> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Edebul Mufred > Hanımlara selam vermek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hanımlara selam vermek  (Okunma Sayısı 1095 defa)
17 Aralık 2010, 21:01:17
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Aralık 2010, 21:01:17 »(479) «Hanımlara Selam Vermek»


1047— Esma hanımdan şöyle dediği işitilmiştir:

— Peygamber (Sav) Mescid'e uğradı. Hanımlar­dan bir topluluk da oturmakta idi. Peygamber onlara eliyle selâm söyle­yip, şöyle buyurdu:

«— Nimete erenlerin küfründen sakının. Nimete erenlerin küfründen sakının.

— Hanımlardan biri dedi ki, ey Allah'ın Peygamberi! Allah'ın ni­metlerine küfretmekten Allah'a sığınırız. Peygamber buyurdu:

«— Evet, sizden birinizin bekârlığı uzar. Sonra (Allah ona bir eş ih­san eder de, bu hanım) şiddetli kızgınhk gösterip der ki, vallahi ben o adamdan bir anlık olsun, asla bir hayır görmedim. İşte Allah'ın nimetini inkâr etmek budur, nimete kavuşanların inkârı budur.»[821]

 

Bir fitneye düşme korkusundan dolayı genç hanımlara teşmîf edilmediği (aksırmalariyle elhamdüliilâh demelerine karşılık Yerhamukellâh denme­diği) gibi, selâm da verilmez ve selâmlan da açık bir ifade ile alınmaz. Yaşlı hanımlara selâm vermek ve onların selâmını almakta bir beis yoktur. Hanımlar do erkeklere karşı aynı şekilde davranmalıdırlar.

Erkeklere .nispetle hanımlar daha sabırsız ve ani çıkışlarla isyankâr bir ruh'hdli içinde bulunduklarından, Allah'ın kendilerine ihsan buyurmuş olduğu büyük nimetleri, şiddetli bir kızgınlıkla inkâra kalkışırlar ve kocalarına:

«Senden asla bir hayır ve menfaat görmedim» derler veya bunu diye­bilecek haldedirler. İşte Peygamber Efendimiz onlara itidali ve Allah'ın ni­metlerine karşı saygılı olmalarını burada tavsiye buyurmaktadır.

Esma Medîne'li ashabdan olan bu hanımın babası Yezîd ibnİ Seken'-dir. Muaz ibni Cebel'in de halası kızı olup, Hz. Peygamber e bîct eden hanımlardan biridir; ve künyesi ümmü Seleme'dir. Dindar ve akıllı bir hanımdı. Kendisinden nakledilen şu hâdise, buna güzel bir delildir:

«Esma» bir gün Peygamber (Sav) e gelip dedi ki:

—  Ben, arkamda bulunan müslüman hanımlar topluluğunun bir elçisiyim. Onların hepsi benim söylediğimi söylüyorlar ve aynen benim fikrim­de bulunuyorlar ; Gerçekten Allah Tealâ seni erkeklere ve kadınlara pey­gamber olarak gönderdi. Biz, sana iman ettik ve sana tâbi olduk. Biz ka­dınlar topluluğu evlerde oturan, dışarı  ile ilgisi olmayan kimseleriz. Er­keklerin zatî ihtiyaçlarım görüyoruz, anların çocuklarını taşıyıp koruyoruz. Erkekler ise, cihada çıktıklarından, cenazelerde bulunduklarından ve ce­maat olduklarından onların faziletleri vardır. Onlar cihada çıktıkları zaman, biz  onların  mallarını  koruruz ve  çocuklarını  da  terbiye  edip  yetiştiririz. Böylece biz onlara sevab kazanma bakımından ortak olur muyuz, ey Al­lah'ın  Resulu?  Bunun  üzerine  Peygamber (Sav)yü­zünü ashaba çevirip, şöyle buyurdu :

«— Dini hususunda bu kadından daha güzel bir soru soran bir kadın som işittiniz mi?» Ashab :

—  Evet, işitmedik, dediler. Sonra Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bu hanıma hitaben :

«— Ey Esma! Dön git de, arkandaki hanımlar topluluğuna şu haberi ver: Sizden birinizin kocasına güzel itaat etmesi, onun rızasını istemesi ve ona muvafakat etmesi, bütün bu erkekler için saydığın faziletlere denk gelir.»

Esma da, Peygamber (Sav)in bu buyurdukla­rından duyduğu memnuniyet ve sevinç içinde tehlîl ve tekbîr getirerek geri döndü ve arkadaşlarını müjdeledi.

Yerimik savaşına katılıp, o gün çadırının kazığı İle 9 Rum askerini öl­dürdüğü ve ondan sonra da uzun bir müddet yaşadığı rivayet edilmektedir. (Radiyallahüanhü).[822]

 

1048— Yezîd'in kızı Esma El-Ensariyye'den :

—  Ben   kızlardan   ibaret   yaşıtlarımla   bir   arada   iken,   Peygamber (Sav) bana tesadüf etti de, bize selâm verdi ve şöyle buyurdu:

«Nimete kavuşanların inkârından sakının.» Ben arkadaşlarımın Pey­gambere soru sormak bakımından en cesaretlisi idim de, dedim ki:

—  Ya Resûlallah, nimete  kavuşanların inkârı nedir? Peygamber:

«— Sizden birinizin, ebeveyni yanında  bekârlığı uzayabilir.Sonra Allah ona bir zevç rızık olarak verir, ondan kendisine bir çocuk da ihsan eder. Sonra bu kimse şiddetle kızıp nimeti inkâr ederek şöyle der: Ben senden asla bir hayır görmedim.» buyurdu.[823]

 

Bundan önceki 1047 sayılı hadîs-i şerife ve açıklamasına bakılsın.[824]


[821] Ebû Davud:  (40) Kitabu'I-Edeb, Bab: Kadınlara selâm (137). Tirmizî:  (40) Kitabu'l-İstizan, Bab : Kadınlara selâm (9), îbni Mace: Kitabu'1-Edeb, (14.) Bab, Hadîs: 3701. ie ; C. IV, s. 229, sayı: 58.el-istiab: C. IV, s. 223.

A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/413.

[822] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/414-415.

[823] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/415.

[824] A. Fikri YAVUZ, İmam Buhari’nin Derlediği Ahlak Hadisleri (Edeb-ül Müfred), Sönmez Neşriyat: 2/415.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hanımlara selam vermek
« Posted on: 24 Ekim 2020, 23:13:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hanımlara selam vermek rüya tabiri,Hanımlara selam vermek mekke canlı, Hanımlara selam vermek kabe canlı yayın, Hanımlara selam vermek Üç boyutlu kuran oku Hanımlara selam vermek kuran ı kerim, Hanımlara selam vermek peygamber kıssaları,Hanımlara selam vermek ilitam ders soruları, Hanımlara selam vermekönlisans arapça,
Logged
02 Aralık 2017, 14:50:18
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2017, 14:50:18 »

Esselamu aleyküm.rabbim bizleri peygamber efendimizin sünnetine tabi kalan kullardan eylesin inşallah.Erkeklerin de hanımlara selam vermesi caiz değildir.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Aralık 2017, 20:37:30
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.116« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2017, 20:37:30 »

Ve aleykümüsselam erkeklerin hanımlara selam vermesinde bir sakınca yoktur ancak bunu dil ile değil el ile yapmak daha doğru olur inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Aralık 2017, 13:36:31
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.257Site
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2017, 13:36:31 »

 Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimiz in izinden ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &