> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım  (Okunma Sayısı 780 defa)
21 Haziran 2012, 21:29:28
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 21 Haziran 2012, 21:29:28 »“Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım”

Diyanet Aylık Dergi, yaz Kur’an kurslarının açılması nedeniyle Haziran sayısını Kur’an eğitimine ayırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dergi için kaleme aldığı başyazıda, yarınların teminatı olan çocukların din eğitimlerini en güzel şekilde almaları için ailelere büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Her yıl yaz Kur’an kurslarında çocuklara, Kur’an’ı okuma ve anlamını öğrenmenin yanı sıra temel dinî bilgiler, insanî ve ahlakî erdemler ve Hz. Peygamberin (S.A.S) hayatının öğretildiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yazısında şunlara değindi:

“Çocuklarımızın kendisiyle ve toplumla barışık iyi birer insan olarak yetişmeleri, din konusunda doğru ve sağlıklı bilgi edinmeleri, din eğitimini yeterli düzeyde, zamanında ve doğru bir yöntem ve içerikte almaları, anne-babaların sorumluğunun bir parçası olduğu kadar toplumsal bütünlüğümüz, yavrularımızın ileride yanlış telkinlere maruz kalmamaları, manevî boşluğa düşmemeleri, dinî kimliklerinin inşası ve özgüvenlerinin yüksek olması açısından da son derece önem arz etmektedir. Zira Kur’an öğretimi, din eğitiminin en temel unsurlarındandır. Çocuklarımızın Kur’an’la buluşmaları, anne- babaların evlatlarına bırakabilecekleri en güzel mirastır.”

“Kur’an-ı Kerim’den tüm insanlık nasipdar olmuştur”

İnanan ve inanmayan tüm insanlığın Kur’an-ı Kerim öğretilerinden nasipdar olduğunu kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

“Zira Kur’an, insanlık tarihinde bir ufak sıçraması gerçekleştirerek, herkesin kötülüklerden ve cehaletten uzaklaşması için yol göstermiş, hayatın önünü açmıştır. Kur’an, hayatımıza anlam katmış; bize her şeyden önce Rabbimizi öğreten, bizi tanıtan, varoluş sebebimizi anlatan, nereden gelip nereye gideceğimizi, mebdeimizi ve meadımızı öğreten; Rabbimizle, insanlarla, bütün canlılarla, çevre ve tabiatla, içinde yaşadığımız kâinatla var olan her varlığı anlamlı kılan, hayatın boş ve anlamsız olmadığını ortaya koyan, hayat veren, hayatı yenileyen, kâinata egemen olan denge ve mizanı hayatımıza da egemen kılmaya gelen bir kitaptır.”

“Kur’an, tüm çağlar için örnek bir toplum inşa etmiştir”

Kur’an’ın inmeye başladığı andan itibaren tüm insanlığı düşünme, tefekkür, tezekkür, okuma, öğrenme, öğretme, araştırma, inceleme ve bilgi üretme gibi aklın bütün potansiyellerine davet ettiğini vurgulayan Başkan Görmez, başyazısında “Kur’an, doğru bilgiye dayanarak inanç ve ibadeti ahlakla bütünleştirmiş, böylece hem ferdî hem de sosyal hayatımıza rehberlik etmeye gelmiştir. Ayrıca Kur’an öyle bir kitaptır ki Yesrib Köyünü, Medine’ye, Medine’yi de medeniyete dönüştürmüş; tüm çağlar için örnek bir toplum inşa etmiştir” cümlelerine yer verdi.

“Kalbimiz, ruhumuz ve zihnimizi Kur’an’dan mahrum etmeyelim”

Kalp, ruh ve zihinlerin, Kur’an’ın anlamlar dünyasından asla mahrum olmaması gerektiğine işaret ederek  “Zira o, aklımızı kalbimizle, ruhumuzu bedenimizle buluşturmuş ve bizi tevhide, iman etmeye davet etmiştir.” diyen Başkan Görmez, yazısını yaz kurslarında eğitim alan çocuklara karşı daha hassas davranılması gerektiğine işaret ederek sonlandırdı. Başkan Görmez, şu ifadelere yer verdi:

“Başta yaz Kur’an kurslarında öğreticilik yapan personelimiz olmak üzere bu hizmetlerde az-çok görev alan herkesten, kursa katılan çocuklarımıza güzel dinimizi öğretirken tıpkı Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) gibi, zorlaştırmak yerine kolaylaştırarak, nefret ettirmek yerine sevdirerek, korkutmak yerine sevgi ve şefkat göstererek, onların seviyelerine inerek, anlayabilecekleri hikmetli, güzel bir dil ve üslupla eğitim- öğretim faaliyetlerini yürütmelerini özellikle istirham ediyorum. Gerek öğreticiler, gerek aileler, gerekse cami cemaati olarak, çocuklarımızı yaz Kur’an kurslarına teşvik etmeli, onları camilerimizle en güzel şekilde buluşturabilmenin yol ve yöntemlerini aramalı, çocuklarımızı camilerimizin manevi atmosferinden azami derecede istifade ettirmek için seferber olmalıyız.”
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım
« Posted on: 24 Ekim 2020, 15:09:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım rüya tabiri,Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım mekke canlı, Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım kabe canlı yayın, Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım Üç boyutlu kuran oku Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım kuran ı kerim, Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım peygamber kıssaları,Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalım ilitam ders soruları, Çocuklarımızı Kuran’la buluşturmak için seferber olalımönlisans arapça,
Logged
22 Haziran 2012, 11:41:40
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2012, 11:41:40 »

böylebir projeyi başlatandan emeğigeçen hocalardan Rabbimrazı olsun...
Çocuklarımızın Kur’an’la buluşmaları, anne- babaların evlatlarına bırakabilecekleri en güzel mirastır.”

İnş bizlerde öyle ebeveynlerden oluruz..Peygamber efendimizin yaklaşımı gibi yaklaşırız..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &