ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe  (Okunma Sayısı 438 defa)
28 Ekim 2016, 18:24:17
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 28 Ekim 2016, 18:24:17 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe

﴾بِسْمِ الله الرحمن الرحيم: أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَن لا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ ﴿٦٠

﴾وَأَن اعْبُدُونِي هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ ﴿٦١

وقال النبي صلي الله عليه وسلم: تَركْتُكُمْ علَى المَحَجةِ البَيْضَاءِ لَيْلُهَا كَنَهَارِها.

 

Cumanız mübarek olsun Aziz Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz okuduğumuz ayet-i kerimede şöyle buyuruyor: “Ey Ademoğlu, ben sizden söz almadım mı? Sizden şeytana tapmayacağınıza dair, şeytana tabi olmayacağınıza dair, şeytanın yolundan kötülüğe sapmayacağınıza dair söz almadım mı? Ve sadece bana kulluk edin ki benim yolum dosdoğru yoldur, bu konuda ey Ademoğlu, sizden söz almadık mı?” buyuruyor.

Aziz Kardeşlerim!

Doğan her insan Rabbimizin doğrudan muhatabıdır. Doğan her insan Rabbimizle bir sözleşmeye imza atmış olarak dünyaya gelir. Hepimiz Rabbimize Kâlû Belâ’da söz verdik. O söze sadık olanlar yeryüzünde iman ile yaşarlar, İslam ile yaşarlar. Rablerine verdikleri sözü bozanlar ise dünyada Allah’ı tanımadan, Allah’ı bilmeden, Allah’a kulluk yapmadan, Allah’tan başkasına taparak şeytanın yolundan giderek hayat geçirirler.

Aziz Kardeşlerim!

Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem Sallallahu Aleyhi Vessellem şöyle buyurdu: “Ben sizi gecesi gündüz gibi apaydınlık bir yol üzere bıraktım.”

Aziz Kardeşlerim!

Hz. Ömer (r.a) bir gün şöyle der: Bir gün Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem ile birlikte oturuyorduk. Derken aramıza bir insan çıkageldi, üzerinde beyaz elbise vardı, saçları simsiyahtı. Üzerinde sefer izi yoktu, ama hiçbirimiz tanımıyordu. Gitti, Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem’in yanı başına oturdu, dizlerini Peygamberimizin dizlerine dayadı. Ellerini dizlerinin üzerine koydu ve sonra hafif eğilip

 يا مُحمد أَخْبِرْنِي عَنِ الإسْلامِ

Ey Muhammed! “İslam nedir?”, bana haber ver dedi. Resul-i Ekrem Sallallahu Aleyhi Vessellem cevap verdi:

الإسلام أن تشهد أن لا إله إلا الله وأن محمدا رسول الله ، و إقام الصلاة وإيتاء الزكاة ، وحج البيت من استطاع إليه سبيلا

“İslam, Allah’tan başka ilahı olmadığına şehadet etmektir. İslam, Muhammed Sallallahü Aleyhi Vesellem’in Allah’ın resulü ve elçisi olduğuna şahadet etmektir, namazı dosdoğru kılmaktır, orucu tutmaktır, zekatı vermektir ve gücün yetiyorsa hac ibadetini yerine getirmendir” buyuruyor.

قالَ: صَدَقْتَ

Soruyu soran zat, “Doğru söyledin” dedi. Diyor ki Hz. Ömer: “Şaşırdık. Hem soru soruyor, hem de doğruluyor.” Sonra dedi ki, Ya Muhammed!

 أَخْبِرْنِي عَنِ الإيمَانِ

“Bana imandan haber ver” dedi. Resûl-i Ekrem Sallallahü Aleyhi Vesellem cevap verdi:

قال الإيمان أن تؤمن بالله وملائكته وكتبه ورسله واليوم الآخر و بالقدر خيره وشره من الله تَعالى

“İman, Allah’a iman etmektir, peygamberlere imandır, meleklere imandır, kitaplarına imandır, ahiret gününe imandır, kadere imandır, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna iman etmektir” dedi.

قالَ: صَدَقْتَ

“Doğru söyledin” dedi.

Sonra

 أَخْبِرْنِي عَنِ الإحْسَانِ

Peki, “İhsan nedir?” dedi. Resûl-i Ekrem şöyle cevap verdi:

الإحسان أن تعبد الله كأنك تراه ، وإن لم تكن تراه فإنه يراك

“İhsan, Allah’ı görüyormuşçasına ona ibadet etmendir, Allah’ı görüyormuşçasına ona kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsun o seni görüyor.” Ve sonra, şöyle sordu:

يا محمد أخبرني عن الساعة

Peki, “Kıyamet ne zaman kopacaktır?” dedi. Resul-i Ekrem cevap verdi:

ما المسؤول عنه أعلم من السائل

“Soru sorulan bu konuyu soruyu sorandan daha iyi biliyor değildir.”

Sonra bu soruları soran zat aramızdan ayrıldı. Peygamberimiz Aleyhi Vessellem dedi ki: “Ya Ömer, bu gelen kimdi biliyor musunuz? Bu soruyu soran kimdi?” “Bilmiyoruz Ya Resûlullah!” diye cevap verdik. “O Cebraildi. İnsan suretinde geldi, gayesi size dininizi öğretmek içindi.”

Aziz Kardeşlerim!

Biz İslam’ın esaslarını, İslam’ın şartlarını, Sevgili Peygamberimiz ve Hz. Cebrail arasındaki bu sohbetten aldık. Çocuklarımıza İslam’ın şartlarını böyle öğretmeye başladık, imanın şartlarını bu hadisten öğrendik. İmanın ilkelerini bu hadisten öğrendik. Ve sonra ihsan dediğimiz kalp eğitimini, ahlakı biz bu hadisten aldık.

Bütün bunlar gösteriyor ki, İslam dini çok açık, çok net, çok berrak bir dindir. İlkeleri, esasları bellidir. Kaynakları açıktır ve nettir. En büyük kaynağı Kur’an-ı Kerim’dir. Apaçık bir kitaptır. En büyük kaynağı Resûl-i Ekrem Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Vessellem’in Kur’an-ı yaşanmış bir hayata dönüştürerek bize bıraktığı o muhteşem mirastır. Hep birlikte bu mirasa sahip çıkmalıyız.

Aziz Kardeşlerim!

Hadisin sonunda Cebrail’in bir sorusu var ki Resûl-i Ekrem’in cevabı manidardı. “Kıyamet ne zaman kopacak Ya Resûlullah!” diye soruyor. Resûl-i Ekrem şu cevabı veriyor: “Bu konuda soru sorulan, soruyu sorandan daha iyi biliyor değildir.” Dolayısıyla bize düşen, ahiretimize hazırlanmaktır.

Bize düşen, elimizde bir fidan varsa dahi yarın kıyametin kopacağını biliyorsak o fidanı dikmektir. Cennet, tohumunu bu dünyada ektiğimiz bir bahçedir. Dünya, ahiretin tarlasıdır. Cehennem, ateşini bu dünyadan götürdüğümüz bir ocaktır. Bize düşen ahirete hazırlanmaktır. Geldi sahabeden birisi, “Ya Resûlullah kıyamet ne zaman kopacak” dedi. Allah Resûlü,

وَ ما أعدَدتَ لَها

“Ona ne hazırladın?” diye sordu. Tekrar sordu, “Kıyamet ne zaman kopacak Ya Resulullah?” “Sen ona ne hazırladın” dedi. Bir daha sordu, aynı cevabı verdi. Bize düşen kalp esenliğiyle ahiretimize, ebedi hayatımıza hazırlanmaktır. Cenab-ı Hakk kalp esenliğiyle ahirete gitmeyi hepimize nasip ve müyesser eylesin. Amin.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe
« Posted on: 30 Mayıs 2020, 15:14:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe rüya tabiri,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe mekke canlı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe kabe canlı yayın, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe Üç boyutlu kuran oku Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe kuran ı kerim, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe peygamber kıssaları,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbe ilitam ders soruları, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Afyon İmaret Camii’nde hutbeönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &