ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tefsir Eserleri > Emri Maruf Nehyi Münker > Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır  (Okunma Sayısı 809 defa)
26 Mayıs 2011, 16:36:39
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 26 Mayıs 2011, 16:36:39 »Salih Kişilerin Başkalarını Islah Etmeye Çalışmaları Farzdır


Kur'an-ı Kerim'in çeşitli yerlerinde Hak ile Bâtıl'ın mücâdele hikâyeleri çok tekrarlanmıştır. Bu gösteriyor ki hakka da'vet etmek hususunda insanlık iki gruba ayrılmıştır.
Birinci grup; Ümmete her merhalede muhalefet edip aşırı gidenlerdir.
Diğer grup ise; kalpleri ve düşüncelerinin derinliklerinde depresyonlar meydana gelen, bu depresyonaların amel ve düşüncelerine yansıdığı insanlara, sevgi ve samimiyetle yaklaşan kâinatın rabbi olan Allah için ölüm kalım düşüncesine sahip olup çeşitli zorluklar ve meşakkatelere katlanıp bu uğurda son derece gayret gösterip, bunları eğitmekle kendilerini sorumlu sayan ihlâslı gruptur. Fakat bu konumda olan grubun durumu, pek uzun süre sıhhatli devam etmez. Yükselen ışık yavaş yavaş sönmeye mahkûm olabilir. (Yâni yapılan ihlâslı çalışmalara menfi propaganda ile gölge düşürülür. Zaten bu, şeytanın ve onun izinde gidenlerin hedefledikleri çalışma programlarıdır, ihlâslı kişilerin yaptıkları bu çalışma; günümüzde ister dünya müslümanlarının siyasî, sosyal ve hukukî sorunları olsun, ister ekonomik bağımsızlıklar olsun, daima tâğûtun emrinde olan doğu ve batı emperyalizminin, kendi arzuları doğrultusunda şekilendirdikleri bilinen bir gerçekteir. Umarız ki İslâm gençliği, emperyalizmin İslâm ümmeti için dirilişini engelleyen her türlü oyunlarını bozacaktır.) (Çeviren)
Nihayet münafıklar, ihlâslı mü'minlerin çalışma sahalarına nüfuz ederler. İslâmî görünümlerini korumakla beraber, inananlan, Allah Teâlâ ile bağlantı kurmadan uzaklaştırmağa çalışırlar.
Allah Teâlâ peygamberlerin'den (a.s.) bir kaçını zikrettikten sonra şöyle buyurur:
"İşte bunlar, Allah'ın kendilerine nimet verdikleri peygamberlerden, Adem'in (a.s) zürriyetinden, Nuh (a.s.) ile beraber taşıdıklarımızdan, İbrahim (a.s.) ile İsrail'in neslinden hidâyete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdendir. Onlara çok esirgeyici (Allah'ın) âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı. Sonra, arkalarından öyle kötü bir nesil geldi ki namazı bıraktılar, şehvetlerine uydular. İşte bunlar da azgınlıklarının cezasına uğrayacaklardı." 239
Âyet-i Kerime'de geçen bu nesil (kötü nesil) hak da'vete rezilce utanmadan da çağırıyorlardı. Fakat çoğu kez de böyle bir neslin varlığı, İslâm ümmetine karşı mücadeleci hasımlardan daha tehlikelidir. Sâdık mü'minlerin böylelerini ıslaha çalıştıkları, başkaları üzerinde bıraktıkları kötü izlerini silmek için gayret sarf ettiklerine, zaman zaman tarih şahitlik eder.
Böyle bir neslin varlığından elem duymayan, kendisini harekete geçirmeyip bu neslin ıslahına ve değişmesine çalışmayanların îmanı çok korkunç ve büyük bir tehlikededir. Allah Rasûlü (s.a.v.) şöyle buyurur.
"Benden önce Allah'ın, bir ümmete gönderdiği hiç bir peygamber yoktur ki o peygamberin ümmetinden havariler ve sünnetine tâbi olup emrine uyan ashabı olmasın. Kıssa şu ki, sonralan onların ardından, yapmadıklarını söyleyen ve emrolunmadıkları şeyleri yapan bir takım kötü nesiller meydana çıkar. İşte kim bunlara karşı eliyle mücâdele ederse o rnü'mindir. Kim onlara karşı diliyle fnücâhede ederse o da nrü'mindir. Kim onlara karşı kalbiyle mücâhede ederse o da mü'mindir. Ama bunun ötesinde îmandan bir hardal danesi de yoktur." 240239 El-A’raf: 7/164.
240 El-A'raf: 7/165-166.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır
« Posted on: 26 Mayıs 2020, 12:20:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır rüya tabiri,Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır mekke canlı, Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır kabe canlı yayın, Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır Üç boyutlu kuran oku Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır kuran ı kerim, Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır peygamber kıssaları,Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdır ilitam ders soruları, Salih kişilerin başkalarını islah etmeye çalışmaları farzdırönlisans arapça,
Logged
27 Mayıs 2011, 19:41:54
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2011, 19:41:54 »

"İşte bunlar, ALLAH'ın kendilerine nimet verdikleri peygamberlerden, Adem'in (a.s) zürriyetinden, Nuh (a.s.) ile beraber taşıdıklarımızdan, İbrahim (a.s.) ile İsrail'in neslinden hidâyete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdendir. Onlara çok esirgeyici (ALLAH'ın) âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı. Sonra, arkalarından öyle kötü bir nesil geldi ki namazı bıraktılar, şehvetlerine uydular. İşte bunlar da azgınlıklarının cezasına uğrayacaklardı."

Rabbim bizlerde ağlamayı nasip etsin..yoldan çıkmışlarada hidayet nasip etsin..
Allah razı olsun kardeşim paylaşım için

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Mayıs 2011, 20:12:00
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2011, 20:12:00 »

duanıza yürek dolusu amin.. Allah sizden de razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &