ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Eğitim Dünyası > Bakanlık özel okulları masaya yatıryor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bakanlık özel okulları masaya yatıryor  (Okunma Sayısı 337 defa)
29 Ocak 2012, 02:46:31
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 29 Ocak 2012, 02:46:31 »Bakanlık özel okulları masaya yatıryor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullar, dershaneler, kursların da aralarında bulunduğu özel öğretim kurumlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapmak üzere çalışıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullar, dershaneler, kursların da aralarında bulunduğu özel öğretim kurumlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapmak üzere sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alarak taslak yönetmelik üzerinde çalışıyor.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, mevzuatın sadeleştirilmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda, ''Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar Çerçeve Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kurslar Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Dershaneler Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yönetmeliği, Özel Öğretim Kurumları Öğrenci ve Kursiyer Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliği, Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmelik ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Hizmet İçi Eğitim Merkezleri Yönetmeliği''nin Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin içerisine dahil edilerek bütünleştirilmesi için çalışma yürütüyor.

Bu kapsamda MEB, sivil toplum kuruluşlarından alınan görüşler doğrultusunda ''Özel Öğretim Kurumları Yönetmelik Taslağı'' hazırladı. Taslak yönetmelik, her derecede ve türdeki özel öğretim kurumlarının açılış işleyişiyle ilgili usül ve esasları düzenliyor.

Taslağa göre, kurum açılacak binanın sağlam ve dayanıklı olduğuna ilişkin çevre ve şehircilik il müdürlükleri, yapının proje müellifleri ya da yetkili serbest proje büroları veya üniversitelerin ilgili bölümlerince düzenlenen teknik rapor istenecek. Ancak yapı denetim firmaları denetiminde özel öğretim kurumu olarak yapılan kurumlardan bu belge istenmeyecek.

Özel öğretim kurumlarına ''ad verme'' ile ilgili hükmü düzenleyen maddenin, ''Özel öğretim kurumlarına, 1739 sayılı Kanunda belirtilen Türk milli eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri doğrultusunda kurumun amacına ve düzeyine uygun ve belli bir anlam taşıyan ad verilir'' şeklinde düzenlenmesi öngörülüyor.

Mevcut yönetmelikte, ''Özel öğretim kurumlarına verilecek adların, Türk Milli Eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine aykırı düşmemesi ve Türkçe olması şartıyla kurumun amacına ve düzeyine uygun ve belli bir anlam taşıması gerekir'' hükmü yer alıyor. Yönetmelik taslağında ''Atatürk Köşesi'' ile ilgili madde için ise ''Kurumların girişinde temiz, düzenli ve kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulur'' şeklinde düzenleme bulunuyor.

-Okullarda görevlendirilecek personeller-

Taslağa göre, yeni kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilen özel okulların kayıt ve kabul süreleri, gerektiğinde il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince 15 gün uzatılabilecek.

Okullarda normal öğretim yapılacak ve öğretim seviyesine göre resmi dengi okullardaki ders saati süresi uygulanması esas olacak. Bakanlıkça uygun görülmesi halinde farklı uygulamalar da yapılabilecek. Okullarda ikili öğretim yapılamayacak.

Okullar dışındaki özel öğretim kurumlarında günlük çalışmalar 07.00 ile 22.30 saatleri arasında yapılacak. Ders saatinin süresi, 45 dakika olacak. Uygulamalı dersler blok halinde 90 dakika olarak yapılabilecek.

Okul öncesi eğitim kurumları hariç okullara ait bina ve binalar içinde iki ayrı kurucuya ait aynı veya farklı derecede veya türde okul bulunamayacak hükmünün yer aldığı taslağa göre, aynı kurucuya ait kurumlardan sadece özel okulların belirli bölümleri birlikte kullanılabilecek. Ancak ilköğretim ve ortaöğretim okullarının derslikleri ayrı katlarda olacak şekilde aynı binada bulunabilecek.

Yangın, deprem, sel, sağlık sebepleri ve tahliye kararı gibi hallerden dolayı binayı ani olarak terk etme durumunda kalan kurumlar; sağlam ve dayanıklı olduğuna ilişkin rapor hariç diğer nakil şartları aranmaksızın kurumda uygulanan öğretim programlarına kayıtlı öğrenci veya kursiyer sayısına uygun başka bir binada valiliğin izniyle geçici olarak faaliyetine devam edebilecek.

Özel öğretim kurumlarında görevlendirilecek personele ilişkin bir madde de yönetmelik taslağında yer alıyor. Özel okullarda, kurum müdürü, okul öncesi eğitim kurumlarında kontenjanı 150 ve daha fazla, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında kontenjanı 400 ve daha fazla olan okullarda müdür yardımcısı, okulun kademe ve türüne uygun sınıf ve alan öğretmeni, özel eğitim okullarında kontenjana bakılmaksızın, ilköğretim okullarında öğrenci sayısı 250 ve daha fazla, ortaöğretim okullarında öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanlara rehber öğretmen, ölçme ve değerlendirme servisi elemanı, uzman öğretici veya usta öğretici ve diğer personel isteğe bağlı olarak görevlendirilecek.

Özel okullarda görevli yönetici ve öğretmenler dengi resmi okul öğretmenlerinin okutmakla yükümlü bulundukları ders saati sayısı kadar ders okutabilecek. Özel okullarda görevli uzman öğreticiler ile usta öğreticiler haftada 30 saat ders okutabilecek.

Kurumlara müdür ve müdür yardımcısı olarak atanacaklarda resmi ve özel öğretim kurumlarından en az 2 yıl asıl görevli olarak öğretmenlik yapmış olma şartı aranacak.

İlköğretim okullarının 1, 2 ve 3. sınıflarında sınıf öğretmenliği esas olacak, ancak 4 ve 5. sınıflarda da sınıf öğretmeni görevlendirilebilecek.

-Dershanelerde ders saatleri-

Dershanelerde ilköğretim okullarından sonra bir üst okulun giriş sınavlarına hazırlık programları 200 ders saatinden, yükseköğretime öğrenci seçme sınavına hazırlık programları 250 ders saatinden, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarında öğrencilerin eksikliklerini gidermek amacıyla takviye programları 100 ders saatinden az olamayacak.

Dershaneler, kayıtlı veya kayıtsız öğrencilere yönelik yaptıkları sınavlar için ücret alamayacak.

-Azınlık okulları ile ilgili düzenleme-

Özel okullarda sınıf mevcutları, okul öncesi eğitimde 20, ilköğretimde 30, fen ve sosyal bilimler liselerinde 26, mesleki ve teknik liselerde 24, diğer ortaöğretim kurumlarında 30'dan fazla olmayacak.

Okullar dışındaki kurumlarda sınıf mevcutları 30 öğrenci veya kursiyeri geçmeyecek şekilde düzenlenecek.

Azınlık okulları ile ilgili hükümlerin düzenlendiği maddede, mevcut yönetmelikte yer alan ''Bu okullarda, yalnız kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocukları okuyabilir'' hükmünün çıkarılması öngörülüyor.

-''İçkili yer varsa kapatılır, eğitim daha önemli''-

MEB'in taslak yönetmeliğine ilişkin açıklama yapan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülan, hazırlanan yönetmeliğin özel okulların artması için düzenlendiğini belirtti.

Gülan, ''Tek başına yeterli değil, kanunda değişiklik yapmak gerekiyor. Kanunda okulların 100 metre mesafe yakınında içkili yer olamaz diyor, okul kuramıyorsunuz. Diyelim kurdunuz, bunun 75 metre dahiline içkili bir yer açıldı, açılıyor belediyeler buna izin veriyor. Yapmamız gereken şey bunun bizden sonra açılmış olmasını ispatlamak'' diye konuştu.

Bu nedenle kanunun, yönetmeliğin değişmesi gerektiğini ileri süren Gülan, ''Her yere okul açılabilir, orada içkili bir yer varsa bunları devlet kapatır, eğitim önemlidir'' dedi.

Gülan, yapılacak yönetmelik değişikliğinde okul müdürlerinin, öğretmenlerin atamalarında söz sahibi olmasına ilişkin de bir düzenlemenin yapılmasını istedi.

Cem Gülan, ''Müdürler atamayı yapsın. O okul bir hata yaptıysa müdürüne değil, sahibine en ağır cezayı versin. Benim müdürüm yanlış atama yaptıysa bana 100 bin TL ceza versin. Bakalım bir daha okul yanlış atama yapıyor mu?'' diye konuştu.

Öte yandan, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda ''Meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin, okul binalarından kapıdan kapıya en az 100 metre uzaklıkta bulunması zorunludur'' hükmü yer alıyor.

Haber7

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bakanlık özel okulları masaya yatıryor
« Posted on: 07 Nisan 2020, 19:57:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bakanlık özel okulları masaya yatıryor rüya tabiri,Bakanlık özel okulları masaya yatıryor mekke canlı, Bakanlık özel okulları masaya yatıryor kabe canlı yayın, Bakanlık özel okulları masaya yatıryor Üç boyutlu kuran oku Bakanlık özel okulları masaya yatıryor kuran ı kerim, Bakanlık özel okulları masaya yatıryor peygamber kıssaları,Bakanlık özel okulları masaya yatıryor ilitam ders soruları, Bakanlık özel okulları masaya yatıryorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &