> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı  (Okunma Sayısı 434 defa)
27 Mayıs 2013, 17:20:14
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 27 Mayıs 2013, 17:20:14 »‘Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı’ İstanbul’da gerçekleştirildi


Tarih: 27.05.2013

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Basın Yayın Birliği Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği ‘Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı’ İstanbul’da gerçekleştirildi. Cevahir Asya Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yayınevi sahiplerinin bilginin, marifetin ve irfanın elçileri olduğunu söyledi.

İslami yayıncılık yapan yayınevlerinin aynı zamanda dini Mübin-i İslam’ı en doğru şekilde okuyuculara iletmekle görevli olduğunu belirten Başkan Görmez şöyle konuştu;

“Belki bu asırda, bu çağda en büyük değişim kitabın bir tüketim nesnesine dönüşmesi, okuyucunun da bir tüketici olması oldu…”

Bu vazifeyi deruhte eden her birimiz aynı zamanda okuyucularımızla doğrudan ahlaki bir ilişki içerisine girmiş oluyoruz. Dolayısıyla zaman zaman bu toplantıları yapmak, geçmişe yönelik değerlendirmeler yapmanın, geleceğe yönelik planlama yapmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Doğrusu belki bugün üzerinde en çok durulması gereken en önemli husus, dünyada her konuda meydana gelen değişimlerin ve dönüşümlerin yayınlarımıza nasıl etki ettiğidir. Yayıncılarımızı ve yayınlarımızı, kitaplarımızı, kitabı okumayı, kalemi hangi yönden nasıl etkilediği üzerine hepimizin durması gerekiyor. Sadece dini yayıncılığın değil, bütün olarak yayın hayatının hızlı ve önemli bir değişim ve dönüşüm yaşadığını hepimiz gözlemliyoruz. Bu değişimin mahiyetini tespit edebildiğimizden emin değilim. Belki bu değişimin mahiyeti üzerinde durmamız gerekiyor. Öyle zannediyorum ki, bu asırda en büyük değişim kitabın bir tüketim nesnesine dönüşmesi, okuyucunun da bir tüketici olması oldu. Bunun çok iyi tahlil edilmesi lazım. Bunu birlikte değerlendirmemiz gerekiyor.

“Yayın dünyası, hem ülkemizde hem küresel ölçekte daha az zamanda tüketilebilecek kitaplar üretme çabasına girdi…”

Yayın dünyası, hem ülkemizde hem küresel ölçekte daha az zamanda tüketilebilecek kitaplar üretme çabasına girdi. Medeniyeti inşa eden metinlerden acaba vaz mı geçtik? Medeniyeti inşa eden metinler yayınlamayacak mıyız? İnsanların talepleri değişti diye biz bu metinler, bu kitaplar üzerinde ısrar etmeyecek miyiz? Daha çok hızlı tüketilen metinler üzerinde durmaya başladık. Ayrıca bir kitabı yayınlarken mümkün olduğu mertebede metinlerin azlığına görsel malzemenin çokluğuna dikkat etmeye başladık. Çünkü talep öyle gelmeye başladı.

“Bir kamu kurumu olarak yayın dünyasına yön vermek yerine, birlikte yön bulmak istiyoruz…”

Bir kamu kurumu olarak yayın dünyasına yön vermek yerine, birlikte yön bulmak istiyoruz. Birlikte nasıl bir yön tayin etmemiz gerektiği konusunda konuşmanın daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Bizim de buna ihtiyacımız var. Sadece yayıncı dostlarımızın sivil yayıncılığa ihtiyacı yok, kamu yayıncılığı yapan müesseselerin de bu ortak akla çok ihtiyacı var. Yayın dünyası artık o kadar ihtiyaç ve trendler üretiyor ki, bunların arka planını, felsefesini ve dini yayıncılık bağlamında pedagojisini üretmeye vakit kalmadan kendimizi içerisinde buluyoruz.

“Üzerinde kafa yorulmayan bir ameliyeyle vakit doldurmak kendini harap etmektir…”

Bizim medeniyetimiz okuma üzerine kuruludur. Allah’ın yüce kitabını okumakla başlayan serüvenimiz, O’nun tarafından isimlendirilen bütün kâinatı, bütün mevcudatı okuma çabasıyla gelişir ve ancak gerçek bir okuma ameliyesi sonucudur ki, idrak dünyamız derinleşerek Cenab-ı Hak ile makul bir iletişim kurabilir. Üzerinde kafa yorulmayan bir ameliyeyle vakit doldurmak kendini harap etmektir. Basit bütçe tasarruflarıyla, infaklarla, hayır ve hasenatlarla başlayan ve dini Mübin-i İslam’ın bu topraklarda yeniden dirilmesini arzu eden niyetlerin ortaya çıkardığı yayıncılığımız, bu mübarek davanın gerçek emekçileri olarak her zaman saygıyı ve değeri hak etmektedir. Bununla beraber takdir ederseniz ki, bu emeklerin zayi olmaması için içinde bulunduğumuz anın gereklerini yeniden ele almak, mevcut birikimi daha doğru, daha ölçülü biçimde kullanmak, hizmetlerimizin birbirine eklenerek güçlenmesini sağlamak gerekir.

"Amacımız, dini yayıncılıktaki değişik ilgi ve yönelimler arasında bir ortak enerji üretmeyi başarmaktır…”

Bugün kitabın ve kalemin anlamı önemli ölçüde farklılaştı. İslam’ı anlatma konusundaki araçlar çoğaldı. Artık daha çok enstrümana sahibiz ama son tahlilde bütün bu verimliliği gölgede bırakan bir takım eksikliklerle de baş etmek zorundayız. Bunun bir tarafı aşktır, samimiyettir, teslimiyettir. Bir tarafı doğru zamanda doğru araçlara sahip olmaktır. Bir ortak akıl toplantısı olarak çerçevelendirdiğimiz bu buluşmada amacımız dini yayıncılıktaki değişik ilgi ve yönelimler arasında bir ortak enerji üretmeyi başarmaktır.

İki gün süren ve değerlendirme oturumuyla biten ‘Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı’na Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar,  Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Necdet Subaşı, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman ve çok sayıda yayınevi temsilcisi katıldı.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı
« Posted on: 25 Kasım 2020, 13:31:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı rüya tabiri,Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı mekke canlı, Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı kabe canlı yayın, Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı Üç boyutlu kuran oku Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı kuran ı kerim, Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı peygamber kıssaları,Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı ilitam ders soruları, Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &