ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > el-İhtiyar  > İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler  (Okunma Sayısı 936 defa)
06 Nisan 2011, 15:37:44
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 06 Nisan 2011, 15:37:44 »İhramlının Giyimi ve Yapamayacağı işler:


 

İhramlı kimse gömlek pantolon, sarık, takke, palto ve mest giyemez: Zira Hz. Peygamber (sas) ihramlının bu gibi şeyleri giymesini yasaklamıştır. İhrama girecek olan kimse izar bulamazsa, pantolonunu yarar ve onu izar diye peştemal gibi alt tarafına sarar. Üst tarafına örteceği ridayı bulamazsa, gömleğini yararak, rida diye omuzu üzerine örter. Papuç bulamazsa, mestlerini topuk aşağısından sökerek, papuç yerine ayağına giyer. Bu şeyler bu hale getirilince, ihramlı kişi bunları giymekle, dikişli şeyler giymiş sayılmaz. Ancak bu gibi şeyleri elde edebilmiştir. Mükellefiyet ancak kişinin gücü nisbetinde olur. Hz. Peygamber (sas) bir hadîs-i şerîfın sonunda şöyle buyurmuştur:   

“Ancak papuç bulamazsa, mestleri topuk aşağısından sökerek (papuç diye ayağına giyer).” [21]

İhramlı kimsenin omuzuna palto bırakması, ellerini paltonun kollarına geçirememesi şartıyla caizdir. Çünkü bu durumda paltoyu taşımış olur, giymiş olmaz.

İhramlı kimse başından ve omuzundan saç ve tüy traş edip koparamaz: Zira Allah (cc) şöyle buyurmuştur:

“Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı traş etmeyin.” [22] Zira traş ile hacının saçındaki dağınıklık giderilmiş olur. Oysa Hz. Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur:   

“Hacının saçı başı dağınık, kokusu da pistir.” [23] Hacının saçı başı dağınık olur. Tarayarak, yağ sürerek, takke vb. bir şey takarak saçını bir araya toplayıp düzeltemez. Kokusu pistir; yani güzel kokular sürünmediği için pis kokar. Tabii ki ihramlı kimse bu durumda olur ve usfur vb. boyalarla boyanmış elbiseleri giyemez: Çünkü usfur da bir kokudur. Ama böyle bir elbise yıkanmış olurda, kokusu etrafa yayılmazsa, giyilmesinde sakınca olmaz.

İhramlı kimse başını örtemez: Zira Hz. Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur:   

“Adamın ihramı başındadır.” İhramlı yüzünü de örtemez: Normalde kadının yüzünü açmasında fitne olduğu halde, ihramlı iken kadının yüzünü kapatması yasaklandığına göre; erkeğin yüzünü kapaması haydi haydi yasak olmalıdır.

İhramlı koku sürünemez. Başını ve sakalını hatmi ile yıkayamaz ve yağ süremez: Zira bütün bunların yapılmasında ihramlının saçının, başının dağınıklığı giderilmiş olur.

İhramlı kara av hayvanlarını öldüremez. İşaret dahi edemez ve avlanma yolunu gösteremez: Zira Allah (cc) şöyle buyurmuştur:

“İhramlı iken avı öldürmeyin.” [24]

“İhramlı olduğunuz müddetçe kara avı size haram kılındı.” [25] Rivayet edildiğine göre Ebû Katâde kendisi ihramsız ve arkadaşları ihramlı iken bir yaban eşeği avlamıştı. Bu avın etini yeyip yiyemeyeceklarini Hz. Peygamber (sas) e sorduklarında ihramlı olanlara;

“Siz avı işaret ettiniz mi? Siz avlanma yolunu gösterdiniz mi?” diye sorunca, onlar da; “Hayır” demişler ve Hz.   Peygamber (sas) de onlara;

“Öyle ise yeyiniz.” diye cevap vermiştir. [26] İşaret etmek, avlanmanın yolunu göstermek de öldürmek mânasındadır. Çünkü bunları yapmakla avın emniyeti yok edilmektedir ve bunların yapılması da nassın kapsamına girer. Tıpkı bir insanı öldürenlere mani olmak veya yardım etmek gibi.

İhramlının saçdaki biti öldürmesi de caiz değildir. Çünkü böyle yapmakla dağınık saçlar düzeltilmiş olur.

Kendisine saldırdıkları zaman pire, tahta kurusu, sinek, yılan, akrep, fare, kurt, karga, delice kuşu ve diğer yırtıcı hayvanları öldürmesi caizdir: Pirelerin, tahta kurusu ve sineğin öldürülmesi caizdir. Çünkü bunlar av hayvanı olmadıkları gibi, av hayvanlarından doğmuş da değildirler. Şu halde ihramlının bedenine musallat olan bu hayvanları öldürmekle ihramlının saçındaki başındaki dağınıklık toparlanıp düzeltilmiş olmaz. Bunlar insana eziyet verirler. Anlattığımız sebeplerden dolayı karınca ve kene de bu hükme tabidirler.

Yılan, akrep, fare, kurt, karga ve delice kuşunun ihramlı tarafından öldürülmesi caizdir. Çünkü Hz. Peygamber (sas) buna şu sözleri ile cevap vermiştir;   

“Fâsıklardan beşi var ki; bunlar hillde ve Harem'de öldürülebilirler: Delice kuşu, yılan, akrep, fare ve azgın köpek.” [27] Bazı rivayetlerde bu hayvanlara karga, diğer bazılarında ise bunlara kurt da eklenmiştir. Azgın köpekle kastedilen de budur. Çünkü kurtla azgın köpek aynı mânaya gelmektedir. Karga ile de leş yiyen karga kastedilmiştir. Çünkü bu hayvanlar insana eziyet verirler.

Yırtıcı hayvanlara gelince; ihramlı kimse bunların saldırısına uğrarsa, bunları öldürebilir. Şeriat, eziyet vermeleri ihtimaline binaen beş fasık hayvanın öldürülmesine izin verdiğine göre, eziyet vermesi muhakkak olan hayvanlar haydi haydi öldürülmelidirler.

İhramlı kimse av hayvanının yumurtasını kıramaz: Çünkü yumurta o hayvanın aslıdır.

Harem'deki ağaçları kesemez: Çünkü bu hususda yasaklayıcı hadîs-i şerîf vardır. Harem dışındaki ağaçları kesmek mahzurlu olduğuna göre, Harem dahilindeki ağaçları kesmek haydi haydi mahzurlu olur. İhramlının balık avlaması caizdir: Zira Allah (cc) şöyle buyurmuştur:

“Deniz avı size helâl kılındı.” [28]

Deve, sığır, koyun, keçi, tavuk ve ehli ördek kesebilir: Bunlar yabani olmadıklarından ve ele geçirilmeleri için her hangi bir ameliyede bulunmak gerekmediğinden dolayı, bunlar av hayvanı değildirler.

İhramlının yıkanması, hamama girmesi caizdir: Çünkü ihramdaki insan cünüblük ve diğer sebeplerden dolayı yıkanma ihtiyacı duyar. Hz. Ömer (ra) de ihramlı iken yıkanmıştı.

Evde ve mahfede gölgelenebilir: Çünkü evin ve mahfenin tavanı onun başına değip de, başını örtmemektedir. Kendisi ihramlıyken, Hz. Osman (ra) için çadır kurulmuştu.

Beline çanta bağlayabilir: Çünkü çanta bir giysi değildir. İçinde nafaka muhafaza edilsin diye taşınır. Evvelce de anlatıldığı gibi, düşmanla vuruşabilir. Namazlardan sonra ve her yüksek yere çıktığında, her vadiye indiğinde, bir süvariye rastladığında ve seherlerde çokça telbiye getirir: Ashabdan bize nakledilegelen bilgiler işte bunlardır. [29][21] Bu hadîsi Buharî, Müslim, Ebû Dâvud, Tİrmizî, Neseî, İbn. Mâce, Mâlik ve Ahmed rivayet etmiştir.

[22] Bakara: 2/196.

[23] Bu hadîsi Tirmizî, İbn. Mâce ve Ahmed rivayet etmiştir.

[24] Mâide: 5/95.

[25] Mâide: 5/96.

[26] Bu hadîsi Buharî, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizî, Neseî, İbn. Mâce, Mâlik ve Ahmed rivayet etmiştir.

[27] Bu hadîsi Buharî, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizî, Neseî, Mâlik ve Ahmed rivayet etmiştir.

[28] Mâide: 5/96.

[29] Abdullah b. Mahmûd b. Mevdûd el- Mavsılî, El-İhtiyar Li-Ta'lîlî'l-Muhtar, Ümit Yayınları:1/295-298.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler
« Posted on: 25 Mayıs 2020, 11:25:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler rüya tabiri,İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler mekke canlı, İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler kabe canlı yayın, İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler Üç boyutlu kuran oku İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler kuran ı kerim, İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler peygamber kıssaları,İhramlının giyimi ve yapamayacağı işler ilitam ders soruları, İhramlının giyimi ve yapamayacağı işlerönlisans arapça,
Logged
04 Mayıs 2020, 16:25:57
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.643« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2020, 16:25:57 »

Esselâmü Aleyküm bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Mayıs 2020, 21:34:23
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.865Site
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2020, 21:34:23 »

Ve Aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &