> Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Eğitim Dünyası > Dinçerden okul planlaması talimatı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dinçerden okul planlaması talimatı  (Okunma Sayısı 487 defa)
08 Haziran 2012, 15:40:56
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 08 Haziran 2012, 15:40:56 »



Dinçer'den okul planlaması talimatı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, valiliklere gönderdiği genelgeyle zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise planlamalarının acilen yapılması talimatı verdi.

Dinçer, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarını açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemlerin valiliklerce yapılacağını belirterek, ''Bu planlamalar acilen tamamlanarak, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sisteme girişleri yapılacak'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''okul planlamaları'' konusunda yayımladığı ve 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olması, ortaokulun ilkokul veya liseyle birlikte kurulmasının mümkün olabileceğini belirtti.

İllerin ilköğretim okullarından hangilerinin ilkokul, hangilerinin ortaokul olacağı, hangilerinde ise ilkokul ve ortaokulların birlikte devam edeceğini belirleyeceğini anımsatan Dinçer, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemlerin valiliklerce yapılacağını kaydetti.

Bakan Dinçer, valiliklere ''Bu planlamalar acilen tamamlanarak, Devlet Kurumları Modülü'ndeki açıklamalar doğrultusunda 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sisteme girişleri yapılacaktır'' talimatını verdi.

-Mevcut öğrencilerin durumu-

2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrencilerin sadece ilkokul olarak belirlenen okulların 1. sınıfına e-okul üzerinden kayıtlarının yapılacağını anımsatan Dinçer, 2011-2012 eğitim yılında 4. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin ise sadece ortaokul olarak belirlenen okullara e-okul üzerinden kayıtlarının yapılacağını belirtti.

İmam hatip ortaokuluna gitmek isteyen öğrencilerin velilerinin başvurusu üzerine bu okula kayıtlarının yapılacağını ifade eden Dinçer, bu şekilde kaydı yapılan öğrenciler e-okul sisteminden ortaokula yapılan kaydının düşeceğini hatırlattı.

Bakan Dinçer, şunları kaydetti:

''2011-2012 eğitim öğretim yılında 1, 2 ve 3. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 2, 3 ve 4. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından, okumakta olduğu okul ortaokula dönüştürülmüş ve ilkokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ilkokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler.

2011-2012 eğitim öğretim yılında 5, 6 ve 7. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 6, 7 ve 8. sınıfta okuyacak öğrenciler bakımından okumakta olduğu okul ilkokula dönüştürülmüş ve ortaokul olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, ortaokul olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda öğrenim görmeye devam edecekler.''

-YİBO'larda 5-8. sınıflar yatılı kalacak-

Aynı bahçe içerisinde ilköğretim okulunun iki binasının olması durumunda öğrenci sayısı dikkate alınarak bu binalardan birinin ilkokul, diğerinin de ortaokul olarak düzenlenebileceğini belirten Dinçer, öğrencilerin bu düzenlemeye göre kendi öğrenim düzeylerine ilişkin binada eğitimlerine devam edeceklerini kaydetti.

YİBO'larda sadece 5-8. sınıf öğrencilerin yatılı olarak kalacağının altını çizen Dinçer, her türlü tedbir alınmasına rağmen taşıma yapılamayan ve okul açılamayan yerleşim birimlerindeki 1-4. sınıf öğrencileri için de gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar bu öğrencilerin YİBO pansiyonlarında barındırılabileceğini belirtti. Dinçer, yakın çevrenin imkanları dahilinde 1-8. sınıf gündüzlü öğrencilerin de önceki yıllarda olduğu gibi bu okullarda öğrenim görebileceğini kaydetti.

-Kurayla öğrenci kaydı yapılacak-

Gelecek eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıfına öğrenci alınacağını anımsatan Dinçer, 6, 7 ve 8. sınıflara öğrenci alınmayacağını vurguladı.

İmam hatip ortaokullarına müracaatın kapasitenin üstünde olması halinde noter huzurunda çekilecek kurayla öğrenci kaydının yapılacağını bildiren Dinçer, imam hatip ortaokullarının il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayıyla açılacağı ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne bilgi verileceğini kaydetti.

Dinçer, bağımsız açılan imam hatip ortaokullarının yönetim ve eğitim öğretim faaliyetleri de yine aynı genel müdürlüğe bağlı olarak yürüteceğini belirtti.

-İkili öğretimde ortaokul sabahçı, ilkokul öğlenci-

Aynı binada ilkokul ile ortaokulun birlikte bulunması ve ikili öğretim uygulamasının zorunlu olması durumunda ortaokulun sabahçı, ilkokulun ise öğlenci olarak eğitim faaliyetlerini yürüteceğini anımsatan Dinçer, bu sene ilköğretim 8. sınıfta olup Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre yerleştirilecek ortaöğretim kurumları dışında kalan öğrencilerin kendi tercihlerine göre genel ya da meslek liselerine kayıt yaptıracaklarını belirti.

Taşımalı eğitimde her öğretim seviyesinin öğrencilerinin ayrı ayrı araçlarla taşınmasının esas olduğuna işaret eden Dinçer, şunları kaydetti:

''Bunun mümkün olmaması halinde ilkokul ve ortaokulların birlikte, liselerin ise ayrı araçlarla taşınması yapılacak. Ancak yerleşim yerlerinde az sayıda lise öğrencisi bulunması, ders giriş-çıkış saatlerinin yakın olması ve ortaokul öğrencilerini taşıyan servislerde yer olması halinde lise öğrencileri de aynı servise alınabilecek.''

İlkokul 1-4. sınıf öğrenci sayısı 10'un üzerindeki yerleşim birimlerindeki okullardan yüksek maliyet gerektirmeyecek şekilde bakım ve onarımı yapılarak eğitime açılabilecek durumdaki okullar, 2012 Eylül ayında açılacak ve bu yerleşim birimlerindeki öğrenciler taşıma kapsamına alınmayacak. Ancak fiziki şartları eğitim ve öğretime elverişli olmayan okulların öğrencilerinin taşıma kapsamına alınıp alınmayacağı valiliklerce değerlendirilecek ve okula gitmeyen öğrenci bırakılmaması için gerekli tedbirler alınacak.''

Haber7

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Dinçerden okul planlaması talimatı
« Posted on: 28 Ekim 2020, 02:33:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dinçerden okul planlaması talimatı rüya tabiri,Dinçerden okul planlaması talimatı mekke canlı, Dinçerden okul planlaması talimatı kabe canlı yayın, Dinçerden okul planlaması talimatı Üç boyutlu kuran oku Dinçerden okul planlaması talimatı kuran ı kerim, Dinçerden okul planlaması talimatı peygamber kıssaları,Dinçerden okul planlaması talimatı ilitam ders soruları, Dinçerden okul planlaması talimatıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &