ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tefsir Eserleri > Emri Maruf Nehyi Münker > Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz  (Okunma Sayısı 585 defa)
26 Mayıs 2011, 16:19:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 26 Mayıs 2011, 16:19:40 »Bu Ümmet, Dini Koruyacak Bîr Topluluktan Asla Uzak KalmazKâinat, son olarak Allah Teâlâ'nın Hz. Muhammed (s.a.v.) vasıtasıyla gönderdiği din ile şereflenmiştir. O, peygamberlerin sonuncusudur. Allah Teâlâ dinini kıyamete kadar dipdiri olarak, tam bir vakarla, her çeşit şer cereyanlarından uzak kalmasını ister. Bu nedenle her asrın başında unutulmak üzere bulunan dinini yenileyip koruyacak bir müceddidi (=kafa ve gönüllerden silinmiş ve unutturulmak istenmiş dini yeniden yorum ve açıklamalara tabi tutarak arzeden müctehid islâm bilgini, arifi ve peygamber vârisi birini) gönderir.
Peygamberimiz (s.a.v.) dinine tâbi olanların, dînî ve ahlâkî bir çok günah ve isyanlara gireceklerini, bu nedenle de geçmiş ümmetlerin işledikleri cürümleri işleyerek tarihin tekerrür edeceğini, fakat -bununla beraber- aralarında, dini aslî şekil üzere koruyacak, ümmeti iç veya dış her çeşit saldırı ve zararlı cereyanlara karşı savunacak, dine yönelik hücumlara karşı koyacak, dini aslî şeklinden çıkarıp tahrif edecek davranışlara yönelik reformist yaklaşımları boşa çıkaracak İslâm savunucusu. bir cemaatin var olacağını da haber vermiştir. Bu cemaat, Allah'tan gayri hiç bir şeyden korkmaz. Allah'tan başkasına sığınmaz. Hiç bir emperyalist tahakküme boyun eğmez. Her cephede dini uğrunda savaşır. Taşkınlıklar başa gelince bütün varlığını feda eder. Kendisini aşağılayanları sıkıntıda bırakır. Kendisine muhalif davrananlara karşı hak uğrunda çarpışır. Nebî (s.a.v.) bu taife hakkında şöyle buyurmuştur:
"Ümmetimden bir taife Allah'ın emrini (Allah'ın yeryüzündeki yönetimini üstlenip) tutrnakda devam edecektir. Onları aşağılayan veya muhalefet edenler kendilerine zarar veremeyecektir. Nihayet Allah'ın emri gelinceye kadar onlar düşmanlarına karşı galip durumda olacak imam Buhârî hadisde geçen taifeyi "ilim sahipleri" olarak kabul eder." 270 Fakat imam Nevevî bu taifenin vasıflarına daha geniş açıdan bakar ve şöyle der:
"İhtimal ki bu taife muhtelif yerlerde yaşayan mü'minler arasında dağılmıştır. Bazıları yiğit savaşçılar271bir kısmı hadis ve fıkm uleması, kimisi zühd (ve takva) ehli; kimisi de ma'rufu emreden, münkeden nehyeden zevattır. Bunlardan her birisi hayır ehlidir. Hepsinin bir yerde bulunması gerekmez. Bazen de yeryüzünün çeşitli kıta ve ülkelerine dağılmış olabilirler." 272
Nebi (s.a.v.) diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyurdular: "Bu ilim (sünnet ilmi, İslâm ilmi), kendisini yasaklayacak kimselere karşı, güvenilir kimselerce isyankârların tahrifinden, bâtıl ehlinin hilesinden ve câhillerin yorumlarından korunarak (gelecek nesle) taşınıp aktarılacaktır." 273
Allah Rasûlü (s.a.v.) bu göreve "dini yemlemek" diye adlandırdı ve şöyle buyurdular;
"Allah Teâlâ her yüz sene başında bu ümmetin dinini yenileyecek bir müceddidi muhakkak gönderir"274
Gerçekten bu müceddidler, dini, ilk ve en doğru safiyeti üzere korumuşlar. Tıpkı fesadın ve dalâletin, topyekün ümmetin bünyesine yayılmasına müsâde etmedikleri gibi.
Tarih, Nebî'den (s.a.v.) önce gönderilen peygamberlere şehadet eder ki, bir kısım peygamberin, -eseri kalmayacak şekilde tarihe karışıp getirmiş oldukları ilâhî talimatları yok olmuş. Bir kısmının ümmeti bu ilâhî esasları tahrif ederek- hak ve bâtıl birbirinden ayırdedümeyecek şekilde birbirine karıştırmıştır. Fakat kâinat efendisi Allah Rasûlü'nün (s.a.v.) getirdiği İslâm dinini kıyamete dek bilen ve temsil eden bir taife var olduğu gibi, aslî şeklini korumak üzere de devanı edecektir.
Her ne vakit fitne ateşi şiddetlenir, hemen bu ateşi söndürmekte tereddüt göstermeyen ehlullah'dan insanlar ortaya çıkar. Çok defa ma'rufu emredip, münkeri nehyetmeyi teşvik eden bu kişiler, bazen zaaf gösterir, fakat bu zaaf süresiz devanı etmez. Toplumun vicdanını karartan ve bünyesine yerleşmiş bulunan her çeşit tahrifat ve uydurmaları, yalancıların hilelerini ve saptırıcı yorumlarını yok edecek mücâhid, ihlâslı da’vetçiler ve dini aslî şekli üzere koruyacak müceddidler ortaya çıkar.

Dini korumak için sahip oldukları bütün güçlerini seferber edenler var olacaktır. Velev ki bu gayretleri, içten ve dışdan veya onların temiz varlıklarını zahiren kirletecek yönde, kendilerine yönelik bir takım ağır sorumluluklar yüklese de, din adına bu tür ağır risklerin altına girmekten çekinmezler. Bugün bunları tanımamız zor olmakla beraber varlıkları bir gerçektir.
Ümmetin varlığı kendileriyle kâim müceddidlerin varlığı bu ümmet içinde gerçekleşmiştir. Şöyle ki; her ne zaman bu ümmetin içinde fesat veya hak çizgiden sapmalar meydana gelmişse, ümmetin içinden yiğitçe ortaya çıkan ıslahçılar görev başına geçmiş, fesadın önüne sed çekmişler, fesatçıyı ıslah etmişlerdir. Böylelikle bu ümmet büsbütün aslî varlığından kopmamış, 14 asır gibi uzun bir müddet içerisinde -velev bir merhale de olsa- dalâlet üzerinde ittifak etmemiştir. Allah Rasûlü (s.a.v.) bu hakikati şöyle belirlemiştir:
"Ümmetin dalâlet (= matlub ve maksud'a ulaştırmayan bir yola bağlanma) 275 üzerinde birleşmez." 276
İslâm'ın geçmiş tarihinde bu haber tasdik görmüştür. Bugün de gelecekte de bu tasdik devam ediyor ve edecektir inşallah.270 Sûnen-id Dârimî: Mukaddime (Sünnete tâbi olma babı)
271 Beyhakî "İmanın Şubeleri" konusunda bu hadisi mûrsel olarak rivayet etmiştir. (Mişkât-ûl Mesâbîh: Kitâb-ul îman babı. Fil i'tisam bil-Kitâbi ves-Sünneti)
272 Müsned-Ahmed b. Hanbel: 4/62
273 Müslim "Kitabu'l-Emâre'de (Ümmetimden bir taife devam edecek babında rivayet etti.) (Tere. C: 9 Had. No: 1037
274 Buharî "Kitabu'l-Î'tisam" (ümmetimden bir taife) babında rivayet etti.)
275 Bugün doğu ve batı emperyalizmine karşı direnen "İslâm Savaşçıları" İslâm'ın hâkimiyeti için savaş provakasyonlan içine girmişlerdir. Aslında bir bakıma -savaş istenmez- bu rahmettir. İslâm'ın cihad ruhunun bilenmesine iiâhî bir fırsattır. Ölüm korkusunu mû'minden kaldırıp, Allah için şereflice ölmeyi göze alabilmektir. Bir dava ki uğrunda ölünebiliyor, o davayı omuzlayan yiğit savaşçılarının kanı boşa gitmez. Şanlı Afgan Cihadı ve diğer tüm İslâm ülkelerindeki (!) için için kaynayan cihâdı kıpırdanmalar..... Evet dünyanın dengesi İslâm'ın lehine bozulmakla...."{Çeviren)
276 Ebu Davud Kitabu'l-Meiahim Müstedrek: 4/522'de rivayet etti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz
« Posted on: 26 Mayıs 2020, 22:17:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz rüya tabiri,Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz mekke canlı, Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz kabe canlı yayın, Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz Üç boyutlu kuran oku Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz kuran ı kerim, Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz peygamber kıssaları,Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmaz ilitam ders soruları, Ümmet dini koruyacak topluluktan uzak kalmazönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &