ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Edebul Mufred > Hizmetçi suç işler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hizmetçi suç işler  (Okunma Sayısı 851 defa)
27 Aralık 2010, 20:26:55
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 27 Aralık 2010, 20:26:55 »(87) Hizmetçi Suç İşler  


166— Asım, babasından rivayet ettiğine göre, babası Lakît ibni Sabra şöyle dedi:

Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) 'e gittim. (Peygamberin ko­yunlarını gütmekte olan) çoban, ağıla bir kuzu götürdü. (Peygamber bu­nu görünce, onun yerine bize bir koyun kesiver diye çobana emrettikten sonra, bana hitaben) Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

«(Bu koyunu senin için kesiyoruz) zannetme. —Zannetme manâsın­da olan kelimeyi, Tahsebenne şeklinde değil de, Tahsibenne şeklinde te­lâffuz buyurdular. — Bizim yüz koyunumuz var, yüzden çok olmasını iste­miyoruz. Çoban, bir kuzu getirdiği zaman, onun yerine bir koyun keseriz.»


Buyurduğu sözler arasında, şunlar da vardı:

«Hizmetçini dövdügün gibi, hanımını dövme. Abdest alırken burnu­na, ağzına fazla su ver, ancak oruçlu iken böyle yapma.»

«Hizmetçini dövdügün gibi, zevceni dövme.»[332]

 

Bu hadîs-i şerifin metni, Imam-ı Buharı tarafından kısaltıl­mış olarak burada rivayet edilmiştir. Metne sadık kalarak doğrudan doğruya tercümesi mümkün olamıyacak şekilde kapalıdır. Ebû Davud , birin­ci cild, Taharet bölümünde ve bab : 56 dakİ, istinsar mevzuunda bu hadîs-i şerîfi daha geniş ve açık olarak rivayet etmektedir. Oradan faydalanılarak tercümesi yapılmıştır. Bu hadîs-i şerifte şu üç hususa işaret buyurulmaktadır:

1— Hz. Peygamber in yüz koyunu vardı ve bunlar dünya İhtiyacını kar­şılayacak kâfi miktar sayıda oldukları için, daha fazla çoğalıp birikmelerini murad etmemişlerdi. Yüz adedini geçmemek İçin gelen bir kuzu yerine, bir koyun keserlerdi. Kesilen koyun, eve, misafîrlere, komşulara ve fakirlere har­canırdı. Buradaki rivayetten anlaşıldığına göre, bir koyun kesilmesini emret­meleri, gelen misafire İkram için hususî bir muamele değil, yüz adedini aş­mamak için ve fazlalığı gidermek İçindir. Daima kazanmak ve harcamamak, biriktirmek doğru bir hareket değildir. Kazandıktan sonra, ihtiyaç fazlasını sarfetmek lâzımdır.İçtimaî yardımlaşma  böyle olur, malî denge  böyle kurulur.

2— Lakîyt,    hanımının dilinden Hazreti Peygamber'e şikâyette bulunması özerine ona :

Buyurdular. Zevce, hiç bîr zaman bir hizmetçi seviyesinde tutulmama­lıdır. Hizmetçi, bir iş yapmak mükellefiyetinde bulunduğundan, onu terbiya maksadı ile döğmenin caiz olduğuna dair hadîs-i şerifler geçmişti. zevceyi onu üst ve yüksek seviyede idare etmeyi Peygamberiniz tavsiye buyurmuşlardır.

3— Abdest alırken, tam bir fazilet elde edebilmek için, buruna ve ayıza bol su vermek Sureti İle ağız ve burunu temizlemek lâzımdır:insanın vücuduna, zararlı mikropların çoğu ağiz ve burun yolları ile girer. Bunların sık ve iyi bir şekilde temiz tutulmaları sağlığimizi ve temizliğimizi koruma ba­kımından da çok lüzumludur. Bunun dışında manevî fazileti ve sevabı var­dır. Yalnız oruçlu bulunanlar boğaza ve genze su kaçırmamasi için, İtina ile hareket etmelidirler. Buruna fazla su çekmemeli, gargara yapmamalıdır. Çünkü boğazdan su kaçması ve suyun genize gitmesi orucu bozar.

Lâkîyt   kimdir? :

Lâkîyt ibni Sabire (Radiyaltahu anh), ashab-ı kiramdan olup, Peygamber Efendimizden hadîs-i şerif rivayet etmiştir. Oğlu Asım da kendisinden rivayet etmiştir. Ebû Asım künyesi ile şöhret bulmuşdur. Tercüme-i hali hakkında daha geniş bir malûmat edinememiştir.[333]


[332] Ebu Davud;  (1) Kitabu't-Taharet, (56.) Bab: Fi'l İstinsar. MÜsned-i Ahmed: Cild : 3, Sayfa : 33 ve 211. El-lsabe: Cild : 3, Sayfa : 113, Sayı : 7556. Fadlu'lîah: Cild : 1, Sayfa : 263, 264.

A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 1/183.

[333] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 1/184.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2014, 14:49:17 Gönderen: Sümeyye »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hizmetçi suç işler
« Posted on: 20 Şubat 2020, 11:44:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hizmetçi suç işler rüya tabiri,Hizmetçi suç işler mekke canlı, Hizmetçi suç işler kabe canlı yayın, Hizmetçi suç işler Üç boyutlu kuran oku Hizmetçi suç işler kuran ı kerim, Hizmetçi suç işler peygamber kıssaları,Hizmetçi suç işler ilitam ders soruları, Hizmetçi suç işler önlisans arapça,
Logged
11 Aralık 2014, 14:47:04
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2014, 14:47:04 »

s.a.. , baktigimizda üç konu ele alinmis diyebiliriz..zevcesine hizmetçi gibi davranmayacagini müslümanlar bilmelidir ve Peygamber Efendimiz'in s.a.v anlattigi üzere olmalidir..Hizmetçi konusunu da daha önce okumustum her zaman hakki gözetmek gereklidir ve yapilmasi gerekilen durumlarda uygun sekilde muamele edilecegini hatirlamis olduk..Rabbim c.c razi olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Mayıs 2019, 14:43:41
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.541Site
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2019, 14:43:41 »

Ve Aleykümüsselam Rabbim bizleri her daim doğru işler yapanlardan eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &