> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Beni Lihyan gazvesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Beni Lihyan gazvesi  (Okunma Sayısı 4024 defa)
27 Nisan 2011, 13:21:26
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 13:21:26 »Beni Lihyan Gazvesi

Kur'an öğretmek için yola çıktıkları sırada kendilerine tuzak ku­rularak şehit edilen .Asım İbn Sôbit ve Hubeyb İbn Adiy gibi ashab­ı kirama duyulan üzüntü hala canlı duruyordu; ALLAH'ın adını an­latmaktan başka hedefleri olmayan bu insanlara tuzak kurulmuş ve

hunharca hayatlarına kastedilmişti. Hak ve adaletin yerini bulması gerekiyordu; zira Resülullah (sal1al1ahu aleyhi ve sellern), sadece insan­ların kalbine hitap eden bir lider değil, aynı zamanda dünyevi işleri de organize eden bir otoriteyti. Zulme 'dur' denilmezse başka zalim­lerin de ortaya çıkması muhtemeldi ve Raci'de onları katleden Beni Lihyô.n ve Beni Hüzeyl kabilelerinin yaptıkları bu zulmün yerde kal­maması için ALLAH Resülii, ashabından iki yüz kişiyle birlikte Usfôn tarafına sefer düzenleyecekti. Gidilecek ve Beni Lihyarı'ın durumuna bakılacaktı; şayet hala kin ve nefretleriyle birlikte hareket ediyorlar­sa hadleri bildirilecek, karşı çıkma cesareti bulamazlarsa da en azın­dan İslam'ın otoritesi kabullendirilerek geri dönülecekti.

Medine' de yine Abdullah İbn Ümmi Mektiim bırakılmıştı, Efen­dimiz, yine hedefini gizli tutuyordu; onun için Cürüjtarafına yöneldi ve sırasıyla Gurôb, Mahis, Betrii, Yeyn, Suhayrô.tü's-Sümô.m, Seıj­yô.le giizergahını takip ederek, ashab-ı kiramın şehit edildiği Usjô.n'a beş mil mesafedeki Gurô.n vadisine geldi.

Resülullah'ın ashabıyla birlikte yam başlarına kadar geldiğini gören Beni Lihyô.n'ın yapabileceği hiçbir şey yoktu; başlarına nele­rin geleceğini anlamış ve bundan sonra Hicaz' da tek otoritenin ALLAH Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem) olduğunu anlamakta gecikmemişler­di. Yapabilecekleri tek şey vardı ve onlar da çareyi, dağ başlarına kaçmakta buldular.

Burada iki gün kalan ALLAH Resfılü (sallal1ahu aleyhi ve sellern), orta­lıkta kimsenin olmaması üzerine ashabım gruplara ayırdı ve onları farklı istikametlere doğru göndermeye başladı. Seriyyelerin de kar­şısına çıkan olmamıştı. Ashabına döndü ve:

- Şayet biz Usfan'a inersek, Mekkeliler bizim Mekke'ye geldiği­mizi samrlar, buyurdu. Belli ki, buraya kadar gelmişken bir mesaj da Kureyş'e vermek istiyordu.

Daha sonra da, hareket emri vererek ashabıyla birlikte, asha­bının şehit edildiği Usjô.n'a yöneldi. Vefa insamydı ve Usfan'a gelir gelmez, burada şehit edilen ashabı için dua etmeye başladı; ALLAH'a yönelmiş, onlar için O'ndan rahmet diliyordu.

Sonra da, Hz. Ebu Bekir'in başkanlığında on kişilik bir süvari birliğini Mekke tarafına gönderdi; durumlarım kontrol ettirecek ve aynı zamanda bu hareketiyle Kureyş üzerindeki baskısım da artır-

mış olacaktı. Kurôiil-Gamime kadar gelmişler ve onlar da kimseyle karşılaşmadan geri dönüyorlardı.

Artık maksat hasıl olmuştu; suçlular, yaptıklarının ağırlık ve pişmanlığı içinde dağlara kaçmak zorunda kalmış, Hicaz'daki ha­kimiyetin mü'minlere ait olduğu kesin olarak tescil edilmiş, ALLAH Resülü'nün otoritesi de herkes tarafından kabullenilmişti. Artık geri dönülebilirdi ve Resülullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de:

- Bizler, ALLAH'a dönmeyi ana hedefhaline getirmiş kimseleriz; inşALLAH Rabbimize tevbe ile teveccüh eder ve sürekli hamd ile iki büklüm olur, kulluğumuzda sadece O'na yöneliriz. Sefer yorgunlu­ğundarı, dönüş üzüntüsünden ve mal mülk ile aile içindeki kötü akı­betten ALLAH'a sığınınz. ALLAH'ım! Bizi, mağfiret ve rızana ulaştıracak şekilde selamete ulaştır, diyerek, on dört gündür ayrı kaldığı Medine istikametine doğru hareket etti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Beni Lihyan gazvesi
« Posted on: 27 Eylül 2022, 23:12:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Beni Lihyan gazvesi rüya tabiri,Beni Lihyan gazvesi mekke canlı, Beni Lihyan gazvesi kabe canlı yayın, Beni Lihyan gazvesi Üç boyutlu kuran oku Beni Lihyan gazvesi kuran ı kerim, Beni Lihyan gazvesi peygamber kıssaları,Beni Lihyan gazvesi ilitam ders soruları, Beni Lihyan gazvesiönlisans arapça,
Logged
04 Mayıs 2019, 15:52:12
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.441Site
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2019, 15:52:12 »

Esselamu aleyküm Rabbim bizlerin ilmini artırsın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &