> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Mukaddes Miras Ankara’da açıldı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mukaddes Miras Ankara’da açıldı  (Okunma Sayısı 363 defa)
08 Nisan 2015, 23:42:12
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 08 Nisan 2015, 23:42:12 »Mukaddes Miras Ankara’da açıldı

Özel koleksiyonlardan bir araya getirilerek oluşturulan el yazması 99 Mushaf-ı Şerif’in bulunduğu “Mukaddes Miras Sergisi”, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde sanatseverlerle buluştu. 

İslam dünyasından önemli hattatların el yazması Mushaflarının yer aldığı serginin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez açılışta yaptığı konuşmaya, “Gönül dünyalarımızın karanlık dehlizlerini tarih boyunca aydınlatmış ve bundan sonra da aydınlatacak olan, Kur’an-ı Kerim’in “sirac-ı münîr” (ışık saçan kandil) olarak tavsif ettiği Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (sas) ülkemizde, bir rahmet geleneğine dönüşen Kutlu Doğum haftasının hemen başlangıcında, Ahmet Hamdi Akseki Camimizin altında açacağımız Mushaf-ı Şerif sergisinin açılışına hoş geldiniz.” diyerek başladı.

“Kur’an-ı Kerim, sanat ve estetiğiyle de hayatımızın merkezindedir”

Yaklaşık 10 asır insan ile Kur’an arasındaki ilişkiye şahadet eden kadim Mushafların, en meşhur hattatlar tarafından bin bir emek ve göz nuruyla kaleme alınmış Mushaf-ı Şeriflerin bu sergide yer alacağını kaydeden Başkan Görmez, Kur’an-ı Kerim’in sadece okunması, anlaşılmasıyla değil, sanat ve estetiğiyle de hayatımızın merkezinde olduğuna işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Tarih boyunca, millet olarak bilhassa Kur’an-ı Kerim’in yazılışına, onun bir sanat olarak taşlara nakşedilişine çok önem vermişiz. Kur’an-ı Kerim’i sadece okuyan, hıfzeden, anlayan değil, onu aynı zamanda sanat ve estetik hayatımızın da merkezine yerleştiren bir medeniyetin çocuklarıyız. Onun için çok meşhur söz aynı zamanda sergimizin de, sloganı olarak yazılmıştır: ‘Kur’an-ı Kerim Mekke’de nazil oldu, Kahire’de okundu ve İstanbul’da yazıldı’ sözü, İstanbul’da çok muhteşem hattatların ortaya çıkmaya başladığı günden itibaren dünyada şöhret bulmuş bir sözdür.

Kuveyt’te yapılan Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasının birincisi Türkiye’den

Sadece hattında değil, kıraatinde de büyük mesafeler kat etmişiz. Kendimize has bir musikiyle Kur’an-ı Kerim’i terennüm etmeyi ve farklı bir tonda bütün dünyaya göstermeyi, öğretmeyi aynı zamanda önemsemişiz. Nitekim, dün Kuveyt’te yapılan dünya Kur’an-ı Kerim yarışmasında bir arkadaşımız birinci oldu. Dolayısıyla dünyanın her tarafından Kur’an’ın sadasını yayan güzel sesli hafızlarla da Kur’an-ı Kerim’e değer veriyoruz.

“Kur’an-ı Kerim, gönül dünyamızın karanlık dehlizlerini aydınlatmak üzere gelen kitaptır”

Kur’an-ı Kerim Akif’in ifadesiyle “Mezarlıkta okunmak için, fal bakmak için” değil, elbette okunmak ve anlaşılmak için geldi. Tefekkür hayatımıza, düşünce hayatımıza yön veriyor. Kur’an-ı Kerim gönül dünyamızın karanlık dehlizlerini aydınlatmak üzere gelen kitaptır.

“Kur’an-ı Kerim kendisini okuyanı, anlayanı, kendisiyle amel edeni onurlandıran kitaptır”

Kur’an-ı Kerim nazil olmadan önce ve Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu dünyalarda, ahlakın en yüksek ilkesi olarak tedavülde olan bir kelime vardı: “Kerim” kelimesi veya “Keramet” kelimesi.  Kur’an’ın nazil olduğu çağda, en üstün vasıflı insanlar “Kerim” olarak adlandırılıyorlardı. Fakat bu “kerim”lik ya soya sopa ya makama ve mevkiye ya da sahip olduğu güce ve maddiyata bağlıydı. Daha çok bu dünyevi vasıflara sahip olan insanlara kerim deniliyordu. Kerim aslında, “onurlu insan” demektir. Ama onurun doğuştan insanda var olduğunu, yaratıcının insanı onurlandırdığını ve ona onur kazandırdığını değil; bilakis sonradan elde ettiği geçici heveslerde, menfaatlerde, ırklarda, renklerde, tutkularda görüyorlardı. İşte tam da bütün bunları reddedercesine Kur'an-ı Kerim indi. Kerim kitap demek, kendisini okuyanı, kendisini anlayanı, kendisiyle amel edeni, onurlandıran kitap demektir.

“Müslümanlar kerameti Kur’an’ın dışında aramaya başladıkları için zarar gördüler”

Kerim kitap, aynı zamanda insanı şu mesajı veriyor: “Gökten vahiy indirerek ben, senin kerametini yok etmeye çalışmıyorum. Gökten vahiy indirerek ben senin onurunu dışına vuruyorum.” Ama üzülerek belirteyim, sonra biz, kerameti şahıslarda aramaya başladık. Biz kerameti olağan üstü hadiselerde aramaya başladık. Müslümanlar, kerameti Kerim kitabın dışında aramaya başladıklarında hep zarar görmüşlerdir.

Bakan Çelik: “Bu sergi, değerlerimizi ve kavramlarımızı kullanarak vahşete imza atanlara en büyük cevabımızdır”

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Mushaf-ı Şeriflerin öneminden söz ederek, hat sanatını sadece kültürel bir hadise veya geçmişten bugüne getirilmiş bir sanat dalı olarak görmediğini söyledi. Ortadoğu’da yaşanan hadiseleri ve sanat ve estetik eserlerin tahrip edildiğini hatırlatarak “Eğer siz geçmiş milletlerin yaptığı eserleri yok ederseniz, insanlara ibret alacak sembolleri ve eserleri insanlardan mahrum bırakırsınız. Etrafımızda böylesine bir vahşet yaşanırken, bizim geçmişten itibaren, güzellikle kurduğumuz, yazıyla kurduğumuz ilişkiyi, estetikle kurduğumuz ilişkiyi göz önüne seren bu tip sergilerin açılması, aslında bizim kavramlarımızı, değerlerimizi, sembollerimizi kullanarak vahşete imza atanlara verdiğimiz en büyük cevaptır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) işbirliği ile düzenlenen “Mukaddes Miras” sergisi, 9-10. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar İslam coğrafyasında önemli hattatlar tarafından yazılmış orijinal el yazması Mushaflardan oluşuyor. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği sergi, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde 25 Nisan’a kadar ziyaretçileri bekliyor.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Mukaddes Miras Ankara’da açıldı
« Posted on: 26 Ekim 2020, 09:42:59 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mukaddes Miras Ankara’da açıldı rüya tabiri,Mukaddes Miras Ankara’da açıldı mekke canlı, Mukaddes Miras Ankara’da açıldı kabe canlı yayın, Mukaddes Miras Ankara’da açıldı Üç boyutlu kuran oku Mukaddes Miras Ankara’da açıldı kuran ı kerim, Mukaddes Miras Ankara’da açıldı peygamber kıssaları,Mukaddes Miras Ankara’da açıldı ilitam ders soruları, Mukaddes Miras Ankara’da açıldıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &