> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Duaya kalkan eller
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Duaya kalkan eller  (Okunma Sayısı 1229 defa)
27 Nisan 2011, 12:57:47
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 12:57:47 »Duaya Kalkan Eller

On gün geride kalmıştı ve gergin bekleyiş haliı devam ediyordu.

Atını mahmuzlayıp duran Ahzab ordusu açık yakalamaya çalışıyor, mü'minler de böyle bir açık vermemek veya onların buldukları açık­ları kapatmak için var güçleriyle mücadele ediyorlardı. Bir hiç uğru­na buralara kadar gelip de kendilerine bu sıkıntıları yaşatan Mekke ordusu için Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern), ashabını uyarmış ve şunlan tembih etmişti:

205 Vakıdi, Meğazi, 1/472

206 o gün, "Mutlaka Muhamnıed'i bldüreceğim." deyip de atını mahınuzlayan, ancak hendeğe düşüp de boynu kınlan bir başkası için de Kureyş, bedenini geri almak için bin iki yüz dirhem teklif etmişti. Bu olay üzerine de Allah Resülü (s.a.s.), "Onun ne leşinde ne de leşini« parasında hayır vardır; onu onlara gönderin; zira onun parası da leşi de necistir:" buyuracak, aynı tepkiyi verecekti. Bkz. Ahmed b. Hanbel, Müsned, ı/248 (2230), 1/272 (2442); İbn Ebi Şeybe, Musannef, 6/496 (33256); Beyhaki, Sünen, 9/133

- Ey insanlar! Sakın düşmanla karşılaşmayı kendi arzunuzla talep etmeyin; Allah'tan afiyet dileyin! Ancak ne zaman da düşmanla karşı karşıya gelirseniz, işte o zaman da dişinizi sıkın ve sabr usebat gösterin; şüphesiz ki cennet, kılıçlarm gölgesi altındadır!

Şimdi düşmanla karşılaşma gerçekleşmiş ve sıra sabr u sebata gelmişti; ancak günler geçmesine rağmen düşmanda geri dönme ni­yeti sezilmiyor ve her defasında farklı bir taktikle karşılanna çıkma­ya çalışıyorlardı.

Bir pazartesi günüydü; öğle ile ikindi namazı arasında Allah Re­sülü (salIalIahu aleyhi ve selIem), Ahzab mescidine geldi ve mübarek elle­rini kaldırarak şöyle dua etmeye başladı:

- Ey kitabı indiren ve hesabı seri gören Allah'ım! Şu Ahzab or­dusunun ahengini boz ve onları paramparça eyle; onlara karşı bize nusret lütfedip inayerini müyesser kıl!

Şefkat ve merhamet peygamberi Allah Resülü'ne bu şekilde dua yaptıracak kadar ileri gitmiş ve sıkıntı üstüne sıkıntı vermek iste­mişlerdi. Canların dudaklara geldiği noktada O da, esbaba tevessül­de kusuru olmadığı gibi halini Rabb-i Rahirn'ine arz ediyor ve nusret talebinde bulunuyordu.

Aynı duayı salı ve çarşamba günü de tekrarlayacaktı; hatta taz­yiklerden bunalan ashab-ı kirarn hazretleri Efendiler Efendisi'ne dö­necekve:

- Ya Resülullah, diyecekti. Artık canlanmız gırtlağımıza geldi; bu durumdan kurtulmak için söyleyip de yapabileceğimiz bir şey yokmu?

- Evet; var, buyurdu Allah Resülü (saIIallahu aleyhi ve selIem). Al­lah'ıml Ayıp ve kusurlarımizı ört; korku ve endişelerimizi de nihô­yete erdir diye dua edin!

Ashabına dua tavsiye eden Habib-i Kibriya Hazretleri'nin dilin­de o gün de sürekli dua vardı; bir defasında şöyle dua ettiğini duy­muşlardı:

- Allah'ım! Senden, vadettiğin iriayet ve yardımını gerçekleştir­meni diliyorum; aksi halde, Allah'ım! Yeryüzünde Sana ibadet ede­cek gönül kalmayacak!

Duanın akabinde büyük bir inşirahla ümmetine dönen Allah Resülü'rıün, mübarek yüzlerine akseden beşaşet hemen fark edilmiş

ve ashab-ı kirarn da, yakında gelip gerçekleşecek beşaret ve inayerin sevinciyle mesrur olmuşlardı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Duaya kalkan eller
« Posted on: 28 Eylül 2022, 00:48:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Duaya kalkan eller rüya tabiri,Duaya kalkan eller mekke canlı, Duaya kalkan eller kabe canlı yayın, Duaya kalkan eller Üç boyutlu kuran oku Duaya kalkan eller kuran ı kerim, Duaya kalkan eller peygamber kıssaları,Duaya kalkan eller ilitam ders soruları, Duaya kalkan ellerönlisans arapça,
Logged
03 Mayıs 2019, 12:16:37
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.441Site
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2019, 12:16:37 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri dua eden ve duası kabul olan kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Mayıs 2019, 15:05:39
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2019, 15:05:39 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri ihlaslı imanlı bir şekilde dua eden ve duasının hayrını bulan kullardan eylesin inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
04 Mayıs 2019, 08:06:48
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.545« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2019, 08:06:48 »

Aleyküm selâm. Rabbim kalbimizden zikri, dilimizden duâyı eksik etmesin inşaAllah
Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &