> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı  (Okunma Sayısı 797 defa)
06 Mayıs 2011, 11:26:14
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 06 Mayıs 2011, 11:26:14 »Necaşi'ye Giden Mektup ve Necaşi'nin Cevabı

Bu arada Allah Resülü (sallallabu aleyhi ve sellern), Amr İbn Ümeyye ile bir mektup göndererek Necaşi'den, kendi ülkesi­ne gelen Ca'fer İbn Ebi Talib ve arkadaşlanna sahip çıkmasını talep ediyordu. Demek ki mesele, sadece kulaktan duyma bil­gilere dayanmıyor ve ilişkiler, derin bir bilginin üzerinde yü­rütülüyordu. Hatta, sadece bu bilgilere de dayanılmıyor, aynı zamanda gelişmeler konusunda haberleşilerek gidişatın riske girmesinin önüne geçilmek isteniyordu. Mektubunda şunlan söylüyordu:

- Bismillahirrahmanirrahim.

Allah'ın Resülü Muhammed'den, Necaşiyyi'l-Esham'a, Allah'ın selamı senin üzerine olsun! Seni vesile ederek

Ben; Melik, Kuddüs, Mü'min ve Müheymin olan Allah'a hamd ederim. Ben şehadet ederim ki Meryem oğlu İsa, Allah'ın, Betül, Tayyibe ve iffetli Meryem'e ilka ettiği bir ruh ve keli­mesidir; O (celle celaluhü), Adem'i kendi yed-i kudreti ve neflıa-i sübhaniyesi ile yarattığı gibi Meryem'in hamile olduğu İsa'yı da kendi ruh ve neflıasından yaratmıştır.

Ve Ben seni, yekta ve eşi-benzeri olmayan Allah'a ve O'nun dostluğuna; Bana tabi olup, Hak tarafından getirdikle­rimle Bana iman etmeye davet ediyorum. Çünkü Ben, Allah'ın Resülü'yüm.

Ben sana, amcaoğlum olan Ca'fer İbn Ebi Talib ve onunla birlikte Müslümanlardan bir grup gönderdim. Yanına geldik­lerinde onlara, misafirperverliğini gösterip ülkende kalma im­kanı ver ve onlara zorluk çıkarma!

Şüphe yok ki Ben, seni ve ordunu Allah'a davet ediyorum.

Ben, Bana düşen tebliğ vazifemi yerine getirip nasihatimi yap­tım; sizler de bunu Benden kabul edin!

Selam, hidayet yolunu tercih edip ona tabi olanların üze­rine olsun!

Efendiler Efendisi'nin mektubunu alıp okuduktan son­ra Necaşi, hislerini de ifade eden bir mektup yazıp Mekke'ye gönderecekti. Bu mektubunda şu ifadeler yer alıyordu:

- Allah'ın Resülü Muhammed'e, Necaşiyyi'l-Esham İbni­'l-Ebcer'den ...

Allah'ın selam, bereket ve rahmesi Senin üzerine olsun ey Allah'ın Nebisi! O ki, O'ndan başka ilah yoktur ve beni de O, İslam'la hidayete erdirmiştir!

Senin mektubun ve İsa hakkında zikrettiğin şeyler bana ulaştı ey Allah'ın Resülül Sema ve arzın Rabbine and olsun ki İsa, Senin zikrettiklerinden fazla bir şey söylememiştir. Se­nin bize gönderdiklerinden ve amcaoğlunla arkadaşlannın anlattıklanndan çok şey öğrenip marifet sahibi olduk. Ben şehadet ediyorum ki Sen, Sadık ve Musaddak olarak Allah'ın Resülü'sün. Ben de, Sana tabi oldum ve amcaoğluna beyat edip huzurunda illernlerin Rabbi için iman edip teslim oldum. Sana, oğlum Eriha İbn Esham İbn Ebcer'i gönderiyorum. Ve ben, sadece kendime malik bulunuyorum; şayet huzuruna gelmemi emredersen, onu da yapanm ya Resülallahl Çünkü ben biliyorum ki, Senin söylediklerinin hepsi de haktır.364

Necaşi'nin mektubundan da anlaşılacağı üzere o, Efendi­ler Efendisi'nin davetine icabet ediyor ve kendi ülkesine gelen

Müslümanlara sahip çıkacağını söylüyordu. Hatta, bunun da ötesinde, arzu ettiği taktirde saltanat ve melikliği de bırakıp huzuruna geleceğini peşinen söylüyor ve bunun için de, bir işaretinin kifayet edeceğini ortaya koyuyordu.

Başlı başına bu haberleşme bile, bugün aynı yolda yürü­meye çalışanlara çok yönlü bir strateji olarak kaynaklık et­mektedir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı
« Posted on: 27 Kasım 2020, 02:50:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı rüya tabiri,Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı mekke canlı, Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı kabe canlı yayın, Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı Üç boyutlu kuran oku Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı kuran ı kerim, Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı peygamber kıssaları,Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabı ilitam ders soruları, Necaşi ye giden mektup ve Necaşi nin cevabıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &