> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Emanet ve Ehliyet > Emanet ve Ehliyet
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Emanet ve Ehliyet  (Okunma Sayısı 1514 defa)
17 Aralık 2011, 17:06:13
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Aralık 2011, 17:06:13 »Emanet ve Ehliyet

Takdim


HAMD; ALEMLERİN RABBI, RAHMAN VE RAHİM, DİN gününün sahibi olan Allahû Teâla (cc)'ya. Salât ve Selâm; Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Efendimize, temiz Ehl-i Beyti'ne ve Ashabına olsun!... Hz. Adem (as)'den günümüze kadar; Tağuti güşlere karşı cihad eden ve Allahû Teâla (cc)'nın rızasını kazanmak gayretiyle şehadete koşan bütün mü'minlere dua ederiz!.. Amellerimizin bidayeti ve nihayeti; verdiği nimetleri saymaktan bile acze düştüğümüz Allahû Teâla (cc)'ya hamdetmektir.
Kur'ân-ı Kerîm'de: "Böylece sizi vasat bir ümmet yapmışızdır, insanlara karşı hakikatin şahidleri olasınız, bu peygamber de sizin üzerinize tam bir şahid olsun diye..."(1) hükmü beyan buyurulmuştur. Bu âyet-i kerîme'de geşen "Ümmeten vasata" (Vasat ümmet) tabirinin; "Adil ümmet" manasına geldiğini, bizzat Resûl-i Ekrem (sas) haber vermiştir.(2) İmam-ı Şafii (rha) "Adalet" mefhumunu izah ederken: "Adalet"ten murad; Allahû Teâla (cc)'nın emrine uygun şekilde amelde bulunmaktır"(3) hükmünü zikrediyor. Malûm olduğu üzere "Adalet'in" zıddı; zulümdür. Yeryüzünde heva ve heveslerine kapılarak; Allahû Teâla (cc)'nın indirdiği hükümlere karşı ayaklanan (Tuğyan eden) her gücün tek ismi vardır: Tağut!.. Hz. Adem (as)'dan itibaren bütün Peygamberler insanları; Tağuti güşlere karşı cihad etmeye davet etmişlerdir. Tevhid mücadelesinin temeli budur. Nitekim Allahû Teâla (cc): "Andolsun ki biz her kavme: "Allah'a ibadet edin, Tağut'a kulluk etmekten kaşının" diye (tebligat yapması işin) bir peygamber göndermişizdir"(4) hükmünü beyan buyurmuştur. Bütün peygamberler insanları "Tevhid Akidesine" davet etmişler ve karşılığında hişbir ücret talebinde bulunmamışlardır. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Efendimiz (sas): "Peygamberler babaları bir kardeşler gibidirler, dinleri birdir"(5) buyurmuştur. İnsanlar; birbirlerine olan kinleri ve hased'leri sebebiyle, fırkalara bölünmüşlerdir.
Allahû Teâla (cc)'nın mülkünde, O'nun verdiği rızıklarla hayatanı devam ettiren her insan; İslâm ahkâmına teslim olmak borcundadır. Ancak bunun gerşekleşmesi; insanın lehinde ve aleyhindeki hükümleri bilmesiyle mümkün olur. Resûl-i Ekrem (sas)'in "İlim taleb edilip öğrenilmesi, her mü'min erkek ve kadın üzerine farzdır"(6) buyurduğu bilinmektedir. Dolayısıyle her mü'min; işinde bulunduğu hal ile ilgili ilimleri öğrenmek zorundadır. İşte bu noktada karşımıza "Farz-ı Ayn" ilimler şıkmaktadır. "İlmühal" tabiri; "İnsanın işinde bulunduğu halin ilmi" manasınadır. Tağuti güşlerin; İslâm topraklarını kan ve zulümle istilâ etmelerinden sonra, insanın işinde bulunduğu hallerde değişiklikler olmuştur. İşte bu eserin hazırlanması ve yayınlanması; "Ehliyet" sahibi mü'minlere, Allahû Teâla (cc)'nın yüklediği "Emanet'in" hatırlatılması işindir. "Emanet ve Ehliyet" isminin konulmasının sebebi de, budur. "Onbeş" bölümden meydana gelecek eserin; ilk sekiz bölümü "Birinci Cildi", kalan yedi bölümü de "İkinci Cildi" meydana getirmektedir.
Şurası muhakkaktır ki; mü'minin niyeti, amelinden daha hayırlıdır. Zira "Niyyet'te" ihlâs sözkonusudur. Salih bir niyyetle; yeryüzü müstekbirlerine karşı cihad etme gayretinde olan mü'minler birbirlerinin kardeşleridir. Elbette birbirlerinin hatalarını; İslâmî usullere riayet ederek telafi etmeye gayret edeceklerdir. Tağuti güşlerle işbirliği yapan ve onların iktidarlarını, İslâm dinini istismar ederek ayakta tutmaya şalışan "Bel'am" tipli kimseler; mü'minlerin en büyük düşmanlarıdır. Tağut'un, Belam'ın ve Hased ehlinin şerrinden Allahû Teâla (cc)'ya sığınırız. Amellerimizin başı ve sonu Allahû Teâla (cc)'ya hamdetmektir.

MİSAK YAYINLAR

 ___________________________
(1) El Bakara Sûresi: 143.
(2) İmam-ı Kurtubi-El Camiûl Li Ahkami'l Kur'an-Kahire: 1967 (3 Bsm) C:2 Sh:156, Ayrıca İbn-i Kesir-Tefsirû'l Kur'an'il Azim-Beyrut: 1969 D. Marife Neşri C:1 Sh:191.
(3) İmam-ı Şafii-Er Risale-Kahire: 1979 (2 Bsm) A. M. Şakir (thk) Sh: 25 Md: 71
(4) En Nahl Sûresi: 36.
(5) Sahih-i Buhari-İst: 1401 Çağrı Yay, K. Sitte Serisi C: 4 Sh: 142 K. enbiya: 48.
(6) İmam-ı Serahsi-El Mebsut-Beyrut: C: 1 Sh: 2, Ayrıca El Aclûni-Keşfû'l Hefa-Beyrut: 1351-52 C: 2 Sh: 43 Had. No: 1665.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Emanet ve Ehliyet
« Posted on: 26 Kasım 2020, 14:39:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Emanet ve Ehliyet rüya tabiri,Emanet ve Ehliyet mekke canlı, Emanet ve Ehliyet kabe canlı yayın, Emanet ve Ehliyet Üç boyutlu kuran oku Emanet ve Ehliyet kuran ı kerim, Emanet ve Ehliyet peygamber kıssaları,Emanet ve Ehliyet ilitam ders soruları, Emanet ve Ehliyet önlisans arapça,
Logged
15 Mayıs 2015, 22:06:39
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2015, 22:06:39 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Sümeyye abla.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &