> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe  (Okunma Sayısı 324 defa)
25 Kasım 2016, 17:21:17
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 25 Kasım 2016, 17:21:17 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe


بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
لا تَزُولُ قَدمَا عبْدٍ حَتَّى يُسْأَلَ عَنْ عُمْرِهِ فِيمَ أَفْنَاهُ، وَعَنْ شَبَابِهِ فِيمَا أَبْلاهُ، وعَنْ مالِهِ منْ أَيْنَ اكْتَسبهُ، وَفِيمَ أَنْفَقَهُ، وَعَنْ عِلْمِهِ فِيم فَعَلَ فِيهِ
Cumanız mübarek olsun!
Aziz kardeşlerim!
Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, feyzi, fazileti üzerinize olsun.
Hutbemin başında bu muhteşem mabedin tesis edildiği günden bugüne kadar Rahman’a secde etmiş ve ebedi hayata hicret etmiş bütün büyüklerimize, bütün kardeşlerimize Cenab-ı Hak rahmet eylesin.
Aziz Kardeşlerim!
Okuduğum ayeti kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurdu: “Sizden kadın olsun-erkek olsun her kim iman ederek yeryüzünde salih ameller işlerse, güzel işler yaparsa, “فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً” biz ona çok güzel bir hayat bahşederiz. Ahirette de en güzel bir şekilde onu mükâfatlandırırız.”
Aziz Kardeşlerim!
Yüce Rabbimiz bizi yoktan var etmiş ve her birimize hayat bahşetmiştir. Cenab-ı Rabbi’l Alemin en büyük sıfatlarından birisi Hay’dır. Bu Hay sıfatından Cenab-ı Hak bizlere hayat bahşetmiştir. Her bir insan yeryüzünde ona biçilmiş bir müddet içerisinde hayat sürer. Ancak insanın içine düşebileceği en büyük hata, yine hayatla ilgilidir. En büyük hata, hayatı dünya hayatından ibaret zannetmektir. Mümin için hayat sadece dünya hayatı değil, hayatı dünyadan ibaret kabul etmek ölümdür. Hayatı sadece dünya hayatı olarak kabul etmek, bir insan için ölmeden ölmektir. Hayat sadece dünya hayatı değildir. Ancak o bir nefes alışverişi bizim için önemlidir, dünya hayatı mümin için önemlidir. Zira Rabbimizin o güzel hayat dediği, “وَالْآخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَى” Ahiret daha hayırlıdır, daha bakidir dediği bu hayatı biz ancak bu dünyada kazanabiliriz. “الدنيا مزرعة الاخيرة” Dünya ahiretin tarlasıdır. Cennet, tohumunu bu dünyada ektiğiniz bir bahçedir. Bu dünyada cennet bahçesinin tohumlarını ekmeyen ebedi hayatta cennetten mahrum kalır. Cehennem, ateşini bu dünyadan götürdüğümüz bir ocaktır. Dünya hayatı onun için çok önemli bizim için.
Aziz Kardeşlerim!
Sizler Kayseri’de her biriniz çalışkanlığınızla, üretiminizle, üretkenliğinizle bütün dünyada şöhret bulmuş insanlarsınız. Üretmek, yeryüzünü imar etmek, çalışmak hayatın gayelerinden bir tanesidir. Ancak hayat sadece maddi üretimi ile hayat olmaz. İnsan, maddi üretimle beraber kalbini unutursa, ruhunu unutursa, o takdirde abad olamaz.
Biz dünyayı da, ahireti de birlikte kazanmakla mükellefiz. Her gün en çok yaptığınız dua; “رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ” Rabbim, bize dünyada da güzellikler ver, ahirette de güzellikler ver.
Biz dünya hayatımızı inşa ederken ahiretimizi unutamayız, o zaman dünya hayatını da kaybederiz, o zaman ölmeden ölmüş oluruz. Rabbimizin hayat için bize verdiği kısa bir süre var, biz o süreye ömür diyoruz. Ömür, boş geçirilmiş zamana isim olarak verilmez. Ömür, kalbini imar ederek, iman ederek, yeryüzünü mamur ederek geçirdiğimiz süreye denir. Onun için okuduğum hadisi şerifte Resul-i Ekrem Sallallahu Aleyhi Vessellem şöyle buyurdu: “Kıyamet gününde hiçbir insan beş soruya muhatap olmadan, beş şeyden sorulmadıkça adımını dahi atamaz. “لا تَزُولُ قَدمَا عبْدٍ حَتَّى يُسْأَلَ” Kıyamet gününde hiç kimse beş soru sorulmadıkça, beş şeyden sorulmadıkça kımıldayamaz yerinden. “عَنْ عُمْرِهِ فِيمَ أَفْنَاهُ” Ey kulum, ömrünü nerede geçirdin? Ben sana dünya hayatında bir süre verdim, sen zamanı nasıl değerlendirdin? Sana verdiğim hayat müddetinde neler yaptın, hangi işleri yaptın?
İkinci soru;  وَعَنْ شَبَابِهِ فِيمَا أَبْلاهُhayatın içinde bir zaman dilimi var ki biz oradan ayrıca sorulacağız. Gençliğini nerede çürüttün?
Genç Kardeşlerim!
Bu soruyu hiçbir zaman zihnimizden çıkarmayalım. Zaman zaman Allah’a kul olmayı, Allah’a ibadet etmeyi, iyi işler yapmayı gençlikten sonraya ertelemek gibi bir yanlışın içerisine düşebiliriz. Oysa Rabbimiz gençlik döneminden ayrıca soracaktır. Sevgili Peygamberimiz ideal gençleri tarif ederken, “وَشَابٌّ نَشَأَ فِي عِبَادَةِ رَبِّهِ” Neşeyi ve huzuru Rabbine ibadette bulan gençlik diye tarif etmiştir. Kıyamet gününde insan bütün ömründen ve hayatından sorulduğu gibi, ayrıca gençlik döneminden sorulacak. “وَعَنْ شَبَابِهِ فِيمَا أَبْلاهُ”
Üçüncü ve dördüncü soru, Allah’ın bize emanet olarak lütfettiği mal nimetiyle, servetimizle, kazancımızla ilgili olacak. “وعَنْ مالِهِ منْ أَيْنَ اكْتَسبهُ، وَفِيمَ أَنْفَقَهُ” Malını nereden kazandın? Helal ve harama riayet ettin mi? Sen mi mala hakim oldun, sen mi servete hakim oldun, yoksa servet mi sana hakim oldu? Sana verdiğim parayı pulu kalbine mi yerleştirdin, kalbine hakim oldu mu? -Allah muhafaza-.
Mal, servet Allah’ın kuluna emanet edilir, ama onun yeri kalp değildir. Kalbin yegane sahibi bizi yoktan var eden Rabbimizdir. Mal bize hükmetsin diye Rabbimiz tarafından verilmez. Biz ona hükmedelim, biz onu güzelliklerde harcayalım diye Rabbimiz bize lütfeder. Onun için üçüncü soru “وعَنْ مالِهِ منْ أَيْنَ اكْتَسبهُ،” Nereden kazandın, nasıl kazandın? “خَيْرُ الْكَسْبِ كَسْبُ يَدِ الْعَامِلِ إِذَا نَصَحَ” En hayırlı kazanç insanın alın teriyle elde ettiği kazançtır. Ancak bir şartla “إِذَا نَصَحَ” Allah’ın hiçbir kulunu aldatmadığın zaman.
Kardeşlerim!
Kıyamet gününde hiç kimsenin kaçamayacağı dördüncü soru kazandığın malı nereye harcadın? Sadece nereden kazandığın yetmeyecek, nereye harcadın? Allah’ın emanetini nerede harcadın?
Beşinci soru ilim adamlarıyla ilgili. “وَعَنْ عِلْمِهِ ما عمل به” Bugün yeryüzünde pek çok şeyi kaybetmemize vesile olan hususlardan bir tanesi ve âlimlere soracak Allah. İlminle amel ettin mi? İlminle ne amel ettin? Allah’ın dininden öğrendiğini kime öğrettin? İlim olarak, hikmet olarak, marifet olarak tahsil ettiğini nasıl sarf ettin? İlim, Kur’an, sünnet senin hayatına yansıdı mı diye soracak.
Aziz Kardeşlerim!
Yüce Rabbimiz, Haşr Suresinde şöyle buyuruyor: “وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ” Ey iman edenler, sakın Allah’ı unutanlardan olmayın. Dünya hayatında nefes alıp verirken, yaşarken, hayat sürerken bir şey var ki onu yapmayın, Allah’ı unutmayın. Allah’ı unutursak ne olur? Allah’ı unutursanız Allah’ta size kendinizi unutturur buyuruyor.
İnsan, nisyan ile maluldür, en kötü unutkanlık, insanın kendini unutmasıdır. Rabbini unutan kendisini unutur. En kötü unutkanlık, insanın varoluş gayesini, yaratılışın hikmetini unutmasıdır. Biz başıboş yaratılmadık her insan Rabbimizin, halifesidir, her insan mükerremdir, mükerrem varlıktır ve her insan yaratılışın gayesini kaybettiği zaman hilafetini de kaybeder, kerametini de kaybeder, kerim olmayı kaybeder.
Yüce Rabbimiz, bizi kendisini unutanlardan eylemesin. Yüce Rabbimiz, bizi kendi nefsini, dünya hayatıyla uğraşırken Rabbini, kendisini, çocuklarını, ailesini, dünyasını, ahiretini yeryüzünün muhtelif yerlerinde zulme maruz kalmış mağdur, mazlum kardeşlerini unutanlardan eylemesin. Amin!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe
« Posted on: 03 Aralık 2020, 22:53:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe rüya tabiri,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe mekke canlı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe kabe canlı yayın, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe Üç boyutlu kuran oku Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe kuran ı kerim, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe peygamber kıssaları,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbe ilitam ders soruları, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kayseri Hunat Camii’nde hutbeönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &