ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi...
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi...  (Okunma Sayısı 219 defa)
02 Nisan 2017, 14:10:50
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 02 Nisan 2017, 14:10:50 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi...

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وَلَا تَكُونُوا كَالَّذ۪ينَ نَسُوا اللّٰهَ فَاَنْسٰيهُمْ اَنْفُسَهُمْۜ اُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ
Cumanız mübarek olsun Aziz Kardeşlerim,
Dün akşam idrak ettiğimiz Regaip Kandiliniz mübarek olsun. Resulü Ekrem Muhammed Mustafa (s.a.s)’den bugüne kadar idrak ettiğimiz ve bizi kuşatan, rahmet iklimine üç aylara kavuştuğumuz için Yüce Rabbimize hamd-ü senâlar olsun.
Bu vakitler geldiğinde Allah Resulü (s.a.s) ellerini açmış, şöyle dua etmiştir: “اللهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ وَشَعْبَانَ وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ” “Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizler için mübarek eyle ve bizleri imanla, sağlık ve sıhhatle Ramazan’a kavuştur.” Yüce Rabbimiz, bizleri ve bütün âlemi İslam’ı her türlü kötülüğü arkasında bırakmış olarak Ramazan-ı Şerife kavuşmayı hepimize nasip ve müessir eylesin.
Aziz kardeşlerim,
Mümin için zamanın her anı, her saniyesi kıymetlidir. Hangi zaman olursa olsun elimizi Rabbimize açtığımızda, Rabbimiz bizi huzuruna kabul eder. Ancak bazı zaman dilimleri bize unuttuklarımızı hatırlatmaya gelir, çünkü insan gündelik hayatın akışı içerisinde en kıymetli şeylerini unutur, unutkan bir varlıktır. En kötü unutkanlık, insanın Rabbini unutmasıdır. En kötü unutkanlık, insanın kendini unutmasıdır, kendisini unutarak yaşamasıdır. En kötü unutkanlık, insanın çevresindeki yetimi, fakiri, miskini görmeden yaşamasıdır, zorluk ve darlık içerisinde olanları görmemesi, onları unutmasıdır. İşte bu üç aylar, kandiller, Ramazan’lar, günde 5 defa minarelerimizden okunan ezanlar, Cuma namazı, bayram namazı, bütün bunlar unutkan olan insana unuttuklarını hatırlatmak içindir.
Hutbenin başında okuduğum ayeti kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurdu: Ey iman edenler, “وَلَا تَكُونُوا كَالَّذ۪ينَ نَسُوا اللّٰهَ” “Sakın ha sakın! Allah’ı unutanlardan olmayın.” Yeryüzünde yaşarken, hayat sürerken sizi yoktan var edeni unutmayın. Sizi her türlü nimeti bahşeden Yüce Rabbimizi unutmayın. Gündelik hayatın içerisinde alış veriş yaparken, insanlara davranışta bulunurken, eşinizle konuşurken, çocuklarınıza muamelede bulunurken sakın ha sakın Allah’ı unutmayın, Rabbiniz unutmayın. Eğer siz Allah’ı unutursanız, Allah da size kedinizi unutturur. Bu ayet, Kur’an’ın insanın bütün iliklerine tesir eden muhteşem bir ayetidir. Eğer siz Allah’ı unutursanız, Allah da size kendinizi unutturur. Allah’ı unutan kendisini unutur, Allah’ı unutan kardeşlerini unutur, Allah’ı unutan yetimi, fakiri, miskini görmez ve unutur. Allah’ı unutan ona ibadet etmeyi unutur. Allah’ı unutan doğru olmaktan istikamet üzere olmaktan uzaklaşır. Onun için Rabbimiz, sakın Allah’ı unutmayın, yoksa kendinizi unutursunuz buyuruyor.
Aziz kardeşlerim,
Yüce Kur’an’ın bize hatırlatmak istediği en büyük hakikat, şüphesiz doğru bir insan olmak, doğru bir hayat yaşamak, sıdk’tan, sadakatten, doğruluktan, istikametten asla ayrılmamaktır.
Okuduğum hadisi şerifte Allah Resulü şöyle buyurdular: Doğruluktan ayrılmayın, çünkü doğruluk sizi iyiliğe götürür, iyilik de sizi cennete götürür. Yalandan uzak durun, çünkü yalan sizi kötülüğe götürür, kötülük de sizi cehenneme götürür, ateşe götürür.
Aziz Kardeşlerim,
Doğruluk, sıdk üzere olmak, sadık olmak, sıddîk olmak, istikamet üzere olmaktır. Bir müminin olmazsa olmazlarıdır. Bütün ahlak sistemlerinin vurgu yaptığı en önemli ilke doğruluktur. Doğru sözlü olmak, doğru özlü olmak, bütün davranışlarında Rabbine karşı sadakat içinde olmak, kardeşleriyle ilişkide daima ‘sıdk’ üzere olmak bir müminin, bir Müslümanın olmazsa olmazıdır.
Yüce Peygamberimiz (s.a.s), bir Müslümanın sıdk üzere olduğunun en büyük göstergesi olarak ortaya koyduğu bütün davranışlara “sadaka” adını vermiştir. Hani bizim bir dilencinin eline tutuşturduğumuz 3-5 kuruş paraya verdiğimiz bir isim var ya yahut herhangi bir yardımı yaptığımızda sadaka dediğimiz davranış, sadece maddi yardımdan ibaret değildir. Sadaka bir müminin Rabbine karşı sadakatini gösteren, kendine karşı sadakatini gösteren, ‘sadık’ olduğunu gösteren, ‘sıddîk’ olduğunu gösteren her davranıştır. Doğruluk sadece sözle olmaz, doğruluk bütün davranışlara yansıdığında, Allah Resulü buna sadaka diyor. “Güzel söz sadakadır.” buyuruyor. “Kardeşinizin gönlünü alan hoş bir söz sadakadır.” “Kardeşinin yüzüne teşebbüsüm etmeniz sadakadır.” “Zayıf bir insana yardımcı olmanız sadakadır.” “Bir kardeşinize yolunu göstermeniz, adresini tarif etmeniz sadakadır.” “Dolu kovanızı kardeşinin boş kovasına doldurmanız sadakadır.” “Toprağa ektiğiniz her tohum, toprağa ektiğiniz her fidan, insanların ve vahşi hayvanların istifade ettiği için bir sadakadır.” “Elhamdülillah” demeniz, Allah’a şükretmeniz sadakadır. “Sübhanallah” demeniz, Allah’ı tenzih etmeniz sadakadır. “Her tekbiriniz sadakadır.” “ Yaptığınız her iyilik sadakadır.” Ancak sadaka ne demek burada? Sadaka, sizin kalbinizde Allah’ı tasdik edişinizi gösteren, Allah’a karşı sadık olduğunuzu, Allah’a karşı sadakat içinde olduğunuzu gösteren her davranıştır.
Aziz kardeşlerim,
İşte biz İslam’ın bütün bu güzelliklerinden zaman zaman mahrum kalıyoruz. Bugün İslam ümmetinin içine girdiği en büyük sıkıntı, İslam’ın bu güzelliklerinden mahrum kalmasıdır. Bütün varlığa, bütün kâinata, bütün mahlûkata karşı şefkatli olmak, merhametli olmak, Allah’a karşı sadakatimizi sadece kalbimizde saklamayıp sözlerimize, özümüze ve bütün davranışlarımıza yansıtmaktır bizden istenen.
Cenabı Hakk bizler sıdktan, sadakatten ayırmasın. Cenabı Hak bizi Sıddîkî Ekber gibi, Ebubekir Sıddîk gibi, Allah’tan ve Resulünden gelen ne var ise onu tasdik eden, onu bütün sözlerine yansıtarak konuştuğu her sözde sadık olan, sıddîk olan kullarından eylesin.
Hadisin devamında Allah Resulü şöyle buyurmuştur: “Yalandan kaçının, çünkü yalan sizi kötülüğe götürür, kötülük de sizi cehenneme götürür.” Yalan sadece söz ile yanlış ifadeler kullanmaktan ibaret değil, insanı doğruluktan, istikametten, iyilikten, güzellikten, adaletten ayıran, uzaklaştıran her davranış yalandır. Yüce Rabbimiz içinde yaşadığımız dünyayı doğru yaşayarak, istikamet üzere yaşayarak, bütün peygamberlerin getirdiği o doğru yoldan her gün Fatiha Suresinde Rabbimizden istediğimiz “اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ  اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ” “Allah’ım bizi dosdoğru yoldan ayırma.” Yüce Rabbimiz, bizleri dünyada istikametten hiçbir zaman ayırmasın.
(Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in 31.03.2017 tarihli Tekirdağ Orta Camiindeki hutbe iradı)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi...
« Posted on: 26 Şubat 2020, 07:29:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... rüya tabiri,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... mekke canlı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... kabe canlı yayın, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... Üç boyutlu kuran oku Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... kuran ı kerim, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... peygamber kıssaları,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi... ilitam ders soruları, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi...önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &