ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Edebul Mufred > Müşrik künyelenir mi?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müşrik künyelenir mi?  (Okunma Sayısı 958 defa)
20 Aralık 2010, 17:43:33
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 20 Aralık 2010, 17:43:33 »(374) Müşrik Künyelenir Mi?846— Üsame ibni Zeyd haber verdiğine göre, Resûlüllah (Sav) içinde Abdullah ibni Ubeyy îbni Selûl'ün bulunduğu bir meclise vardı. Bu hadise  (Abdullah, Peygambere hitap ederek) dedi ki:

— Meclisimizde bizi rahatsız etme. Sonra Peygamber (Sav) Sa'd ibni Ubade'nin yanma varıp şöyle buyurdu:

«— Ey Sa'd! Ebû Hubab'in dediğini işitmedin mi?» (Peygamber, Ebû Hubab künyesi ile) Abdullah ibni Ubeyy ibni Selûl'ü kasdediyordu.[413]

 

Bir kimseyi künyesi ile çağırmak veya künyesi ile söyleyip onu kasdetmekte, şereflendirme ve ona kıymet verme İfadesi vardır. Henüz İslâm'ı kabul etmemiş bulunan Abdullah İbni Ubeyy'e böyle künyesi ite hitap edilişte bazt sebeplerin bulunduğu İleri sürülmektedir.
Kendisinden bahsedilecek olan müşrik ya künyesi ile meşhur olur da ismi ile tarif edilemeyecek olursa, yahut fitneden korkutursa veya İslâm'a ısındırılmak ga­yesi bulunursa ve bir menfaat umulursa, künyesi kullanılır. Hadîs-i şerif bu cevaza delil teşkil etmektedir. Bu hadîs,  Buharı nin Sahihinde ve Müs­lim'in rivayetinde uzun olayın bu bölümle ilgili kısa bir kısmıdır. Müslim'in rivayeti meâlen şöyle :

üsame ibni Zeyd in haber verdiğine göre, Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir merkebe bindi; merkebin üzerinde eğer var­dı, eğerin altında da Fedek (beldesinin mamulü) bulunuyordu. Pey­gamber, Hazreç oğlu Harisin oğullan kabilesi İçinde hasta bulunan Sa'd ibni Ubade yi ziyaret etmek üzere, üsame'yi terkisine almıştı. Bu hâdise, Bedir vakasından önce idi. Nihayet içinde müslümanlardan, müş­riklerden, putperestlerden ve Yahudi'lerden karışık bir meclise tesadüf etti. Aralarında Abdullah ibni Ubeyy de vardı. Mecliste (müslüman­lardan) Abdullah ibni Revaha bulunuyordu. Hayvanın ayak toz­lan meclisi sarınca, Abdullah ibni Ubeyy elbisesi ile burnunu kapadı; sonra dedi ki :

— Bizi  tozutmayınız.Peygamber onlara selâm verdi; sonra durup (merkebinden) indi. Onları Allah'a ibadete çağır­dı ve onlara Kuran okudu. Bunun üzerine  Abdullah   ibni   Ubeyy şöyle dedi :

—  Ey insani Bu söylediğinden daha güzel bir şey yoktur. Eğer dediğin gerçek ise, meclisimizde bize rahatsızlık verme; evine dön. Bizden sana gelen olursa ona anlat. Buna karşı   Abdullah   ibni   Revaha  şöyle dedi :

—  (Ey Peygamber!) bizi meclisimizde (Kur'an ile) mest et; biz 'bunu seviyoruz. Böylece müslümanlarla müşrikler ve Yahudi'ler birbirlerine söv­meye başladılar.  birbirleri üzerine atılmaya yeltendiler. Peygamber ise onları teskine devam ediyordu. Sonra Pey­gamber hayvanına binip   Sa'd   ibni   Ubade 'nin yanına vardı  da şöyle buyurdu :

«— Ey Sa'd! Ebû Hubab'ın (Abdullah ibni Ubeyy'in) dediğini işit­medin mi? O, şunu ve şunu söyledi.»

Sa'd dedi ki :

—  Onu bağışla, ey Allah'ın Resulü! Müsamaha et. Allah'a yemin ede­rim ki, Allah sana verecek olduğunu (Peygamberlik şerefini) verdi. Gerçek­ten bu belde halkı, onu başlarına Melîk edinmeye sözleşmişlerdi. Vakta ki Allah, onun bu mevkiini, sana verdiği Kak Peygamberlikle reddetti, adam buna kederlenip hased etti. İşte gördüğünü ona yaptıran budur.    Bunun üzerine Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)   de onu bağışladı.


Abdullah    ibni    Ubeyy    kimdir?


Hazrec kabilesinden olup    Ebu'l-Hubab   ve    ibni    SeIûI künyeleri ile meşhurdur. Medînelidİr ve İslâm'da münafıkların başı olarak tanınır. Hazraç kabilesinin cahiliyet devri sonlarında onların reisi idi. Bedir savaşından sonra, korkusu sebebiyle İslâm dinine girmiş ve müslümanlığını izhar etmişti. Görünüşünde müslümandı.
Peygamber (Sav) Uhud savaşına hazırlandığı zaman, ibni Selül beraberinde 300 kişi ile ayrılıp Medine'ye dönmüş ve aynı hareketi Tebûk seferinde de tekrarlamışti. Her ne zaman müslümanlara bir musibet gelirdİyse ona sevinir ve duymuş olduğu kötülüğü hemen yayardı. Ölünce, Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) öne geçip namazını kıldı. Hz. Ömer namazının kılın­masına muvafakat etmemişti, Bunun üzerine şu âyet-i kerîme nazil oldu : — (Ey Resulüm) münafıklardan ölen hiç bir kimse üzerine, hiç bir zaman namai kılma; kabri başında (gömülürken veya ziyaret için) dur­ma. Çünkü onlar, Allah'ı ve Resulünü tanımadılar ve kâfir olarak can verdiler.»[414]  (Tevbe sûresi, âyet: 84)

Sa'd    ibni    U bade :

Medine li ashabdan olup, künyesi Ebû Sabit dir.  Hz. Peygamberin zamanında vefat etmiştir. Hazreç ka­bilesinin ulularından olan Sa'd, Bedir savaşında bulunmuş mudur, yoksa bulunmamış mıdır mevzuu ihtilaflıdır. İmam Buhârî, Bedir savaşına iştirak ettiğini ispat eder.

Sa'd, güzel Arapça yazan, iyi yüzme bilen, ok atıcılığında mahir olan kâmil bir kimse idi. Kendisi cömertlikle şöhret bulmuştu. Baba, dede ve evlâtları dahi cömert İdi. Kendilerine ait bir köşk olup, her gün buradan yemeğe ihtiyacı olanlar çağrılır ve davet edilirlerdi. Sa'd'in daima bü­yük bir tası, Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'\e beraber zevcelerinin evlerini dolaşırdı. Soffe fakirlerinden herkes bir ve iki kİşİ evine götürürken Sa'd seksen kişiyi birden evine götürüp onlara ikramda bulunurdu. Ensarın sancağı bunda idi. Hz. Ebû Bekir e bîat etmeyip Şam arazisinde Havran a gitti ve orada hicretin onbeşinci yılında vefat etti.

Mekke'nin fethinde de Resûlüllah in sancağını elinde taşıyordu. Mek­ke'ye girildikten sonra, sancağı oğlu Kays 'a teslim etmesini Hz. Pey­gamber kendilerine emretmekle onu oğluna verdi. Abdullah ibni Ab bas ve iki oğlu kendisinden hadîs rivayet etmişlerdir. Şam'da vefa­tına kadar Medine'ye dönmedi ve Hz. Ömer'in hilâfeti zamanında ve­fat etti. Allah ondan razı olsun.

Abdullah    ibni    Revaha    kimdir?

Bu da Medineli ashabdan olup, Hazreç kabilesi ulularındandır. Mek­ke'nin fethinden başka diğer bütün savaşlarda bulunmuştur. Mekke fet­hinden sonraki savaşlarda da bulunamamıştır; çünkü Mu'te savaşında ku­mandanlardan biri olduğu halde şehİd edilmişti. Şam arazisinde hicretin 8. yılında vefat etti. Güzel şiir söyleyen ve müsrikleVe karşı Hz. Peygamber'i koruyan şairlerden biriydi. Savaşlarda en öne geçen ve dönüşte de en sonra gelen olduğu rivayet edilir. Yine şehid edildiği Mu'te savaşına gider­ken, inşaallah sağ salim dönersin diye müslümanlar ona dua ettiği zaman, Allah'ın mağfiretine ve Cennetine kavuşurum, cevabını vererek şehid ol­masını temenni etmişti. Nitekim de öyle oldu.

Hişam , babası Uryeden rivayet ederek diyor ki : — Abdullah    ibni    Revaha 'dan daha cesur ve daha çabuk şiir söyleyen görmedim.

İşte Abdullah ibni Ubeyy'e karşı da cesaretle Hz. Pey­gamber'i müdafaa etmiş ve gereken cevabı ona vermişti. Zaten bu müna­sebetle hal tercemesine geçilmiştir.

İbni Abbas, Osame ibni Zeyd ve Enes ibni Malik kendisinden hadîs rivayet etmişlerdir. Abdullah ibni Revaha, evinden her çıkışta ve evine her dönüşte muhakkak iki rekât namaz kılar olduğunu hanımı anlatmıştır.

Mû'te savaşı esnasında Zeyd İbni Harise ile Cafer ibni Ebû Talİp'ten sonra müslümanların sancağını eline almış ve ilk atılışta yaralanıp akan kanını yüzüne bulaştırarak kahramanca hücumg geçmiş ve şehid oluncaya kadar çarpışmıştır. Allah hepsinden razı olsun.[415]


[412] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/203.

[413] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/203.

[414] Buhârî: (78) Kitabu'1-Edeb, (115.) Bab. Müslim:  (32) Kitabu'l-Cihad ve Siyer. Hadis:  116. El-İsdbe; C. n, s. 27. 298, sayı: 3173 ve 4676. El-lstiab: G. II, s. 32, 284. El-A'ldm : C. IV, s. 188. Fadlu'llah; C. II, 8. 304.

[415] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/203-206.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Müşrik künyelenir mi?
« Posted on: 20 Şubat 2020, 11:28:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müşrik künyelenir mi? rüya tabiri,Müşrik künyelenir mi? mekke canlı, Müşrik künyelenir mi? kabe canlı yayın, Müşrik künyelenir mi? Üç boyutlu kuran oku Müşrik künyelenir mi? kuran ı kerim, Müşrik künyelenir mi? peygamber kıssaları,Müşrik künyelenir mi? ilitam ders soruları, Müşrik künyelenir mi?önlisans arapça,
Logged
02 Aralık 2017, 14:36:17
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.926


« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2017, 14:36:17 »

Esselamu aleyküm.Künye bir kişiye değer verme,kıymetlendirme,şereflendirme için kullanılırdı.Peygamber efendimiz de bazı müşrikleri künyesi ile anardı.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Aralık 2017, 20:42:23
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.295« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2017, 20:42:23 »

Ve aleykümüsselam kim olursa olsun bir kişiyi künyesi ile çağırmak gerekir bu o kişiye verilen değeri gösterir inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Aralık 2017, 13:04:36
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.541Site
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2017, 13:04:36 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri doğru işler yapanlardan eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &