ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > Yaşamdan Seçmeler > Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir?  (Okunma Sayısı 222 defa)
19 Mart 2017, 03:19:18
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 19 Mart 2017, 03:19:18 »Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir?

- Bunların çıkmasının, kıyametin gelmesine vesile olduğunu düşünmemek gerekir. Bilakis, bu hadiselerin dünya hayatının son zamanlarında meydana gelen hadisler olduğuna işaret edilmiştir. Nitekim, Hz. İsa’nın tekrar geleceğine dair inanç Hz. Muhammed (asm)’den önce de vardı.

- Keza, bizzat Hz. Muhammed (asm)’in ahirzaman peygamberi olması da, kıyametle ilişkilendirilmiştir. “Benim peygamberliğim ile kıyamet şu iki parmağım (şahadet ve orta parmaklarını göstererek) gibidir (yanyandır).” (Mecmau’z-Zevaid, h. no:18225) manasındaki sahih hadiste bunu görmekteyiz.

- Hz. Peygamber (asm)’in saadet asrından uzaklaştıkça imanda zaaf, amelde gevşeklik meydana gelmiştir. Ve bu durum insanların yapılarıyla da ilgilidir. Merkezden uzaklaştıkça merkeze doğru kuvvetin azalması ve cazibenin zayıflaması bir kanundur. “İnsanların en hayırlısının bulunduğu asır benim asrımdır, bir de sonra gelenlerin ve onlardan sonra gelenlerin asrıdır.” (Kenzu’l-Ummal, h. no:32449) manasındaki hadis-i şerifte -dolayısıyla- bu kanuna da işaret edilmiştir.

Buna göre zaman ilerledikçe imanın zayıflaması, eski gücünü kaybetmesi ve bunun bir neticesi olarak gittikçe fitne fesadın daha kuvvetli şekilde ortaya çıkması sosyolojik bir kanun olarak kaçınılmazdır.

- İşte, zaman içerisinde meydana gelecek olan kötü hadiseler ve ahlakın bozulması ile ilgili hususlardan belli bazı örnek misallerle, örneğin “İçki, zina, adam öldürme yaygınlaşacak.” diye haber verilmiştir.

Keza ümmetin bu fitne-fesat dönemlerinde çok muhtaç olduğu Hz. İsa ve Hz. Mehdi gibi özel insanların geleceğine de işaret edilerek fitnelerden uzak durmak isteyen insanların moralleri takviye edilmiştir.

- Özetle diyebiliriz ki, Kıyamet alametlerinin zikredilmesinin bazı önemli hikmeti vardır:

Birincisi: Zamanla meydana gelecek kötü hadiseler haber verilerek insanlar uyarılmış ve müminleri takviye etmek için de kötülüğün panzehiri olan bazı hadisler de müjdelenmiştir. Tarih boyu değişik Deccalların  ve Mehdilerin kabul görmesi, bu uyarı ve müjdelerin bir sonucudur.

İkincisi: Zamanla meydana gelecek olan fitnelerden bazı büyük örneklerine işaret edilerek “ahirzaman fitnesi” kavramı zihinlerde pekiştirilmiştir. Nitekim, bin sene önce meydana gelen bazı kötü olaylar da ümmet tarafından “ahirzaman” fitnelerinden sayılmıştır.

Bu kavramdan insanlar ürktüğü için kendilerine daha bir çeki düzen vermiş ve belki de bazı kötülüklere de toleranslı bakıp başka fitnelere sebebiyet vermemişlerdir.

Üçüncüsü: İnsanlar genellikle ölümden korkmakla beraber kendi ölümlerini hep erteleyerek bir ümitle yaşarlar. Bunu da dünyanın hayatıyla paralel düşünürler. “Kıyamet” kavramı, dünyanın ölümünü haber verdiği için insanlar üzerinde oldukça fazla etkisi vardır.

Bu hadiselerden “kıyametin alameti” olarak söz edilmesinin bir hikmeti de bu etkiyi güçlendirmeye yöneliktir. Nitekim, İslam tarihi boyunca değişik versiyonları olan bazı hadiseler “kıyamet alameti” çerçevesinde değerlendirilmiş ve buna göre vaziyetler alınmıştır.

Dördüncüsü: Kıyamet alametleri “gaybi haberler” kısmındandır. Zamanla insanların imanını kuvvetlendirecek olan bu hadiselerin meydana gelmesi, Hz. Peygamberin verdiği haberlerin doğruluğunu da tasdik etmek manasına gelir.

Değişik zaman dilimlerine serpiştirilmiş olan bu hadiselerin her birisi imanları güçlendiren birer “Sinyal” gibidir. Bunları gördükçe insanların imanı güçlenir.

İşte bu ve benzeri bazı hikmetler içindir ki, hikmet dolu ilahî takdir tarafından bin yıllık zaman dilimine serpiştirilmiş bazı olaylar "kıyamet alameti” unvanıyla ümmete haber verilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir?
« Posted on: 22 Şubat 2020, 06:49:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? rüya tabiri,Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? mekke canlı, Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? kabe canlı yayın, Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? Üç boyutlu kuran oku Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? kuran ı kerim, Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? peygamber kıssaları,Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir? ilitam ders soruları, Kıyamet öncesinde çıkacak, İsa, Mehdi, Süfyan, Deccal’in hikmeti nedir?önlisans arapça,
Logged
19 Mart 2017, 16:41:12
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.926


« Yanıtla #1 : 19 Mart 2017, 16:41:12 »

Esselamu aleykum.Rabbim bizleri kiyamet alametlerinin her turlusunden korusun insallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &