> Forum > ๑۩۞۩๑ Rüya Tabiri ๑۩۞۩๑ > Rüya Tabiri > E-Rüya Tabiri > Ekin
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ekin  (Okunma Sayısı 1430 defa)
18 Ekim 2009, 01:13:24
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 18 Ekim 2009, 01:13:24 »EKİN
 

Rüyada ekin ektiğini görmek bekar için evliliğe işarettir. Rüyada ekinin yanması, açlık ve kıtlıktır. Yeşil ekinde gezdiğini gören kimse iyi amele ve ibadete koşar. Bir tarlaya ekin ektiğini gören kimse evliyse çocuğa, bekarsa evlenmeye veya eline çok mal geçmesine ve bolluğa yorumlanır.
 

Ekinin yeşili uzun ömre, kurusu ecelin yaklaşmasına yorumlanır. Buğday ekmek, ücretin bol olmasına, bazen de şiddete yorumlanır. Arpa, hay ırdır.
 

Ekinlerin arasında yürüdüğünü gören kimse, mücahitlerin safları arasında yürür. Bir kimse kendisinin ekin olduğunu görse, o ekin din ve dünyasınca o kimsenin amelidir. Yeşil bir ekinlikte gezindiğini gören kimse, iyi amele ve ibadete gayret eder.
 

Ekilecek yer, hanıma da yorumlanır. Zira onda da ekmek, hamile olmak, doğurmak vs. gibi tarlada olan haller vardır. Ekinlerin başağı çocuk veya maldır. Rüyada ekin biçmek, güç şeyin kolaylaşması ve çabuk elde edilen rızktır.
 

Eğer biçilen ekin çarşılardan birisinde ise o çarşı halkının menfaatlerinin çokluğuna, alışverişlerinin iyi gidip yaptıkları ticaretten kazanç sağlamalarına yorumlanır.
 

Eğer biçilen ekin mescid ve hayır yeri veya bir camide olursa, ekini de bizzat halkın kendisi biçiyor ve tanımadığı kimse de yoksa, her biçen kimse için meydana gelecek ücretlere ve sevaba yorumlanır.
 

Ekin biçmek, onun biçen için mükafat olarak kavuşacağı sevaba yorumlanır. Biçilmiş ekin içerisinde yürüdüğünü gören kimse mücahid saflarında gezinir. M eçhul bir mahallede başakları yetişmiş, rengi sararmış ve fakat mevsimsiz ekin görmek, kendi aleyhinde husumete, birbirine muavenet edecek bir cemaatin karşısında kalacağına; ekini hasat ettiğini görmek, bir cemaatin fitnede helak olacaklarına; bir tarlay ı ekip hasatını biçtiğini ve sonra harmana nakleylediğini görmek, ümidine ereceğine, işlediği hayrın sevabının bulacağına delalet eder. Biçilmiş ekin arasında dolaştığını gören askere gider.
 

Ekin görmek kadınlar ile yorumlanır. Rüyasında tarla sürdüğünü görmek, bir kadınla münasebete; mevsimindi yeşil ekin görmek, o mahalde rızık ve nimetin bolluğuna; eğer kendi mülkünde ise bu nimet ve rızkın kendisine ait olacağına; kendinin bir ekini olup vaktinde kemale ermiş olduğunu görmek, muradının
 

maksadına ermeğe; eğer mevsimsiz ise aralarında muhalefet veyahut büyük bir musibet vukuuna; bir rivayete göre, rüya sahibinin veyahut ekin sahibi malum ise onun veya ehil ve akrabasından birinin fücceten vefatına; kendi malı olan düz bir tarlada ekin görmek, zengin olmaya; o tarlada bir veya birkaç ağacı olup suladığını görmek nimet husulüne; vaktinin dışında ekin biçtiğini görmek, o mekan ahalisi arasında veba gibi büyük felaket vukuuna delalet eder.
 

Rüyada sapı üzerinde yeşil başak görmek bereketli seneye ve kuru başak görmek feyiz ve bereketin azlığına; elinde bir demet başak görmek, yahut ambarda veya bir kapta başaklar görmek, başkasının ticaretinden eline mal geçmeye; başkasının ekininden başak toplamak az ve devamlı para kazanmaya; mevsiminin dışında fakat başaklar sararmış olduğu halde ekin biçmek, ihtiyarların vefatına; başaklar yeşilse gençlerin vefatına; bir yatakta taneleriyle beraber bir buğday başağı görmek, zevcesinin hamile kalacağına işarettir.
 

Rüyada tütün ekmek yabancı memleketten rızka; pirinç ekmek mal ve mansıb için cehid ve gayrete; hububat ziraati rıza ve berekete ve helal mal için çalışmaya delalet eder. Bazıları hububat ekimini bunun aksine tevil eylemişlerdir. Bunda rüya sahibinin hali dikkate alınır.
 

Hububattan gayri şeyleri ekmek, halka hayır ve faydası olan şeylerde iyilik etmekte tabir olunur. Bir rivayete göre bu rüya zihin karışıklığına delalet eder.
 

Bir yerde ekin veya bir çeşit ot görmek veya ondan yemek, hayır ve nimettir. Bir ekin demetini bir yerden alıp başka bir yere taşımak, rızık bulmak için yapılacak yolculuğa işarettir. Bazıları demişler ki: Bir tarlayı ekilmiş ve çıkan ürünü de olgunlaşmış görmek, hayra delalet eder. Bir rivayete göre de, ekin görmek insanın ameline, yani işlediği sevap ve günahlara yorumlanır. Ekin yeşil ise rüya sahibinin ameli de salih (iyi), sararmış ise fasit (kötü)dür. Mevsiminde kendi tarlasına ektiği ekini olgunlaşmış gören, dünya ve ahiret hayrına, yeni helal mal ve sevaba nail olur. Ekilmesi gereken bir yerin dışında başka yerde ekilmiş yer görmek, şeriata aykırı bir iş yaptığına işarettir. Bazılarına göre, pişirmeden yenebilen şeylerin ekilmesi hayra, pişirilmeden yenmeyecek olanların ekilmesi ise şerre delalet eder. Bir şey ektiğini ve fakat yeşermediğini görmek üç şekilde yorumlanır: Kötü adet, güç iş, sonuç alınmayacak şey.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ekin
« Posted on: 10 Aralık 2022, 04:16:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ekin rüya tabiri,Ekin mekke canlı, Ekin kabe canlı yayın, Ekin Üç boyutlu kuran oku Ekin kuran ı kerim, Ekin peygamber kıssaları,Ekin ilitam ders soruları, Ekinönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &