> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Mekkeden ayrılış
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mekkeden ayrılış  (Okunma Sayısı 1472 defa)
24 Nisan 2011, 13:14:05
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 24 Nisan 2011, 13:14:05 »Mekke'den Ayrılış

Sayılı günler çabuk geçmişti. Buraya geldiği andan itibaren ken­dini ibadete veren Allah Resfılii (sallallahu aleyhi ve sellem) için Abtah de­nilen yerde bir çadır kurulmuştu ve kalan zamanlarında Resülullah buraya geliyordu. Dördüncü günün sabahında yine, Kureyş'i temsil eden Süheyl İbn Amr ve Huveytıb İbn Abdiluzza Allah Resülii'nün yanına gelecek ve:

- Artık vakit geldi ve süre tükendi; haydi burayı terk et, diye­ceklerdi. Bu sırada Allah Resfılii, yanında bulunan bir grup Ensar'la konuşmaktaydı ve onlara dönerek:

- Bana birkaç gün daha mühlet verseniz de aranızda bir süre daha kalarak size velime yapsam, diye teklifte bulundu.w?

297 Meymı1ne Validemiz, Hz. Abbas'ın hanımı Ümmü'l-Fadl ile Hz. Ca'fer'in zevcesi Esma Binti Ümeys'in kız kardeşi idi ve kocasının ölümüyle birlikte dul kalmış­h. Onun bu haliyle Mekke'de yaşadığı sıkıntıları gören Efendimiz'in amcası Hz. Abbas, daha Medine'den ayrılmadan önce meseleyi Allah Resülii'ne arz edecek ve onunla evlenmesi gerektiğini söyleyecekti. İşte Allah Resı1lü (s.a.s.), Mekke'­ye gelmiş olmayı da değerlendirerek Hz. Meymı1ne validemizle nikah akdetmişti. Bu nikah dolayısıyla yemek verip nikahı Mekkelilerin gönlünü kazanmaya bir ve­sile yapmak istiyordu. Bkz. İbn Hişam, Sire, 5/20; Süheyli, Ravdu'l-Unf, 4/117; Salihi, Sübülü'l-Hüda ve'r-Reşad, 11/208

- Bizim, Senin yemeğine ihtiyacımız yok, diyorlardı. Aramız­dan bir an önce ayrıl ve git! Üç gün doldu ve Allah aşkına ya Muham­med! Seninle yaptığımız anlaşmada, yurdumuzu hemen terk etmen­den başka bir seçenek de yok!

Onların Allah Resülü'ne kaba davrandıklarını gören Sa' d İbn Ubade ileri atıldı; çok kızmıştı ve:

- Ey anasız kalasıca, diye seslendi. Burası ne senin toprağın ne de babanın yeri! Vanahi de Resülullah buradan, ancak anlaşmanın gereklerine uyarak çıkar; yoksa sizin zorlamanızla değil!

Hz. Sa'd'ın bu çıkışı Allah Resülü'nü de tebessüm ettirmişti. Bu, bir insanın, liderine karşı göstermesi gereken bir hassasiyetti. Ancak durumun nezaketi bunu kaldıracak gibi değildi ve belli ki Allah Re­sülü (sallallabu aleyhi ve sellern), nezaketiyle muhataplarını eritrnek isti­yordu. Onun için Hz. Sa'd'e dönecek ve:

- Ey Sa'd, diye seslenecekti. Bizi kendi konağımızda ziyaret eden bu insanları incitme!

Bunun üzerine Allah Resülü (sallallabu aleyhi ve sellern), Ebu Rafi'e seslenerek yolculuk emri verdi. Artık Kabe' den ayrılık vakti gelmişti. Ancak bu ayrılık, bundan sonra da buraya gelebilmenin kapılarını aralayan geçici bir ayrılıktı. Zira Mekke'de buz kesen yüzler yavaş yavaş erimeye durmuş ve zihinlerde de farklı soru işaretleri belirme­ye başlamıştı. Şimdi Kabe'de, Ebu Rafi'in sesi yankılanıyordu:

- Akşama kadar Müslümanlardan burada kimse kalmasın! Yüreği Kabe'de kalan Allah Resülü de, Kasva'ya binerek yine yola koyuldu. Bu sırada arkadan bir kız çocuğunun yanık sesi duyul­maya başlamıştı:

- Ey amca! Amcacığım, diye bağırıyordu. Allah Resülü (sallallabu aleyhi ve sellem) arkasını dönüp de sesin geldiği tarafa yöneldiğinde bu kızın, amcası ve süt kardeşi Hz. Hamza'nın emaneti Ümôme olduğu­nu gördü. Gerçekten de yürekyakan bir manzaraydı; gözlere yaş yü­rümüş ve gönüller de rikkat kesbetmişti. Uhud'un aslanı ve şehitle­rin efendisi Hz. Hamza'mn yetim kızı, Resülullah'a koşuyordu! Kan çekmişti. Candan bir yönelişle kendisini de burada bırakmamalarını istiyordu. Bir çırpıda koşarak elinden tutan Hz. Ali:

- Amcamızın kızını ne diye müşriklerin arasında yetim bıraka-

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)

lım ki, diye Efendimiz'e sesleniyor ve onu da alıp birlikte Medine'­ye dönmek istediğini söylüyordu. Zaten O da (sallallahu aleyhi ve sellem) farklı düşünmüyordu ve böylelikle Hz. Hamza'nın emaneti küçük Ümame de Medine yolculannın arasına katılmış oluyordu.s?"

Resülullah, Meymüne Validemizi getirmesi için Ebu Rafi'i ge­ride bırakmıştı ve Serife geldiğinde burada mola verip onlann gel­mesini bekledi. Onlar da gelip arkada kimse kalmayınca, yeniden Medine'ye bir yolculuk başlayacaktı ve bu yolculukta, daha ziyade geceleri yol alıyorlardı. Böylelikle bir yıl önce görülen rüya gerçek­leşmiş ve Allah'ın vaadi de yerine gelmiş oluyordu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Mekkeden ayrılış
« Posted on: 27 Ekim 2020, 10:18:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mekkeden ayrılış rüya tabiri,Mekkeden ayrılış mekke canlı, Mekkeden ayrılış kabe canlı yayın, Mekkeden ayrılış Üç boyutlu kuran oku Mekkeden ayrılış kuran ı kerim, Mekkeden ayrılış peygamber kıssaları,Mekkeden ayrılış ilitam ders soruları, Mekkeden ayrılışönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &