> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Yağmur bereketi ve bir uyarı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yağmur bereketi ve bir uyarı  (Okunma Sayısı 1227 defa)
26 Nisan 2011, 14:50:51
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Nisan 2011, 14:50:51 »Yağmur Bereketi ve Bir Uyarı

O gece Hudeybiye'de gönülleri ferahlatan bir rahmet yağmış, böylelikle kuruyan otlara can gelmiş, susuzluktan bitkin düşen haşe­rata da ümit olmuştu. Mü'minler için de bu, rahmet-i ilahiyenin bir tezahürü anlamına geliyordu. Ancak herkes aynı ölçüde hassasiyet gösteremiyor ve tam zamanında gelen bu bereketi, sebeplere izafe ederek onu gerçek manada gönderen Kudreti göremiyorlardı. Bil­hassa Abdullah İbn Übeyy İbn Seliıl gibi duruşu netleşmemiş olan­lar:

231 Hadiseyi rivayet eden Hz. Cahir'e, "O gün kaç kijiydiniz?" diye sorulduğunda önce, "Yüz bin dahi olsaydık o Sıl hepimize yeterdi!" diyecek ve o günkü sayılannın bin beş yüz olduğunu söyleyecekti. Bkz. Buhari, Sahih, 4/1526 (3921); Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/329 (ı4562); Darimi, Sünen, 1/27 (27)

232 O gün Hudeybiye'de, su ile ilgili başka mucizeler de gerçekleşecektir. Bkz. Buha­n, Sahih, 3/1311 (3384), 4/1525 (3919); Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/290; İbn Hibban, Sahih, 11/126 (4801); Salihi, Sübülü'l-Hüda ve'r-Reşad, 5/73

- Bu, sonbahar aylannda olagelen tabii bir hadisedir; onu bize Şi'ra yıldızı indirmiştir, diyorlardı. Üst üste bu kadar ihsanla serfiraz olup dururken, her şeyi kendilerine bahşeden Yüce Kudreti görme­mezlik olamazdı.

Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern), sabah namazım kıldırdık­tan sonra ashabına döndü ve onlara:

- Biliyor musunuz, Rabbiniz size ne söylüyor, diye sordu. Ne­bevi terbiyenin yoğurduğu mümtaz insanların, böyle bir soruya nasıl cevap verecekleri belliydi:

- Allah ve Resülii en iyisini bilir!

Söz yine kendisine gelmişti ve O da, meseleyi yine genelleyecek ve kimseyi ineitmeden esas maksadını anlatacaktı. Önce:

- Allah (celle celaluhü) buyurdu ki, diye başladı sözlerine. Belli ki yine Cibril-i Emin gelmiş ve gökler ötesinden yeni haberler getir­mişti. Her yeni hadise karşısında ilahi talimata göre hareket etmeyi itiyat edinen sahabe cemaati pür-dikkat Resülullah'ı dinlemeye dur­muştu. Resülullah sözlerine şöyle devam etti:

- Kullarım arasında kimi mü' min kimi de kafir olarak sabaha çıkmıştır; mü'min olarak sabahlayanlar, "Allah'znfazlı ve rahmeti vesilesiyle üzerimize yağmur yağdırıldı" diyenlerdir ki Bana inan­mış ve yıldızları da inkar etmişlerdir! "Şu yıldızlar sebebiyle bize yağmur yağdı" diyenler ise onlar, Beni inkar edip yıldızlara mü'min olan talihsizlerdir!

Böylelikle kimseyi rencide edip perdeyi yırtmadan bir yanlışı daha tashih ediyor ve sebeplere takılıp da Müsebbibü'l-Esbab'ı gö­rememe gibi bir yanlışlığa düşmemeleri için ashabım uyarmış olu­yordu.

Bu arada ashab arasından Amr İbn Salim ve Büsr İbn Süfyan, Allah Resülü'ne koyun ve deve hediye etmişlerdi. Daha sonra Hz. Amr, benzeri bir hediyeyi yakın arkadaşı olan Sa'd İbn Ubade'ye de ulaştıracak ve o da, gelip bunu Allah Resülü'ne takdim edecekti. Bunun üzerine Efendiler Efendisi:

- Amr, şu sürüleri de bize hediye etti; Allah Amr'ın bereketini artırsın, diye dua etti. Ardından da gelen hediyelerin kesilerek et­lerinin ashab arasında taksim edilmesini emretti; bizzat kendisine hediye edilen koyun ve develerin etinden kendisi de diğerleri kadar

bir payalıyor ve böylelikle sıkıntılı zamanlarda birlikte olduklan gibi aynı zamanda bolluk anlarında da yüreklerinin birlikte attığının me­sajını veriyordu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yağmur bereketi ve bir uyarı
« Posted on: 27 Eylül 2022, 23:18:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yağmur bereketi ve bir uyarı rüya tabiri,Yağmur bereketi ve bir uyarı mekke canlı, Yağmur bereketi ve bir uyarı kabe canlı yayın, Yağmur bereketi ve bir uyarı Üç boyutlu kuran oku Yağmur bereketi ve bir uyarı kuran ı kerim, Yağmur bereketi ve bir uyarı peygamber kıssaları,Yağmur bereketi ve bir uyarı ilitam ders soruları, Yağmur bereketi ve bir uyarıönlisans arapça,
Logged
25 Nisan 2019, 17:18:08
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.441Site
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2019, 17:18:08 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan ayırmasın  Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
25 Nisan 2019, 17:34:50
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2019, 17:34:50 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &