ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Edebul Mufred > Kucaklaşma
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kucaklaşma  (Okunma Sayısı 1044 defa)
18 Aralık 2010, 21:59:57
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839



Site
« : 18 Aralık 2010, 21:59:57 »



(442) Kucaklaşma


970— Cabir ibni Abdullah, İbhi Akil'e anlattığına göre, Peygamber (Sav)'ın ashabından bit adamdan kendisine bir hadis ulaştı. (Bunu tahkik için şöyle hareket ettiğini Cabir anlatmıştır:)

—  Bir deve satın aldım da, yükümü bir aylık mesafe için ona bağla­dım; nihayet Şam'a vardım. Orada Abdullah ibni Enîs vardı. Cabir kapı­dadır diye, oha haber gönderdim. Haccac geri dönüp :

—  Cabir ibni Abdullah mı? dedi.

—  Evet, dedim. Bunun üzerine Abdullah ibni Enis evden dışarı çıkıp beni kucakladı. Dedim ki, bana bir hadîs ulaştı; onu duymamıştım. Ben ölürüm, yahut sen ölürsün (de bu hadîs gerçekleşmemiş olur) diye kork­tum {ve öğrenmek için sana geldim).

Abdullah ibni Snîs dedi ki:

Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu işittim: «— Allah kıyamet günü  insanları — çıplak olarak, sünnetsiz olarak ve  (bühmen)  eşyasız olarak toplayacaktır.» Biz dedik ki:

—  Bühm ne demektir? Peygamber şöyle buyurdu:

«— İnsanların beraberlerinde hiç bir şeyleri olmamaktır. Böylece uzakta olan kimsenin duyacağı bir sesle onlara şöyle çağıracaktır (zan­nedersem, o şöyle demişti:

—  Yakında olan kimse onu duyduğu gibi, uzaktaki de onu duyacak­tır) :

—  Gerçekten sahip, sultan benim; cennet ehlinden hiç kimseye, cehennemliklerden birinin zulümden Ötürü ona davacı olması halinde, cen­nete girmek lâyık değildir. Cehennem ehlinden de hiç kimseye, cennetlik­lerden birinin zulümden ötürü ona davacı olması halinde, cehenneme gir­mek lâyık değildir. (Cennet veya Cehenneme girmeden önce, bunlara hak­ları verilir).» Dedim ki:

—  Bu nasıl olur? Biz Allah'a çıplak olarak varlıksız şekilde gideceğiz, (haklan nereden ve nasıl verebiliriz) ? Peygamber :

«— Sevablarla ve günahlarla...» buyurdu. (Zulmedenin sevabı varsa, mazluma hakkı kadar sevabından verilir. Sevabı yoksa, mazlumun güna­hından alınarak ona verilir ve böylece mazlumun yükü hafifletilir).[664]

 

Karşılaşma hallerinde selâm verip musafaha etmek sünnet olduğu gibi, seferden ve gurbetten dönüşlerde, fevkalâde hallerde kucaklaşmak da sün­nettir. Zeyd ibni Harise, Benî Fezare savaşından döndüğü zaman Peygamber (Sav) onu kucakladı. Yine İbni Ömer'den rivayet edil­diğine göre, Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Cafer ibni Ebû Talİb'i Habeşistan a gönderdi. Habeşistan'dan geri döndüğü zaman, Peygamber onu kucakladı ve gözlerinden öptü. İyi niyetler dışında olan kucaklaşmaları ise Peygamber yasaklamıştır. Bu münasebetle şu gerçeklen de öğrenmiş bulunuyoruz :

Bİr hadîs-i şerifin doğruluğunu tespit için, şüphe götürmeyen bir İlmi elde etmek için ashab-i kiram aylar mesafesindeki yerlere gitmişler, büyük meşakkatlere katlanarak araştırmalarını yapmışlardır.

Kıyamette insanlar hesap için Ailah'ın huzurunda toplanacakları za­man, anadan doğmuş oldukları halleri üzere çıplak bulunacaklar ve hiç bir şeye sahip olmayacaklardır. Söz ve hüküm, kâinatın sahibi ve yaratıcısı olan yalnız Allah'ın olacaktır ve mazlumun hakkı ödenmeden, ne ehli cen­net cennete, ne de ehli cehennem cehenneme girecektir. Haklar sevap ve günahlarla ödenmiş olacaktır. Hak davasında bulunan kimseye, zalimin sevabı varsa ondan verilecektir. Sevabı yoksa, mazlumun günahlarından hafifletilerek zalime yükletilir ve böylece ilâhî adalet yerini bulur.[665]

 

 

(443) Adam Kızını Öper
 

971— Müminlerin annesi Hazreti Aişe'den rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir:

«— Konuşmak ve söz söylemek bakımından Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e Fatıma'dan daha çok benziyen bir kimse görmedim. (Peygamberin kızı Fatıma) babasının yanına girdiği zaman, Peygamber ona kalkıp kendisine merhaba eder, onu Öper ve oturduğu yere onu otur­turdu. Peygamber de onun evine girdiği zaman, o, Peygambere kalkıp elinden tutar, merhaba eder, onu Öper ve kendi oturduğu yere onu oturturdu. Peygamberin vefat etmiş olduğu hastalığı zamanında Fatıma, Pey­gamberin yanına vardı da, Peygamber ona merhaba etti ve onu öptü.[666]

 

Şefkat ve İkrama erkek çocuklardan daha ziyade muhtaç olan kızlara karşı takınılması gereken en müşfik ve en nazik hareketi, her şeyde olduğu gibi yine Hz. Peygamber'in yüksek ahlâkında buluyoruz. Büyük tarafından sevgi ve şefkat, küçük tarafından sonsuz hürmet ve bağlılık... İşte birlik ve beraberlik... Bu neticeyi İslâm ahlâkından başkası veremez.

(947 sayılı hadîs-i şerife bakılsın.).[667]


 
[664] Müsned-i t mam Ahmed: C. III, s. 395/ilk bsk. Faûlu'llah: C. II, s. 433-436.

A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/347-348.

[665] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/348-349.

[666] EbÛ Davud : K4tabu'l-Edeb, Ç., I, s. 645, 1952/Mısır bsk. Buhârî:   (61)  Kitabu'l-Menajcıb,  (25.)  Bab. Müslim: (44) Kitabu FezaiU's-Sahabe, Hadis : 97-9Ş. Tirmisî: (50) Kltabu'l-Menakıb, Hadis : 3871.   

A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/349-350.

[667] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/350.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kucaklaşma
« Posted on: 26 Şubat 2020, 05:23:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kucaklaşma rüya tabiri,Kucaklaşma mekke canlı, Kucaklaşma kabe canlı yayın, Kucaklaşma Üç boyutlu kuran oku Kucaklaşma kuran ı kerim, Kucaklaşma peygamber kıssaları,Kucaklaşma ilitam ders soruları, Kucaklaşmaönlisans arapça,
Logged
27 Ocak 2018, 17:28:23
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.935


« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2018, 17:28:23 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri peygamber efendimizin yolunda giden,onun sünnetine tabi kalan ve kurtuluşa erişip cehennem azabından kurtulan kullardan eylesin inşallah.İslam dinin de kucaklaşmak caizdir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2018, 00:47:07
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2018, 00:47:07 »

Ve aleykümselam.. Kucaklaşma muhabbetin simgesi. Mevlam her daim sünnet üzerw yaşamayı nasip etsin inşallah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2018, 01:18:19
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.315



« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2018, 01:18:19 »

  Aleyküm Selam. "İki Müslüman birbiri ile buluştuğunda musafaha (toka­laşma) ederlerse, onlar birbirinden henüz ayrılmadan Allah onun ikisini de affeder."
  Yani onların birbiriyle tokalaşmaları, Müslümanın Müslümana muhabbetini ve birbirine iyilik ve ikram duygusu ta­şıdıklarını gösterdiği için, bu hareket ikisinin de mağfiretine sebep olmaktadır.
Mevlam bizleri herzaman sünneti yaşıyanlardan eylesin inşaAllah

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2018, 01:21:32
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.054


« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2018, 01:21:32 »

Müslüman lar kardeştirler işte bunun için karşılaştıklarında aralarındaki samimiyetten kucaklaşabilirler bu güzel bir davranış ve sünnete uymadır inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &