> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > el-İhtiyar  > Namazda iken yapılması mekruh olan işler
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Namazda iken yapılması mekruh olan işler  (Okunma Sayısı 1953 defa)
08 Nisan 2011, 13:12:40
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 08 Nisan 2011, 13:12:40 »NAMAZDA   İKEN  YAPILMASI   MEKRUH OLAN İŞLER
1- Elbiseyle oynamak: Hz. Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur:

“Doğrusu Allah (cc) namazda bir şeylerle oynamanızı sizin için mekrüh gördü.” Çünkü  namazda  elbiseyle   oynamak, huşûa zarar verir. Hz. Peygamber (sas) namaz kılarken bir şeyle oynamakda olan bir adamı gördüğünde şöyle buyurmuştu:   

“Eğer bunun kalbi huşu içinde olsaydı, uzuvları da huşu içinde olurdu.” [105]

2- Parmakları  çıtlatmak: Açıkladığımız sebepden ve ayrıca Hz. Peygamber (sas) in yasaklamış olmasından  dolayı namazda parmaklan çıtlatmak mekrûhdur.

3- Elleri böğrüne koymak: Böyle yapmakla eller sünnet olan yere konulmamış olur. Hz. Peygamber (sas) de bunu yasaklamıştır. [106]

4- Erkeklerin  uzun saçlarını kadınlar gibi toplayıp tepelerine bağlamaları veya iki örgü haline getirmeleri ve bu kıyafetleri ile namaz   kılmaları:   Hz. Peygamber (sas) kılmasını yasaklamıştır.erkeğin bu şekilde namaz kılmasını yasaklamıştır.

5- Elbiseyi   tepeden   aşağı   sarkıtmak: Hz. Peygamber (sas) elbiseyi   başın   üstüne   koyup,   uçlarının   yan   taraflara   sarkıtı imasını yasaklamıştır. Çünkü bu ehl-i kitabın yaptığı bir iştir.

6- Köpek oturuşu gibi oturmak: Ebû Zerr (ra) dedi ki; dostum  Hz. Peygamber (sas) bana üç şeyi yasakladı; horozun yerden tane toplayışı gibi acele secde edip başı yerden çabuk kaldırmak, köpek oturuşu gibi oturmak,  dirsekle el arasındaki kısmı secdede tilki gibi yere sermek. [107] Köpek oturuşu şöyledir: makat üzerine oturulup baldırlar dik tutulur. Dizler göğse yapıştırılır ve eller de yere konulur.

7- Sağa sola dönüp bakmak: Hz. Peygamber (sas) namazda sağa sola dönüp bakmayı yasaklayarak şöyle buyurmuştur:

“Bu şeytanın sizin namazınızdan yaptığı bir hırsızlıktır,”  [108]

8- Özürsüz bağdaş kurmak;  mekruhtur. Çünkü bu sünnet olan oturuş şekline halel getirir. Kaldı ki bu, ceberut kimselerin oturuş şeklidir. Bu   sebeple demişler ki; namaz haricinde de başdaş kurarak oturmak mekruhtur.

9- Zaruret olmadan çakıl taşlarını düzeltmek: Çünkü böyle yapmak boş bir hareket ve oyundur. Ancak mecburiyet olursa, müstesna. Namaz kılarken çakıl taşlarını düzelten Ebû Zerr (ra) e Hz. Peygamber (sas) şu ikazda bulunmuştu;

“Ey Ebû Zerr, bunu ya bir defada yap, ya da bırak.”

10- Eli ile (İmam Şâfıî) veya dili ile selâm almak: Dil ile selâm almak insan kelâmı olduğundan dolayı, namaz kılmakda olan bir kimsenin verilen selâmı dil ile alması mekruhtur. El ile selâm almak da aynı mânayı taşıdığından dolayı, mekruhtur.

11- Esnemek, gerinmek: Çünkü Hz. Peygamber (sas) namazda esnemeyi menetmiştir. Kişiyi zorlarsa, o zaman mümkün mertebe yutulmaya çalışılır. El de ağzın üzerine konur. Hz. Peygamber (sas) bu durumda böyle davranılmasını emretmiştir.

12- Gözleri yummak; mekruhtur: Çünkü Hz. Peygamber (sas) bunu yasaklamıştır.

13- Tesbih ve âyetleri saymak: İmam ebû Yûsuf bunun mekruh olmadığını söylemiştir. İmam Muhammed'in de bu görüşde olduğu rivayet edilmiştir. Ama İmam Muhammed'in bu konuda Ebû Hanîfe ile aynı görüşü paylaştığına dair bir rivayet de vardır. Ebû Yûsuf un gerekçesi şudur; namazda sayılı âyetler okumak gerektiğine dair sünnetten nakiller gelmiştir. Bu âyetlerin sayısını bilmek de ancak saymakla olur. Ebû Yûsuf dan nakledildiğine göre, kendisi nafile namazlarda okunan âyetlerin sayılmasının caiz olduğunu söylemiştir. Çünkü farzda müsamaha edilmeyen bazı şeyler nafilede müsamaha ile karşılanırlar. Ebû Hanîfe'den nakledildiğine göre; namazda okunan âyetlerin ve yapılan tesbihlerin elle sayılması sünnetin emrettiği şekli bozar. Dolayısıyla boş harekete ve oyuna benzer. Hz. Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur:

“Namazda ellerinizi (lüzumsuz hareketlerden) alıkoyun.” Namazda okunan âyetlerin kalbde sayılması, kalbi huşûdan alıkor ve dünyevî işler üzerinde düşünmeye benzer. Ama sünnet olan sayının namaz dışında sayılması ile o kadar okunması mümkündür. Bunların namazda sayılmasına ihtiyaç yoktur.     

Namazda iken yılan ve akrep öldürmenin namaza bir zararı olmaz: Zira Hz. Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur:

“Namazda bile olsanız, o ikisini öldürün.” [109][105] Bu hadisi Müsned’inde Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir.

[106] Rivayete göre Ebû Hüreyre (ra) şöyle demiştir: Hz. Peygamber (sas) namazda ellerin böğüre konulmasını yasakladı. Bunun  tahrîcini Mâlik hâriç, cemaat yapmıştır.

[107] Bu hadisi Ebü Davud, Nesei, İbn Mace, Darimi ve Müsned’inden Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir.

[108] Bu hadisi Buhari, Ebü Davud, Nesei ve Müstedrek’inde Hakim rivayet etmiştir.

[109] Bu hadîsi Ebû Dâvud, Tirmizî, Neseî, İbn Mâce ve Sahih'inde İbn. Hibban rivayet etmiştir. Abdullah b. Mahmûd b. Mevdûd el- Mavsılî, El-İhtiyar Li-Ta'lîlî'l-Muhtar, Ümit Yayınları: 1/123-126.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Namazda iken yapılması mekruh olan işler
« Posted on: 28 Ekim 2020, 04:57:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Namazda iken yapılması mekruh olan işler rüya tabiri,Namazda iken yapılması mekruh olan işler mekke canlı, Namazda iken yapılması mekruh olan işler kabe canlı yayın, Namazda iken yapılması mekruh olan işler Üç boyutlu kuran oku Namazda iken yapılması mekruh olan işler kuran ı kerim, Namazda iken yapılması mekruh olan işler peygamber kıssaları,Namazda iken yapılması mekruh olan işler ilitam ders soruları, Namazda iken yapılması mekruh olan işlerönlisans arapça,
Logged
22 Mayıs 2016, 17:19:10
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2016, 17:19:10 »

Selamun Aleykum .. Bu bilgileri okudukça çok eksiğim var ve üzülüyorum .. Inşaallah çok ama çok dikkatli oluruz hepimiz .. Rabbim eksiklerimizile kabul eyle namazlarimizi ve diğer ibadetlerimizi
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Mayıs 2016, 17:27:47
Damla
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.120


« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2016, 17:27:47 »

#Esselamu aleykum..Rabbim bize namazlarımızı dosdoğru ve hayırlıca kılmayı nasib etsin inşAllah..Rabbim razı olsun..#
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Mayıs 2016, 18:21:01
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.266Site
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2016, 18:21:01 »

Ve aleykümüüsselam ve rahmetüllah. Rabbim bizleri mekruhlardan kaçınanlardan namazı Efendimiz gibi kılanlardan eylesin. Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
22 Mayıs 2016, 18:47:25
Selma 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.284« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2016, 18:47:25 »

Esselamü Aleyküm Rabbim bizleri namazdayken mekruh olan şeylerden kaçındırsın
Allah razı olSUN
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

TESETTÜR TARZ DEĞİL FARZ
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &