ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe  (Okunma Sayısı 207 defa)
02 Aralık 2016, 21:28:07
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 02 Aralık 2016, 21:28:07 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe

وَاِذَا تَوَلّٰى سَعٰى فِي الْاَرْضِ لِيُفْسِدَ ف۪يهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَۜ وَاللّٰهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ
قال رسولوالله )ص(  كُلُّ مَوْلُودٍ يُولَدُ عَلَى الْفِطْرَةِ   …
Cuma’nız mübarek olsun!
Aziz Mümin ve Mümine Kardeşlerim!
Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, feyzi, fazileti, afiyeti, atıfeti üzerinize olsun.
Okuduğum ayeti kerimede, Yüce Rabbimiz bütün insanlığı büyük bir tehlikeye karşı uyarıyor. Bizi yoktan var eden Rabbimiz, peygamberleri marifetiyle yeryüzünde hakim kılmak istediği hak, adalet, ahlak ve fazilete ters düşen düşünceler insanlara hâkim olduğunda, tabiatı ve kâinatı yönetmeye başladığında bütün insanlığın karşılaşacağı büyük bir tehlikeye işaret eder.
 “وَاِذَا تَوَلّٰى سَعٰى فِي الْاَرْضِ لِيُفْسِدَ ف۪يهَا” Allah’ı tanımayan, Rabbimizin hak ve adalet ilkelerini yok sayan insanlar, kâinatı, tabiatı, ülkeleri, insanlığı ele geçirdiğinde, “سَعٰى فِي الْاَرْضِ لِيُفْسِدَ ف۪يهَا ” bütün çabasını ve gayretini yeryüzünde bozgunculuk yapmak için sarf eder, yeryüzünü ifsat eder, tabiatın dengesini bozar. “وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَۜ ” Rabbimizin bütün insanlığa nimet olarak lütfettiği ekini, tarlayı, kültürü, ekonomiyi yok eder. Ve insanlığın geleceğini, istikbalini ifade eden nesilleri, çocukları, evlatları yok eder, helak eder. “  وَاللّٰهُ لَا يُحِبُّ الْفَسَادَ  ” “Allah yeryüzünde bozgunculuk yapılmasını istemez, sevmez” buyurur.
Aziz Kardeşlerim!
Rabbimizin insanlığa çok büyük emanetleri vardır. En büyük emanet çocuklarımızdır. Çocuklarımız, bütün insanlığın üzerinde emanettir. İnsanlar dünyada yaşarken sadece kendileri için yaşayamazlar. Bu dünyanın gelecek nesillere ait olduğunu hiç kimse unutmamalıdır. Her insan gelecek nesilleri düşünerek tabiatta tüketecek ve çalışacaktır. Gelecek nesillere güzel bir dünya hazırlamak için çalışmak her insanın en büyük vazifesidir. Bugün en büyük tehlike, Allah’ın insanlığa verdiği nimetleri kullanırken gelecek nesillerin düşünülmemesidir. Gelecek nesillere ait suyu tüketiyoruz, onlara ait havayı kirletiyoruz, onlara ait dünyayı bozuyoruz ve o zaman en büyük emanete ihanet etmiş oluyoruz.
Aziz Kardeşlerim!
Rabbimiz çocuklarımızı Yüce Kitabında “قُرَّةَ أَعْيُنٍ” gözün nuru, kalbinin süruru diye tarif eder. Gözün nuru olmadığı zaman insan kör olur, göremez dünyayı. Çocuk da insanlığın istikbalidir. Çocukların hakkına riayet etmeyen toplumlar, çocukları “Allah’ın en büyük halifesi” olarak görmedikçe yeryüzünü ifsat etmiş olur, kâinatı bozmuş olur, gelecek nesillerin hukukuna tecavüz etmiş olur. Çocuk gözümüzün nurudur, kalbimizin sürurudur. Göz nurunu, kalp sürurunu kaybedince insan helak olur.
Aziz Kardeşlerim!
Biz, çocuk daha anne karnında cenin olduğu andan itibaren haklarını tarif eden bir Peygamberin ümmetiyiz. Çocuklara arkadaş gibi muamele eden, dost gibi davranan, çocuklarla çocuk olan, “her kim çocukla konuşurken onunla birlikte çocuklaşsın” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Çocuğun beslediği kuşu öldü diye evine taziyeye giden muhteşem bir Peygamberin ümmetiyiz. Çocuk ağladı diye namazı kısa kesen bir Peygamberin ümmetiyiz. Çocuk sırtına bindi diye secdeyi uzatan Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) ümmetiyiz.
Ancak bugün dünyamız, çocuklarımız ve gelecek nesillerimiz için tehlike arz etmeye başladı. Çocuklar dünyanın her tarafında en büyük zulme ve baskıya maruz kalıyorlar.
Son günlerde Halep’te binaların yıkıntılarının arasından çıkarılan çocuk bedenlerini izliyor muyuz? Arakan’da ve Halep’in dumanlarının arkasından göremediğimiz çocukların halini takip edebiliyor muyuz? Bütün savaşlarda yetim kalan, kimsesiz kalan milyonlarca çocuk, insanlığın geleceğinin tehlikede olduğunu gösteriyor.
Bugün, üzülerek ifade edeyim ki; çocukların istismarına, çocuklara çekemeyeceği yüklerin yüklenmesine, taşıyamayacağı ortamlarda çalıştırılmasına, çocukların can güvenliğinin sağlanamadığı mekânların varlığına şahit oluyoruz. Ve daha iki gün önce milletçe yüreğimiz dağlandı, bir öğrenci yurdunda 12 çocuk bizim ihmallerimiz yüzünden, bizim kusurlarımız yüzünden yanarak can verdi.
Bütün dünyada çocuklara yönelik bu kötülükler devam ediyor. Bu, Yüce Rabbimizin affetmeyeceği bir durumdur. Her çocuk fıtrat üzerine doğar, her çocuk safiyettir, her çocuk masumiyettir, her çocuk günahsızlıktır. Onun için Allah Resulü, “ كُلُّ مَوْلُودٍ يُولَدُ عَلَى الْفِطْرَةِ ” her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar buyuruyor, her çocuk Müslüman doğar. Her çocuk İslam’ın fıtratını, safiyetini, masumiyetini temsil eder. Hep birlikte çocuklarımızın geleceğini düşünmek durumundayız. Hep birlikte gelecek nesiller için daha güzel bir dünya kurmak için çaba içerisinde olmalıyız.
Aziz Kardeşlerim!
Yüce Rabbimizin, yüce dinimizin yeryüzünde bizim elimizle gerçekleştirmek istediği 5 emniyet var; din emniyeti, can emniyeti, mal emniyeti, akıl emniyeti ve nesil emniyeti. Nesil emniyetini sağlamadığımız zaman, geleceğimizi inşa edemeyiz. Nesil emniyetini temin edemeyen toplumlar tarihte süreklilik kazanamazlar. Bir çocuğun zulüm altında ahu-enini Rahmanın arşını inletir.
Yüce Rabbimiz, bize bıraktığı, bize yüklediği en büyük emanet olan çocuklarımızın hukukuna riayet edenlerden eylesin.
Yüce Rabbimiz, çocuklarımız için ve gelecek nesiller için daha güzel bir dünya kurmayı, savaştan, şiddetten arınmış, daha güzel bir dünya inşa etmeyi bizlere nasip ve müyesser eylesin.  Amin.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe
« Posted on: 30 Mayıs 2020, 13:38:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe rüya tabiri,Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe mekke canlı, Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe kabe canlı yayın, Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe Üç boyutlu kuran oku Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe kuran ı kerim, Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe peygamber kıssaları,Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbe ilitam ders soruları, Görmez’den Kırıkkale Nur Camii’nde Hutbeönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &