ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Evlenme Adabı > Kadınlarla iyi geçinilmelidir
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kadınlarla iyi geçinilmelidir  (Okunma Sayısı 2528 defa)
02 Aralık 2010, 12:09:22
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 02 Aralık 2010, 12:09:22 »40. Kadınlarla İyi Geçinilmelidir                        
 

Allah'ın kadınlara helâl ettiği şeylerden onları martrum etmemek ve mümkün olduğu kadar onlarla iyi geçinmek vaciptir. Bu konuda birçok hadis vardır.     

"En hayırlınız ailesine karşı en iyi olanınızdtr:. Ben aileme (iyi davranmak hususunda) en mu müstesnadır. Eğer böyle bir hareket yaparlarsa, ya­taklarınızı ayırın, olmazsa (hafifçe) dövebilirsiniz. Fa­kat size itaat ederlerse, sırf onlara kötülük yapmak için başka yollara tevessül etmeyin. İyi dilin ki sizin kadın­larınız üzerinde, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hak­ları vardır. Sizin onların üzerinizdeki hakkınız, isteme­diğiniz kimselere yataklarını çiğnetmemeleri, evlerini­ze sokmamalarıdır. İyi bilin ki onların sizin üzeriniz­deki hakları, kendilerine yiyecekleri ve giyecekleri hususunda- iyi davranmanız ve kolaylık göstermeniz[109]

"Hiç bir mümin erkek, mümin bir kadından nefet etmesin. Çünkü bir ahlakını beğenmese bile, diğer ıbir ahlâkını beğenir. [110]

Veda hutbesinde söylenilmiş olan şu mübarek sözlere iyice dikkat edilmelidir.

Kadınlarınıza iyi davranın. Çünkü onlar sizin yardîmeılarınızdır. Elinizde bundan başka bir hak yok­tur. Ancak açıkça bir fuhuş(kötülük) yapmaları.

"Müminlerin iman bakımından en kâmili, ah­laken en iyi olanıdır. Müminlerin en hayırlısı hanımına en hayırlı

e) Hz. Aişe şöyle anlatmaktadır.

Bayram günü Habeşliler mescidde mızraklany-la oynarlarken Hz. Peygamber beni çağırdı ve onlara bakmak isteyip-istemediğimi sordu. Bakmak istediği­mi söyleyince, beni arkasına çıkardı, onları görebilmem için başını eğdi ve omuzlarının üzerinden oynayanları seyrettim.

Hz. Peygamber "Ey Erfedeoğullan! Devam edin!..." diye bağırdı. Ben de doyuncaya kadar onları seyrettim. O gün onlar; "Ya Eba'l-Kasım! -Sen ne güzelsin..." diye bir şiir okudular.     

Bir rivayete göre; "Usanıncaya kadar baktım. Hz. Peygamber bana "yeter mi?" diye sorunca da "evet" dedim. "Öyleyse gidebilirsin" diye buyurdu". Başka bir rivayete göre, "Obana "yeter mi?" diye sorunca, acele etmemesini söyledim. Bir süre sonra, tekrar 'ye­ter mi!' diye sordu. Ben yine acele etmemesini söyle­dim".

Hz. Aişe şöyle demiştir:

Onlara bakma meraklısı değildim. Fakat Hz. Peygamber'in diğer hanımlarının,genç ve güzel oldu­ğumdan dolayı, Hz. Peygamber'in beni ne kadar sev­diğini ve benim onun yanında ne derece kıymetli oldu­ğumu görmeleri hoşuma gidiyordu!

Eğlenceye düşkün bir hanımın hâlini artık siz tak­dir edin!

Hz.Aişe'nin naklettiğine göre, Hz. Peygamber şöy­le buyurmuştur:

"Bunu yapmamın nedeni, yahudilerin dinimizde ne denli genişlik olduğunu bilmeleridir.[111]

d) Hz. Aişe'den şöyle rivayet edilmektedir:

Tebûk (veya Hayber) seferinden döndüğünde, Hz. Peygamber, Hz. Aişe'nin sofrasında yayılı bir ör­tü gördü. Rüzgâr perdeyi kaldırınca, Hz. Aişe'nin oyun­cak bebekleri göründü. Hz. Peygamber; "EyAişe! Bun­lar nedir?" diye sorunca, Hz. Aişe; "Kızlarım!" diye cevap verdi. Onların aralarında iki kanatlı bir at resmi bulunuyordu. Hz. Peygamber; "Aralarındagördüğüm bu şey nedir?" diye sorunca, Hz. Aişe, "Bu attır" de­di. Hz. Peygamber; "Busırtındakiler nedir?"dedi. Hz. Aişe de; "İki kanadıdır" diye cevap verdi. Hz. Pey­gamber; "Hiçatın kanadı olur mu?" diye sorunca Hz. Aişe, "Sen Hz. Süleyman'ın birkaç kanatlı bir atı ol­duğunu hiç duymadın mı!" dedi.

Hz. Aişe diyor ki, "Bu sözüm üzerine Hz. Peygam­ber, dişlerini görebileceğim kadar güldü.[112]

g) Hz. Aişe şöyle anlatmaktadır:

Hz. Peygamber ile sefere çıkmıştım ve daha o zamanlar gencecik bir kızdım. Hz. Peygamber ashabı­na, "Siz ilerleyin" diye emretti ve onlar ilerledikten son­ra bana, "Haydi gel yarışalım" dedi. Yarıştık ve onu geçtim.

Başka bir defasında, yine birlikte sefere çıkmıştık. Ashaba uzaklaşmaları için emir verdi ve bana "Haydi gel yarışalım" dedi. Ben daha önceki yarışmamızı unut­muştum ve bir hayli de şişmanlamıştım. Kendisine "Ey Allah'ın Rasûlü! Bu durumda seninle nasıl yarışabili­rim?" dedimse de, yarışmak için ısrar etti. Yarıştık ve bu sefer o geçti. Sonra da, "Bu beni geçmenin karşılığı olsun" dedi.[113]

h) Yine Hz, Aişe şöyle anlatmaktadır.

Hz. Peygamber ben faayızlı olduğum halde ba­na su kabını getirir ve ben içtikten sonra mübarek ağ­zını tam ağzımın değdiği yere koyarak, suyu içerdi.

Ben kemiği elime alıp yerdim. Onu elimden alırdı ve ısırdığım yere ağzını koyarak o da oradan yerdi.[114]


 
[109] Müslim, 4/178, 179

[110] Tirmizi, 2/204, Müsncd-i Ahmeri, 2/250, 472

[111] Buharı, Müslîm, Nesâı, Tayalasî, Müsned-i Ahmed,

[112] Ebu Davud, 2/305, Nesâî, Îşret'un-Nîsa, 1/75

[113] Humeydî, Ebu Davud, 1/403, Nesâî, îşret'un Nîsa, 74/1, İbn Mâce, 1/610

[114] Müslim, 1/168-169, Müsned-i Ahmed, 6/62 Nasıruddin Elbani, Hadîs-i Şeriflere Göre Evlenme Adabı, Arslan Yayınları: 84-90.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kadınlarla iyi geçinilmelidir
« Posted on: 07 Ağustos 2020, 23:57:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kadınlarla iyi geçinilmelidir rüya tabiri,Kadınlarla iyi geçinilmelidir mekke canlı, Kadınlarla iyi geçinilmelidir kabe canlı yayın, Kadınlarla iyi geçinilmelidir Üç boyutlu kuran oku Kadınlarla iyi geçinilmelidir kuran ı kerim, Kadınlarla iyi geçinilmelidir peygamber kıssaları,Kadınlarla iyi geçinilmelidir ilitam ders soruları, Kadınlarla iyi geçinilmelidirönlisans arapça,
Logged
13 Temmuz 2011, 17:23:11
Selvihale

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 434


« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2011, 17:23:11 »

Rabbim bizleri güzel ahlaklı olnlanlardan eylesin..Her iki trafta birbilerini Allh rızası için severse ben o evin cennet bahçesinden farklı olcağnı düşünmüyorum ..Rabbim biz bayanları saliha hanımlardan eylesin aminnnn....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Kasım 2013, 22:16:20
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2013, 22:16:20 »

Amin inş kardeşim.
MaşaAllah Peygamber Efendimizdeki incelik tüm müslüman erkeklere de sirayet eder inş.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Kasım 2013, 00:08:52
Nurcan 8/F

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 753


« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2013, 00:08:52 »

Maşallah .. Efendimiz ne mükemmel bir ahlak ve anlayışa sahip. Paylaşım için Allah razı olsun. Söz konusu efendimiz s.a.v olunca pek bir şey söyleyemiyor insan.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

10 Kasım 2013, 00:15:22
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2013, 00:15:22 »

Allahım insan okudukça aralarında o güzel muhabbete o kadar imreniyor ki. Peygamberimizin annemize duyduğu muhabbet ise apayrı..Rabbim bizleride bu güzelliklerden istifade edenlerden eylesin inşaAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &