında bulunduran yüce Allah’ım!

Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyoruz. Ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin, salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) ‘ya salât ve selâm gönderiyoruz.

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerin içinde bir âlem olarak kapına  geldik, bu mübarek .....................saatinde, dünyevi meşgalemizi ve nefsimizin isteklerini bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple istiyoruz, boş çevirme ya Rabbi.

Sen ayetlerinde Diyorsun ki:

Ey Muhammed! Kullarım sana beni sorarlarsa, şüphesiz ki ben, onlara çok yakınım. Dua edenin duasını, bana dua ettiği zaman kabul ederim. O halde onlar da benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki; doğru yolu bulmuş olsunlar. [2] işte bizler senin bu çağrına imanla icabet ediyor, ısrarla dualarımızın kabulünü istiyoruz.

Ancak sana ibadent-style: normal">İŞTE BUNLAR, LAFLA PEYNİR GEMİSİNİ YÜRÜTEMİYOR-LAR, AMA; YALAN DÜNYANIN, YALAN ÇARKINI ÇOK İYİ ÇEVİRİYORLAR.

Kıymetli cemaat!

Dinimiz, insanlar arasında tefrika oluşturan yalanı yasaklarken;t ediyor ve ancak senden yardım bekliyoruz. Seni tanıyor biliyor ve iman ediyoruz. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Seni eksiklerden tenzih ve tesbih[3]  ederiz.

Ya İlâhel âlemin! Bizi yoktan var eden sensin, sen yaratansın biz kuluz, bunu böyle kabul ediyoruz. Bizi kendine kul kabul eyle.

İki cihan serverini tanıyor ve peygamberliğine  iman ediyoruz. Bizi  ona ümmet, ondan bize şefaat nasip eyle.

“İnnemel mü’minune ihvetün” ilkene bağlı kalarak Mü’minleri kardeş biliyoruz. Bu kardeşliğe şuur ihsan eyle.

(Ey) Mülkün sahibi olan Allah’ım! sen mülkü dilediğine verir, dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir. Şüphesiz ki senin her şeye gücün yeter. [4]

Ya Rab! Sevdiklerini bize de sevdir, yerdiklerini bize de yerdir. Dost ve düşmanlarımızı tanıma gayreti  ver.

Ey Rabbimiz!  Üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı sabit ve sağlam tut. O kâfir kavme karşı bize yardım et [5] Ya Rabbi.

Ey Rabbimiz! Bizi, inkâr eden kimseler için bir imtihan vesilesi yapma! Bizi bağışla [7] Ya Rabbi.

Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla! Kalbimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma![8] Ya Rabbi.

Rabbimiz! günahlarımızı bize bağışla, kötülüklerimizi ört, ve canlarımızı iyilerle birlikte al. Ey Rabbimiz! Bize peygamberlerine vaad ettiğin şeyleri ver, bizi kıyamet günü rezil etme [9] Ya Rabbi.

 Rabbimiz! İndirdiğine inandık, elçine uyduk, öyleyse bizi şahitlik edenlerle birlikte yaz. [10]

Ey Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra, kalplerimizi haktan saptırma, bize kendi tarafından bir rahmet bağışla, şüphesiz ki sen çok bağışlayıcısın [11]  bağışla bizi ya Rabbi.

Seni tesbih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiç bir bilgimiz yoktur.  Gerçekten sen her şeyi çok iyi bilen, hüküm ve hikmet sahibisin. [12]

Ey Rabbimiz! Bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz bize gücümüzün yetmeyeceği şeyleri de taşıtma. Bizi affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Sen bizim Mevlâ’mızsın , kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et [13] Ya Rabbi.

......Rabbimiz ! Bize dünyada güzel olanı ver, ahirette de güzel olanı ver , bizi ateşin azabından koru [14] Ya Rabbi.

 Rabbimiz! senin ilmin ve rahmetin her şeyi kuşatmıştır. Tövbe edip senin yoluna uyanları bağışla; onları cehennem azabından koru.  Rabbimiz! inananları ve onların babalarından, eşlerinden, soylarından iyi olanları kendilerine söz verdiğin devamlı mutluluk cennetlerine koy; şüphesiz güçlü olan, bilge olan ancak sensin. Onları kötülüklerden koru! O gün kötülüklerden kimi korursan, ona şüphesiz rahmet etmiş olursun. İşte  büyük kurtuluş da budur. [15] Bizi büyük kurtuluşa nail eyle ya Rabbi.

Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım bekleriz. O halde sen bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet. Gazaba uğrayanların ve sapmışların yoluna değil. [16]

Ey âlemlerin hükümranı olan yüce Allah’ımız! Bizi ve soyumuzu namaz kılanlardan eyle. Dualarımızı kabul buyur.

Hesabın görüleceği günde , bizleri, ana ve babalarımızı, dede ve ninelerimizi, hısım ve akrabalarımızı, sevdiklerimizi ve sevenlerimizi, dost, arkadaş ve yoldaşlarımızı, eş ve çocuklarımızı, bütün akrabalarımızı ve zürriyetlerini, bacı ve kardeşlerimizi ve sana gönül vermiş bütün bir ümmeti Muhammedi bağışla, merhametinle merhametlendir ya Rabbi.

Dünya ve ahiret darlığı çektirme. Sonumuzu hayırlı eyle. Ahir zaman fitnesinden cümlemizi muhafaza eyle. Kabir ve cehennem azabından koru ya Rabbi.

Ya Rabbel âlemin! Âlemlerinin içinde sana yöneldik, senden başkasına yöneltme ya Rabbi. Bizleri ve Müslümanların yaşadığı her beldeyi; savaş, deprem, yangın, sel, fırtına, açlık, kıtlık, kuraklık, akla hayale gelmez  her tür belâ ve musibetlerden muhafaza eyle ya Rabbi.

Bizi, bize ve nefsimize bırakma. Şerlilerin şerlerinden, İnsan ve cinlerin kötülüklerinden muhafaza eyle ya Rabbi.

Ey Rahman ve Rahim olan Allah’ım! Dünya Müslümanlarına; akıl, şuur, bilinç ve cesaret ihsan eyle. Dünyayı fitneye boğmak isteyenlere ise fırsat verme ya Rabbi. Müslümanların aleyhinde sinsi plânlar kuranların plânlarını kendi başlarına çal ya Rabbi.

İslâm ve Müslüman düşmanlarını sana havale ediyoruz, bildiğin gibi yap ya Rabbi .

Şu anda dünyanın çeşitli bölgelerinde senin dininin izzeti için kıyam eden; azgın ve kâfirlere karşı mücadele veren ve bu uğurda canlarını ve mallarını ortaya koyan, Müslüman, muvahhid ve mücahid kardeşlerimizi sahipsiz ve yardımsız bırakma ya Rabbi. Ordularınla Allah’ım, ordularınla kardeşlerimizi destekle. Şer güçlerin şerlerinden emin eyle. Ayaklarını yolunda sabit  kıl ve Müslümanları muzaffer eyle ya Rabbi.

Ya ilâhel âlemin! Dünyanın her bölgesinde çeşitli felâketlerle zarara uğramış, evlerini ve yakınlarını kaybetmiş, şu anda sefaletle mücadele veren kardeşlerimize tarafından yardım eyle. Acılarını dindir ve üzerlerine sabır yağdır ya Rabbi.

Hastalıklara yakalanmış; şu anda Hastahanelerde  ve ya evlerinde senden şifa bekleyen kullarına, Şafi isminin hatırına şifa eyle ya Rabbi.

Borç altında kalan kardeşlerimize borçlarını eda da yardımcı ol ya Rabbi. Ümmeti, kul hakkıyla imtihan etme ya Rabbi.

Ey mülkün gerçek sahibi olan Allah’ımız. Fakirlikle  mücadele veren ve senden yardım bekleyen kardeşlerimize helâlinden mülkünü esirgeme ya Rabbi.

 Hülâsa her tür zorluk ve sıkıntılarda bulunan dert sahibi kardeşlerimizin sıkıntı ve dertlerini ortadan kaldır ya Rabbi.

Ya Rabbel Âlemin, ya Rabbel Aradin ve ya Erhem-er Rahimin! Senin dininin izzeti için mücadele verip te; Özgürlükleri kısıtlanmış olan din kardeşlerimize sabır vererek; en yakın zamanda hürriyetlerine kavuştur ya Rabbi. Çektiklerini günahlarına keffaret kabul eyle ya Rabbi.

Ey dertlilerin dermanı olan Allah’ım! “Bana dua edenin duasına icabet ederim” diyorsun. Dualarımızı karşılıksız bırakma ya Rabbi.

Okumuş ve dinlemiş olduğumuz Kur’an-ı Kerim’den hasıl olan sevabı; başta Adem (a.s.)’la efendimiz (s.a.v.) arasında gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin mübarek ruhlarına hediye eyledik, haberdar eyle ya Rabbi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) ‘in mübarek ailelerinin, sahabenin, tabiin ve tebe-üt tabiinin, velilerin, sıddıkların,  şühedanın, ulemanın, evliyanın, sana inanmış, sana yönelmiş, seni ilâh kabul etmiş ve kıyamete kadar sana iman edecek; tüm Mü’minlerin ruhlarına  hediye eyledik, vasıl eyle ya Rabbi.

Ana ve babalarımızın, onlarında ana ve babalarının, bizleri yetiştirmede, büyütüp beslemede az veya çok emeği geçenlerin, senin sevdiklerinin ve seni sevenlerinin ruhlarına hediye eyledik ulaştır ya Rabbi.

Kıldığımız namazları ve yaptığımız her tür ibadetleri dergâhı izzetinde kabul eyle Ya Rabbi.

Ya Rabbel Âlemin ve ya Erhem-er Rahimin!  “Bildiğimiz ve bilmediğimiz her türlü hayırları senden istiyor ve yine bildiğimiz ve bilmediğimiz her türlü şerlerden sana sığınıyoruz.”

İlâhi! ente maksûdi ve rızake matlûbi,  maksadımız sensin ve senin rızanı talep ediyoruz.  Bizleri senin rızan için yaşayan ve senin rızan için canını ve malını harcayan kullarından eyle.

Ya Malik-ül Mülk olan Allah’ım! Bizi ve neslimizi kovulmuş şeytanın şerrinden koru ve ona götüren bütün yolları kapat. Biz Ümmeti Muhammedi, sana ulaşan bütün yolların yolcusu eyle.

Ey kullarına yakın olan Allah’ım! bizleri kendine yakın kıl.

Ey dualara icabet eden Allah’ım! ellerimizi boş çevirme.

Ey bütün yolları yaratan Allah’ım! bizleri dosdoğru olan yoldan, “sıradel müstakim”den ayırma. Kendilerine nimet verdiklerinin yollarına ulaştır!  Peygamberlerin, sıddıkların, salihlerin, alimlerin, şehidlerin ve sevdiklerinin yollarından ayırma. Gazaba uğramışların, delâlete düşmüşlerin, azgın ve zalimlerin yollarına düşürme ya Rabbi.

Ey imanın sahibi! ey kalplerdekini bilen, ey kalpleri istediği gibi evirip çeviren, ey kâinatı idare eden, ey her zerreye hitap eden, ey her mahlûkatın ih...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Duanız Olmasa
« Posted on: 27 Şubat 2020, 09:44:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Duanız Olmasa rüya tabiri,Duanız Olmasa mekke canlı, Duanız Olmasa kabe canlı yayın, Duanız Olmasa Üç boyutlu kuran oku Duanız Olmasa kuran ı kerim, Duanız Olmasa peygamber kıssaları,Duanız Olmasa ilitam ders soruları, Duanız Olmasa önlisans arapça,
Logged
12 Temmuz 2016, 23:26:04
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.942


« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2016, 23:26:04 »

Esselamu aleykum.Dua insani allaha yakınlaştırir ve onunla konuşmasını saglar.Her derdink dua ile allaha acan ve ondan dileyen ondan bekleyen ve onun rahmetini kazanan kullardan olalim inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Temmuz 2016, 04:43:50
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2016, 04:43:50 »

Ya ilâhel âlemin! İmanla yaşamayı ve imanla huzuruna varmayı bizlerden esirgeme. Son nefesimizde Kelime-i Şahadet ki; (buyurun hep beraber) :

“Eşhedu ella ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve Resuluh” kelime-i mübinini söylemeyi nasib eyle ya Rabbi.
 Amin ..Amin..Amin..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Temmuz 2016, 11:29:54
Yağmur Gmş

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.554« Yanıtla #3 : 13 Temmuz 2016, 11:29:54 »

Bismillah...
Duamız olmasa bizler kul olamayız. Dualarımız olmasa bizler güzel iman sahibi olamayız.
Allah cc. razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri,
Yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri...
13 Temmuz 2016, 14:12:58
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2016, 14:12:58 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah.amin amin amin ecmain insallah.Rabbim edilen dualari her birerlerimiza dina kabule karin eylesin insallah.Allah razi olsun paylasim icin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &