> Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Eğitim Dünyası >  İşi baştan sıkı tutun
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İşi baştan sıkı tutun  (Okunma Sayısı 735 defa)
23 Eylül 2010, 17:54:44
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 23 Eylül 2010, 17:54:44 »
    Yeni eğitim ve öğretim yılında İşi baştan sıkı tutun!

Yeni eğitim ve öğretim dönemi bugün itibariyle başladı. Türkiye genelinde çeşitli kademelerde milyonlarca öğrenci için yeniden ders zili çalmış oldu.

Eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla bütün öğrenciler, zihinlerindeki mesleğe, hayallerindeki hedefe ulaşmak için yeniden ter dökecek ve bilginin o verimli topraklarına girmiş olacaklar. Çocuklarımızın hedefe doğru atacakları ilk adım şüphesiz önemli. Ama ilk adım gibi, atılması gereken diğer bütün adımlar da hayati öneme sahip. Bunun için işi en başından, daha ilk günden sıkı tutmak gerekiyor.

Ne istediğinizi hiç unutmayın!


Asıl hedefiniz ne? Ulaşmaya çalıştığınız şey tam olarak nerede duruyor? Eğer ne istediğinizi, hayalinizin tam olarak ne olduğunu, neye ulaşmaya çalıştığınızı aklınızın o hiç silinmeyen köşesinden eksik etmezseniz, kendinizi, işin yarısını başarmış sayabilirsiniz. Ondan sonrası sadece çok değil ama disiplinli ve düzenli çalışmaya bakıyor. Zannettiğiniz kadar zor değil. Hedefi belirleyin ve kararlılıkla ona doğru yürüyün. Koşmanıza bile gerek kalmaz...
Ne yapmalısınız?

* Amaç ve hedeflerinizi belirleyin. Hedefinizi asla aklınızdan çıkarmayın.


* Plan yapma alışkanlığı kazanın ve önceliklerinizi belirleyin. Ne olursa olsun o plana sadık kalabilmek için her şeyi feda edebilme iradesini kendinizde bulmaya çalışın.

* Manevi gelişiminize ve ibadetlerinize dikkat edin. Kitap okuma, sportif etkinlikler ve sair aktivitelerden kopmayın.

* Çok çalışmak başarıyı getirmez, planlı çalışarak başarıyı elde edebilirsiniz. Yeterli ve sistemli bir program oluşturmaya çalışın.

* Düzensiz aralıklarla sadece sınavlarda ders çalışacağınıza, her gün yarım saat ders çalışarak başarıyı elde edebilirsiniz. Üstelik sınav geceleri de saatlerce ders çalışmak için kendinizi zorlamak zorunda kalmazsınız.

* Zamanınızı planlayarak arkadaşlarınıza vakit ayırın. Sosyal bir çevrede ya da bir eğitim etkinliğinde bulunmak hem zihninizi rahatlatacak hem de geliştirecektir.

* Ders sırasında not tutmaya dikkat edin. Bunu ders hocası istiyor diye değil. Size lazım olduğu için isteyerek yapın.

* Erteleme alışkanlığından vazgeçin. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin 'Erteleyenler helak olmuştur' hadisini, çerçevelettirip odanızda sürekli görebileceğiniz bir yere asın.

* Başarılı olacağınız konusunda kendinize güvenin. Kendinizi asla küçümsemeyin ve hafife almayın. Gücünüzün ve yapabileceklerinizin farkında değilsiniz sadece.

Derslerde başarılı olmak için;

Program çıkarmak şart!

Hemen belirtmeliyiz ki başarıya ulaşabilmek için bir 'ders çalışma programı' çıkarmak elzemdir. Evet, ancak bu programlar genellikle girilen 'kişisel gelişim seminerlerinden' çıktıktan sonra yada rehberlik servisiyle görüşüldükten sonra insanın içinde oluşan motivasyon sonucu 'yapabilirim' heyecanıyla oldukça zor ve ulaşılamaz bir şekilde hazırlanıyor. Belirtmemiz gereken bu. Buna dikkat etmeliyiz. Böyle bir program, olabildiğince uygulanabilir olmalıdır. Bu, programsız çalışma biçiminizi, normal hayatınızı aynıyla programa kaydedin demek değil elbette. Ders çalışma programı, sizi disipline eden ve olabildiğince gerçeklerle uyuşan bir içeriğe sahip olmalıdır.
Ne istediğinize karar verin!

Hangi mesleği yapmak istediğinize, yetenekleriniz doğrultusunda karar verin ve programınızı, bunun için size gerekli olan şeyleri göz ardı etmeden oluşturun. İstediğiniz meslek ve durum konusunda, hedeflerini belirlemiş olanlar, hangi derslere ne kadar ağırlık verilmesi gerektiğini de bildiklerinden kararsızlığa düşmeyecekler ve vakit kaybetmeyeceklerdir.
Plan yoksa hedeflerinizi unutun!

Belirlenen bir hedef varsa ve o hedefe ulaşmak için bir irade gösterilecekse yapmanız gereken ilk şey; planlı çalışmaktır. Çünkü genel olarak eğitim ve özel olarak ders çalışma, plan ve program olmadan sürdürülebilecek bir etkinlik değildir. Neden planlı çalışmak bu kadar önemli sorusunu kendimize sorabiliriz. Planlı çalışmak öğrenciye ne kazandırır? Plansız çalışmak ne kaybettirir?

* Plan varsa, hedefe ulaşabilmek için izlenmesi gereken uygun ve tutarlı yol da biliniyor demektir. Bu da öğrencinin zihnini rahatlatır. Öğrenci vicdanen huzurlu olacaktır.

* Uygun ve dikkatli hazırlanmış bir ders çalışma programına sahip olan öğrenci, hangi derse ne kadar ve hangi süreyle çalışacağını daha önceden bildiğinden endişe etmeyecektir. Bir dersi çalışırken, aklı diğer derste ve o dersin sınavında olmayacaktır. Böylelikle program, öğrencinin dikkatini dağılmaktan koruyacaktır.

* Uygun ve dikkatli hazırlanmış bir ders çalışma programına sahip olan ve bu programı odasında her gün rahatça görebileceği bir yere asan öğrenci,  sürekli hedeflerini hatırlayacak ve boşa giden saatlerini fark edip, daha da disipline edilmiş bir hayat yaşayacaktır.

* Uygun ve dikkatli hazırlanmış bir ders çalışma programına sahip olan öğrenci, 'hangi derse çalışacağım, nasıl çalışacağım' kararsızlığına düşmeyecektir. Böylelikle, programı dolayısıyla zaman kaybetmeyecektir.
Ders çalışma programı nasıl hazırlanır?

Herkes için geçerli, mümkün ve uygulanabilir bir ders programı yoktur. Rehberlik uzmanlarının ortak kanaati, Ders Çalışma Programı'nın bireysel olduğu yönündedir. Her öğrencinin ders çalışma programı bir diğerinden ayrı olacaktır. Bu yüzden bu konuda bir rehberlik uzmanıyla birebir görüşmek ve programı o uzmanla birlikte hazırlamak en ideal yoldur.

Ancak unutmayın; heyecanla girişip kendi gerçeğinizi göz ardı etmeyin. Az bile olsa, devamlı olmasına dikkat edin.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İşi baştan sıkı tutun
« Posted on: 28 Mart 2023, 17:35:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İşi baştan sıkı tutun rüya tabiri, İşi baştan sıkı tutun mekke canlı, İşi baştan sıkı tutun kabe canlı yayın, İşi baştan sıkı tutun Üç boyutlu kuran oku İşi baştan sıkı tutun kuran ı kerim, İşi baştan sıkı tutun peygamber kıssaları, İşi baştan sıkı tutun ilitam ders soruları, İşi baştan sıkı tutunönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &