> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Hudeybiye en büyük fetihtir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hudeybiye en büyük fetihtir  (Okunma Sayısı 1270 defa)
25 Nisan 2011, 16:54:55
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 25 Nisan 2011, 16:54:55 »Hudeybiye En Büyük Fetihtir

Büyük bir kazammla geriye dönüyorlardı; ancak Resül-ü Ekrem Hazretlerinin kulağına bir kısım konuşmalar gelmişti. Bazıları, Hu­deybiye'nin bir fetih olmadığını söylüyordu. Kurbanlarını keseme­den ve Beytullah'ı da tavaf edemeden geri dönüyor olmalarının da bunun bir göstergesi olduğunu düşünüyorlardı. Onlara göre, mü'­min olduğu halde kendilerine sığınan insanların müşriklere iade edilmesi de bu düşüncelerini doğruluyordu.

Her söylenti, din adına yeni bilgilerin ortaya çıkmasını netice veriyordu ve bunları duyan Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern), ye­niden ashabına dönecek ve şunları söyleyecekti:

- Bunlar ne kötü sözler! Bilakis bu, fetihlerin en büyüğüdür; zira müşrikler, kılıçlanm kınlarına koymuş ve beldelerinden sizi,

ancak ellerinin ayasıyla uzaklaştırmaya razı olmuşlardır! Sizinle otu­rup anlaşma yapmayı istiyorlar ve güvenlikleri için de artık size mü­racaat etme lüzumu hissediyorlar! Çünkü onlar, sizleri temaşa edip süzünce hoşlarına gitmeyecek manzaralarla karşılaştılar ve Allalı (celle celaluhü) sizi, onlara karşı muzaffer kıldı. Şimdi sizler, emniyet ve güven içinde ve sevap kazanmış olarak yurdunuza dönüyorsunuz ki bu, fetihlerin en büyüğüdür:

Uhud'u ne çabuk unuttunuz! Hani o gün sizler, Ben arkanızdan size seslendiğim halde arkanıza bile bakmadan yukarılara tırmanı­yordunuz!

Hepsinin birden üzerinize yüklendiği Ahzab gününü bir hatır­layın; hani onlar, alt ve üst taraflardan üzerinize hücüm edince göz­ler yuvasından çıkacak gibi olmuş ve canlar da gırtlaklara gelmişti; o zaman sizler, Allah (celle celaluhü) hakkında bile birtakım zanlara kapılmıştınız!

Resül-ii Kibriya'nın minnet dolu bu sözleri ashab-ı kirama çok ağır gelmiş ve hep bir ağızdan:

- Allah ve Resfılü doğruyu söylüyor; gerçekten de bu, fetihlerin en büyüğüdiir, diyorlardı. Meseleye daha geniş perspektiften bak­mak gerekiyordu; bu durumda daha geniş düşünüp yarın elde edi­leceklerin hesabını yapmak en sağlıklı olanıydı. Aynı zamanda Hu­deybiye, Efendiler Efendisi'nin de ifade ettiği gibi, daha düne kadar kendilerini insan yerine bile koymak istemeyen ve kılıçtan başka bir çözüm görmeyen müşriklerle aynı masaya oturup uluslararası arenada Müslüman varlığını resmen kabullendiklerinin tescili an­lamına geliyordu. Biraz im'an-ı nazar edip derin düşününce mese­le bütün aydınlığıyla ortaya çıkıyordu; onun için ashab, boyunlarını bükmüş ve Resülullah'a şunları da söyleme lüzumu hissetmişti:

- Vallahi ya Resühıllahl Bizler, Senin düşündüklerini düşüne­memiştik; gerçekten de Sen, Allah'ı ve bize ait işleri en iyi bilenimiz­sin!

Kiirôiil-Gomim'e gelindiğinde Allah Resülü'nün devesinin yü­rüyüşü değişmiş ve sanki deve, yükü olabildiğince ağırlaşmışçasına zorlanmaya başlamıştı. Ferasetle uzaktan Kasva'yı süzenler, Resülul­lah'a yeni bir vahyin geldiğini çoktan anlamıştı. Israrla Resfılullah'a soru sorduğu halde bir türlü cevap alamayan Hz. Ömer, durumun

farkına varınca kendi hakkında bir ayetin inmesinden endişelenmiş ve devesini mahmuzladığı gibi en öne gelerek yürümeye başlamıştı. Çok geçmeden Allah Resülü (saIlaIlahu aleyhi ve sellern), vahyin devam ettiği sırada sorusunu cevaplayamadığı Hz. Ömer'e seslendi. Nebevi sadayı duyan Hz. Ömer'de renk kalmamıştı; gelen ayetlerirı kendi­siyle ilgili olmasından endişe ediyordu. Belli ki gelen ayetlerin muh­tevasındaki sürür yüzüne aksetmiş, öyle konuşuyordu. Önce:

- Bu gece Bana öyle bir süre indirildi ki, dünya ve içindekiler­den Bana daha sevimlidir, buyurdu. Herkes gelen ayetleri merak ediyordu ve Allah Resülü'nün etrafında halkalanıp gelen sürenin ne olduğunu öğrenmek için sabırsızlıkla bekleşiyorlardı. Resülullah onlara Fetih suresini okumaya başladı:

- Doğrusu Biz Sana, aşikar bir fetih ve zafer ihsan ettik, diye başlıyordu süre, Şüphesiz ki bu, daha birkaç saat öncesinde Allah Resülü'nün söylediklerinin bir tasdiki demekti. Aralarından birisi, bütün bunlann bir kez daha Allah Resülü tarafından perçinlenme­sini istercesine:

- Bu bir fetih midir, diye tekrar soracak ve bunun üzerine O

da:

- Nefsim yed-i kudretinde olana yemin olsun ki mutlaka bu bir fetihtir, buyuracaktı. Böylelikle mesele bir kez daha perçinlenmiş oluyordu; artık Hudeybiye'nin bir fetih olduğunda hiç kimsenin te­reddüdü kalmamıştı.

Zaten süreyi indiren Cibril-İ Emin de, böyle bir fethe imza attığı için Allah Resülii'nü kutlamış ve O da, Hz. Cibril'in kutlamasına mu­kabelede bulunmuştu. Bunu gören ashab-ı kiram da Efendiler Efen­disi'ne geliyor ve Allah'ın ihsan ettiği böylesine önemli bir fethin se­vincini hep birlikte paylaşıyorlardı. 242

242 Devam eden ayette Allah (celle celaluhü), Resülü'ne bahşedeceği maddi-manevi nimetleri sıralayıp da bunlan:

- Bu da Allah'ın. Senin geçmişte ve gelecekte kusurlannı bağışlaması, Sana yap­tığı ihsan ve in'amı tamamlaması, Seni dosdoğru yola hidayet etmesi ve Sana şanlı ve şerefli bir zafer vermesi içindir, şeklinde okunan ayetler olarak ümmeti­ne bildirince ashab-ı kiram, Resül-ü Kibriya'ya dönmüş ve:

- Sana mübarek ve kutlu olsun ya Resülullah, demişler ve ardından da, "Allah (celle celaluhü), Sana nasıl bir lütufta bulunacağını olanca açıklığıyla beyan

Şimdi ashab da rahat bir nefes almıştı. Zaman zaman seslerini yükselterek yaptıklan itirazların affedildiğini öğrenmiş ve bir nebze de olsa rahatlamışlardı. Bundan sonrası için çok iyi anlamışlardı ki, Resülullah'ın bir noktadaki tercihi Allah (celle celaluhüj'tn iradesinin dışında bir tercih değildi ve bu tercih karşısında alternatif arayışları içine girmek de bir mü'mine yakışmayan davranışlardı.

Artık Efendimiz, ashabıyla birlikte gece gündüz demeden yürü­yor ve bir an önce Medine'ye ulaşmak istiyordu. Allah Resülii'yle as­habın Medine' den umre maksadıyla çıktıkları günden bu yana geçen zaman tam bir buçuk aydı; bu sürenin yaklaşık yarısı Hudeybiye'de, geri kalan kısmı ise gidiş dönüş yolunda geçmişti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hudeybiye en büyük fetihtir
« Posted on: 27 Eylül 2022, 23:03:41 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hudeybiye en büyük fetihtir rüya tabiri,Hudeybiye en büyük fetihtir mekke canlı, Hudeybiye en büyük fetihtir kabe canlı yayın, Hudeybiye en büyük fetihtir Üç boyutlu kuran oku Hudeybiye en büyük fetihtir kuran ı kerim, Hudeybiye en büyük fetihtir peygamber kıssaları,Hudeybiye en büyük fetihtir ilitam ders soruları, Hudeybiye en büyük fetihtirönlisans arapça,
Logged
22 Nisan 2019, 18:56:50
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.441Site
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2019, 18:56:50 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri ne olursa olsun bu davadan dönenlerden hainlik edenlerden eylemesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
23 Nisan 2019, 22:42:08
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2019, 22:42:08 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &